Ap. t. 2:23
hänet, joka teille luovutettiin, Jumalan ennaltamäärätyn päätöksen ja edeltätietämyksen mukaan, te laista tietämättömien miesten kätten kautta naulitsitte ristille ja tapoitte.
Eikö tunnukkin kummalliselta tuo Raamatun ilmoitus, että Jeesus tapettiin laista tietämättömien miesten kätten kautta.
Eivätkö juuri ne fariseukset ja papit ja oppineet olleetkin lain kukkuloilla ja eikö juuri he vedonneetkin lakiin, jotka tuomitsivat Jeesuksen tapettavaksi.
Miksi sitten Raamattu kertoo, että Jeesus tapettiin laista tietämättömien toimesta?
Ketkä tappoivat
Jeesuksen?
16261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ehkä siinä ei juutalaiset likasivat kätensä. Kuka ruoski, kuka teki lopullisen päätöksen ja ketkä naulasivat ristille. Ei ainakaan lainoppineet, teettivät työn muilla.
olivat!
Välillisesti sinä ja minä = me kaikki, tapoimme Jeesuksen
tuomitsivat Jeesuksen ja antoivat pakanoiden käskiin. Ylipapeilla ja kirjanoppineilla oli tieto Jumalan Sanasta, mutta silti heillä ei ollut lakia kummemmin, kuin pakanoillakaan. Lakia he kyllä lukivat ja puhuivat ja ulkoisesti täyttivät, mutta silti olivat laista osattomia. Jeesus kutsui heitä kalkituiksi haudoiksi. Matteus 20 18 "Katso, me menemme ylös Jerusalemiin, ja Ihmisen Poika annetaan ylipappien ja kirjanoppineitten käsiin, ja he tuomitsevat hänet kuolemaan 19 ja antavat hänet pakanoille pilkattavaksi ja ruoskittavaksi ja ristiinnaulittavaksi, ja kolmantena päivänä hän on nouseva ylös".
ympärileikattuja, vain ulkonaisesti. Toisinsanoen he eivät olleet syntyneet uudelleen ylhäältä. Heidän syntinsä oli ylpeyden synti. He eivät enää tarvinneet mitään,heillä oli jo kaikkea. He olivat Jumalan kansaa, valittuja. Eivät he enää tarvinneet Jumalan Poikaa. Toisaalta ymmärränkin heitä, he ajattelivat, että Jumala on yksi, he eivät olleet ymmärtäneet mikä Messias oikeastaan olisi kun Hän tulisi. Mutta heidän sydämensä kovuus, ylpeys ja itsehyvyys olivat heidän kompastuskivensä ja syy siihen, miksi Jeesus ei päässyt heidän sydämeensä (paitsi Nikodeemuksen ja Joosef Arimatialaisen).
eivätkä ottaneet mitään Jumalalta. Jo ensimmäiselle ihmisille Jumala sanoi, että jos teet hyvin, voit kohottaa katseesi, mutta vaikka Jumala tuon olikin opettanut, niin Kain jo kohta tappoi Aabelin ja Jumala kirosi hänet ja Kainin piti poistua Jumalan silmistä. Jeesuksen tuominneet henkilöt kyllä tunsivat lain, jossa ypärileikattiin, uhrattiin ja tehtiin aikojen mukaan tekoja ja he noudattivat sitä kirjaimellisesti, mutta hengessä oleva laki ei ollut heille avautunut ja siksi he tekivät pahaa, eivätkä voineet kohottaa katsettaan ja näin he paatuivat ja tuhosivat elämän mahdollisuutensa. Jo silloin, kun Jumala puhalsi oman Henkensä ihmiseen ja teki näin ihmisestä elävän sielun, siinä Hengessä oli oikeudenmukaisuuden laki. Ensimmäiset ihmiset elivät viattomuudessa, eivätkä rikkoneet oikeudenmukaisuuden lakia, eivätkä juuri siitä tienneet, mutta kun paha tuli heitä houkuttamaan, niin silloin oikeudenmukaisuuden laki tuli kertomaan mitä saa tehdä ja mitä ei, mutta he antoivat houkuttelijan kauniiden maalausten pettää heidät ja näin hylkäsivät ikuisen lain. 1. Mooseksen kirja 4 6 Ja Herra sanoi Kainille: "Miksi olet vihastunut, ja miksi hahmosi synkistyy? 7 Eikö niin: jos teet hyvin, voit kohottaa katseesi; mutta jos et hyvin tee, niin väijyy synti ovella, ja sen halu on sinuun, mutta hallitse sinä sitä!" 8 Ja Kain sanoi veljellensä Aabelille: "Menkäämme kedolle". Ja heidän kedolla ollessansa Kain karkasi veljensä Aabelin kimppuun ja tappoi hänet. 9 Niin Herra sanoi Kainille: "Missä on veljesi Aabel?" Hän vastasi: "En tiedä; olenko minä veljeni vartija?" 10 Ja hän sanoi: "Mitä olet tehnyt? Kuule, veljesi veri huutaa minulle maasta. 11 Ja nyt ole kirottu ja karkoitettu pois tältä vainiolta, joka avasi suunsa ottamaan veljesi veren sinun kädestäsi. 12 Kun maata viljelet, ei se ole enää sinulle satoansa antava; kulkija ja pakolainen pitää sinun oleman maan päällä."
