Eilinen mamugallup ylen

...yllättäen kukaan mamukriittinen henkilö ei päässyt tv-ruutuun lausumaan mielipidettään eilen yle tv2:n uutisjutussa, jossa oli aiheena suomalaisten suhtautuminen maahanmuuttajiin. Mamu-kielteisiä oli jutun mukaan sentään 29% väestöstä, joten olisi ollut kohtuullista, että myös tämä osuus olisi saanut äänensä kuuluville. Kyllä taas vituttaa tämä uusi itäblokinmaa Suomi. Neuvostoliitto is back!
4269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

että Suomessa on vähemmän pakolaisia, kuin Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassa.

Äänestä

Mitä tulee todellisiin pakolaisiin ja tänne rikollisen tavoin tulleisiin elintasopakolaisiin. gallup:it voidaan tehdä tai esittää millainen tulos halutaan. Tai toistaa niin moneen kertaan, että saadaan mieluinen tulos jne. Tuhansien islamilaisten lähinnä miesten tulo Suomeen arveluttaa. Eestiin on tullut koko vuosikymmen aikana vain 300 pakolaista kun meille tulee kuukaudessa moninkertainen määrä. Mikä pieni maa voi ottaa vastaan sellaisia määriä uusia ihmisiä, jotka eivät kaikenlisäksi mitenkään tahdo sulautua tähän kulttuuriin. Emme mekään voi mennä muihin määräilemään ja niiden elätettäväksi ja hoidettavaksi. Minusta pika käännytykset on ainut keino ihmistulvan estämiseksi. Hävettää kun maallamme ei ole presidenttiä ja hallituskin on selkärangaton matelija. Silti kansa ottaa ulkomaan velkaa, että voi maksaa elintasopakolaisen jättilaskut. 40 - 70 000 €/hlö/ vuosi. Hävetkää! Kokoomus Niinistökin puhui leikkauksista! Onko hänellä lainkaan valtiomiehen järkeä, kun ei puutu todellisen ongelmaan. Liika on liikaa!

Äänestä

Mamukriittisiä suomalaisia on huomattavasti enemmän kuin 29%, mutta siitä ei mediassa juurikaan meuhkata. Hesari yms ovat tehneet muutaman kerran tällä vuosituhannella gallupeja asiasta ja aina tulos on ollut se, että yli puolet ihmisistä on ollut mamuvastaisia. Niissä gallupeissa ei vain koskaan ole vaihtoehtoa "mamuja pitäisi olla vähemmän" ja näin maahanmuuton vastustajille jää ainoaksi vaihtoehdoksi vastata "nykyinen määrä on sopiva" tms puolitotuus. Kannattaa myös miettiä kuinka paljon tulos kärjistyisi, jos äänestys olisi presidentivaalityyppinen suljettu äänestys, jossa ihmiset saisivat äänestää niin, että muut eivät näkisi heidän vastauksiaan. Nyt moni jättää sanomatta rehellisen mielipiteensä julkisesti, koska pelkäävät rasistiksi leimautumista. Tässä on hyvä esimerkki media sensuroinnista http://www.riemurasia.net/jylppy/media.php?id=60141

Äänestä

raha miten kaikki ylläpidetää. koulut räjähtää rahanpuuteeseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uutisissa... kirjoitti:

...yllättäen kukaan mamukriittinen henkilö ei päässyt tv-ruutuun lausumaan mielipidettään eilen yle tv2:n uutisjutussa, jossa oli aiheena suomalaisten suhtautuminen maahanmuuttajiin. Mamu-kielteisiä oli jutun mukaan sentään 29% väestöstä, joten olisi ollut kohtuullista, että myös tämä osuus olisi saanut äänensä kuuluville. Kyllä taas vituttaa tämä uusi itäblokinmaa Suomi. Neuvostoliitto is back!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu