Paavalin uskosta ja uudestisyntymisestä ei puhuta yhtään mitään,mutta SYNTI mainitaan kastetilaisuudessa:
Ap. t. 22:16
"Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi."
syntisten kaste
oikein ajateltu
9217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Murha ei rikoksenavanhene koskaan ja Paavali on lainrikkojan palveluksessa oleva rikollinen. Lainrikkojan jumalan syntipyykit eivät Jumalan ja Jeesuksen edessä ole puhtaita! Katsos, kun/jos tutkit historiaa niin Paavalin sen kääntymisen jälkeen tuki Jeesuksen seuraajien murhaajia ja niihin tekoihin ei ollut Jumalan eikä Jeesuksen lupaa tai käskyä joten saatanaa jumalanaan Paavali palveli teoillaan sen osoittan. Tuo ei pitäs olla vaikea ymmärtää että saatanan enkelit sitä miestä riivasi kuten Paavali rehellisti kertoo... 2 Korinttolaiskirje 12: 7 Ja etten niin erinomaisten ilmestysten tähden ylpeilisi, on minulle annettu lihaani pistin, saatanan enkeli, rusikoimaan minua, etten ylpeilisi. 8 Tämän tähden olen kolmesti rukoillut Herraa, että se erkanisi minusta. http://fi.wikipedia.org/wiki/Paavali "Paavali kertoo tulleensa Lystrassa kivitetyksi lähes hengiltä. Tällöin hän koki kuolemanrajakokemuksen, josta kertoo apokryfinen Paavalin ilmestys. Historiallista arvoa Paavalin ilmestyksellä ei ole." PS Huomaa, että Paavali oli itse itsensä pakanojen apostoliksi nimittänyt! Siis ei Jumala, eikä Jeesus häntä nimittänyt jos Jumala tai Jeesus olis Paavalin apostoliksi nimittäeet, silloin Paavali ei olis tukenut Jumalan ja Jeesuksen Lain lainrikkojaa Jeesuksen seuraajiakin tapattamisissa. Paavali on tavallaan "epäjumala" pakanoille.
Niinhän Paavali sanoo vielä noin 50 vuotta Jeesuksen ylösnousemuksen jälkeen, että KAIKKI ovat syntisiä jo syntymästään alkaen. Ei ole yhtään vanhurskasta ja synnitöntä. Ei ole ketään vanhurskasta Room.3 9 Miten siis on? Olemmeko me muita parempia? Emme lainkaan. Olen jo esittänyt sen syytöksen, että KAIKKI, niin juutalaiset kuin kreikkalaisetkin, OVAT SYNNIN VALLASSA. 10 Onhan kirjoitettu: -- Ei ole yhtäkään vanhurskasta."
"Syntinen olin jo syntyessäni, synnin alaiseksi olen siinnyt äitini kohtuun." (Ps.51:7) "Meidän isämme ovat syntiä tehneet; heitä ei enää ole. Me kannamme heidän syntivelkaansa." (Valit.5:7)
No, koska siis aiot käydä uskossa Kristukseen kasteenhautaan, jotta saisit syntisi anteeksi ja uuden voiman elää parempaa elämää?
Adventistien oppi uudestikateesta on harhaoppi eli heresia.
Teidän luterilaistenkin tulee syntyä uudesti (Apt.2:38) Ylhäältä; ellette käänny ja tee parannusta te kuolette synteihinne! Oletko koskaan pysähtynyt ja miettinyt kuinka paljon harhaoppeja sinä kannatkaan kainaloissasi?
1600-luvulla alkanut anabaptismi eli lahkoon uudestikastaminen on paha synti ja Pyhän Hengen pilkka. Uudestikasteessa lapsena saatu Pyhä Henki poistuu ihmisestä ja tilalle tulee toinen,vieras henki, joka ottaa ihmisen haltuunsa. 2. Kor. 11:4 Jos joku tulee luoksenne ja julistaa toista Jeesusta kuin me olemme julistaneet, jos te saatte jonkin toisen hengen kuin sen, jonka olette jo saaneet, tai toisen evankeliumin kuin sen, jonka olette jo ottaneet vastaan, niin sellaista te kyllä hyvin siedätte.
Kirjoitit- >>>uudestikaste on synti
Ap. t. 22:16 "Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi." -eihän uudestisyntyneellä ja uskovaisella enää mitään syntiä olisi pestäväksi, jos Paavali sellainen olisi ollut ennen kastettaan!