lakia. Mitä hän sillä tarkoittaa, sillä hänhän kertoo kuuluneensa fariseuksiin, jotka kiivailivat kaiken aikaa lain puolesta? Apostolien teot 26 4 Kaikki juutalaiset tuntevat minun elämäni nuoruudestani asti, koska alusta alkaen olen elänyt kansani keskuudessa ja Jerusalemissa. 5 He tuntevat minut jo entuudestaan, jos tahtovat sen todistaa, että minä meidän uskontomme ankarimman lahkon mukaan olen elänyt fariseuksena. Tässä Paavali kertoo eläneensä aikaisemmin ILMAN LAKIA. Mitä siis Paavali tarkoittaa tuolla, että hän eli ennen ilman lakia? Roomalaiskirje 7 9 Minä elin ennen ilman lakia; mutta kun käskysana tuli, niin synti virkosi, 10 ja minä kuolin. Niin kävi ilmi, että käskysana, joka oli oleva minulle elämäksi, olikin minulle kuolemaksi. 11 Sillä kun synti otti käskysanasta aiheen, petti se minut ja kuoletti minut käskysanan kautta. 12 Niin, laki on kuitenkin pyhä ja käskysana pyhä, vanhurskas ja hyvä.
Paavali oppi tuntemaan toisen lain, kuin se, minkä puolesta hän aikaisemmin oli kiivaillut. Paavalille avautui Jeesuksen tultua hänen elämäänsä, rakkaudenlaki ja sen sisältämät käskyt ja siksi Paavali sanoo eläneensä ennen ilman lakia.
Ja minä hyödyin siitä. Vetäkää käräjille jos se mielestänne oli väärin. Se hyötyminen. Minä näen sen hyväksi ja niin näkee Isäni myös. Jesaja 53:10 Mutta Herra näki hyväksi runnella häntä, lyödä hänet sairaudella. Jos sinä panet hänen sielunsa vikauhriksi, saa hän nähdä jälkeläisiä ja elää kauan, ja Herran tahto toteutuu hänen kauttansa. Lue kaikki 12 jaetta - Jes. 53. - tsätä aivan mielettömsätä jumalisuuden huipentumasta! Kun Jumnala ottaa ihmsiruumiin ja ihmisenä uhrautuu ihmiskunnan puolesta. Jotta hänellä olisi oikeus omaa lakiaan uhmaten pelastaa syntiset kadotustuomiolta. Ikusielta erolta Isästä.
Jeesuksessa, sillä Hänessä on oikeudenmukaisuus täydellisenä. Tänäänkin monet naulitsevat Jeesuksen ristille sen sijaan, että naulitsisivat ristille omat syntinsä.
surmautti 50 miljoonaa marttyyria, sellaista esivaltaako meidän tulisi kunnioittaa ja olla alamaisia. Näinkö Antti miettii? Minkälaista esivaltaa kohtaan Uusi Maailman Järjestys tulee menemään, ja tulemmeko äänestämään sellaisen tulemista jos se on samanlainen kuin edellinenkin, sillä siitäkin Ilmestyskirja kertoo 13:15.
"omaa lakia uhmaten" Mitä tarkoitat tuolla?
on opetettu, että laki on kumottu. Armollinen Jumala on kumonnut ja poistanut lain. Ei tuo opetus ole ollut mistään kotoisin, kun ajattelee sitä, että onhan tuo laki olemassa, joka minuakin ajaa parannukseen.
Gal. 3:24 Niinmuodoin on laista tullut meille kasvattaja Kristukseen, että me uskosta vanhurskaiksi tulisimme.
jossa riippuu kiinni kaikki laki ja profeetat.. Tästä rakkauden kaksoiskäskystä: "Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikella mitä sinulla on, ja lähimmäistäsi niinkuin itseäsi", juutalaisten lainoppineet ja fariseusten päällysmiehet eivät ottaneet vaarin, niinkuin eivät ottaneet muustakaan Jeesuksen julistamasta evankeliumista.. He lukivat vain Vanhan Testamentin kirjoituksia ja opettivat juutalaiselle kansakunnalle pelkästään Mooseksen kautta tullutta lakia..
ei tullut puhdistetuksi Jeesuksen verellä ja siksi hei jäivät kuolleisiin tekoihin ja kuolleksi.