Valkopohjaiset kilvet

Oikeassa autossa on alkuperäiset mustapohjaiset rekisterikilvet, mutta koska valkopohjaiset rekisterikilvet tulivat virallisesti käyttöön Suomessa? Viime vuosisadan alusssa kilvet olivat valkopohjaisia, mutta sitä en kysynyt!
5480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tulivat vuonna -72 eli sinä vuonna rekiterit olivat molempia eli mustia ja valkosia. Samana vuonna tuli 80 kympin lätkä uusille kuskeille ja raskaan moottoripyörän kortin sai vasta 18 vuotias

Äänestä

Tarkottaako mustapohjaset kilvet nykyään sitä, että auto on museorekisterissä vai vaan sitä että se on vanhempi kuin -72?

Äänestä
  • Eipä se välttämättä ole museoajoneuvo, jonka pitää olla valtakunnallisen museoajoneuvojärjestön museoajoneuvoksi hyväksymä ajoneuvo. Sen valmistusvuoden päättymisestä on kulunut väh. 25v. Ajoneuvo on pitänyt säilyttää alkuperäistä vastaavassa kunnossa tai entistetty asianmukaisesti.

    Äänestä

  • Vanhamallisen mustan kilven mitat ovat 123mm x 342mm. Museokilven mitat ovat 118mm x 338mm. Jotta mittailu ei kävisi liian työlääksi, kerrottakoon, että museokilpi alkaa usemmiten kirjaimilla MA ta MR. Tämä ei estäne kirjainyhdistelmän esiintymistä vanhoissa kilvissä, tai vaikkei yhdistelmää olisi koskaan luonnostaan Mikkelissä jaettukaan, "uusvanhoissa" mustissa (kerran mustakilpisenä olleelle annetuissa uusissa) kilvissä se lienee sallittu kirjainyhdistelmä erikoiskilpenä (ei tarkistettu tieto).

    Äänestä

  • Feikkiblondi kirjoitti:

    Eipä se välttämättä ole museoajoneuvo, jonka pitää olla valtakunnallisen museoajoneuvojärjestön museoajoneuvoksi hyväksymä ajoneuvo. Sen valmistusvuoden päättymisestä on kulunut väh. 25v. Ajoneuvo on pitänyt säilyttää alkuperäistä vastaavassa kunnossa tai entistetty asianmukaisesti.

    Museoajoneuvon minimi-ikä on käytännössä noussut 30 vuoteen. 1.1.2003 alkoi viiden vuoden siirtymäkausi, jonka aikana museoajoneuvorekisteriin hyväksytään vain vuonna 1977 tai sitä ennen käyttöönotetut ajoneuvot. Siirtymäkauden jälkeen museoajoneuvoikä on 30 vuotta ja käytännössä aina 30 1 vuotta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rellu5L kirjoitti:

Oikeassa autossa on alkuperäiset mustapohjaiset rekisterikilvet, mutta koska valkopohjaiset rekisterikilvet tulivat virallisesti käyttöön Suomessa? Viime vuosisadan alusssa kilvet olivat valkopohjaisia, mutta sitä en kysynyt!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu