asuntovaunuun, tavallinen vai vapaa-ajan akku? Olen aivan aloittelija ja haluaisin, että kaikki toimii moitteettomasti. Kiitos vastauksista etukäteen!
kumpi
kannattaa hankkia
71565
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kannattaa hankkia edullinen ja huoleton akku, sillä se on yleensä sohvan sisällä mihin ei tule useasti katsottua. Siis huoltovapaa akku, merkillä ei ole väliä. Nk. vapaa-ajan akku esim. 12 V, 60 Ah on oikein hyvä ratkaisu. JOs on paljon sähkölaitteita eli aina ole leirialueella verkkovirran äärellä, niin sitten voi olla perusteltua hankkia isompi eli 90-120 Ah Siinä on vain se haittapuoli, että painavat niin turkasesti. Kesällä pärjää pienelläkin.
jos akkua tarvitset,silloin vapaa-ajan akku,se kestää purkaa tyhjäksi! jos ei tarvii purkaa,ei tartte akkua ollenkaan! näin meillä!
Vapaa-ajan akkujakin on monenlaisia ja hintaisia. Nämä ovat suunniteltu kestämään pitkäaikaista purkamista pienillä virroilla. Käynnistysakkukin ajaa saman asian vähän nopeammin purkautuen. Aikaisemmin käytettiin vaunuissakin pelkästään käynnistysakkuja, kun muita sopivia akkutyyppejä ei ollut saatavilla. Minä uusin akut käynnistysakkuihin. Sain 2 100 Ah:n akkua samalla hinnalla kuin 1 kpl 75 Ah:n olisi maksanut. Käyttöikä saattaa käynnistysakuilla jäädä 1-2 vuotta lyhyemmäksi. Valintakysymys mihinkä omalla kohdallaan päätyy.
Minä uusin akut käynnistys akkuihin. Sain 2 kpl 100 Ah:n käynnistys akkua samalla hinnalla kuin 1 kpl 75 Ah:n AGM vapaa-ajan akku olisi maksanut. Käyttöikä saattaa käynnistysakuilla jäädä 1-2 vuotta lyhyemmäksi. Pohdittavaa. http://groups.google.ci/group/sfnet.harrastus.autot/browse_thread/thread/1c3e608d9034668a
Minulla tuollainen Exide-akku 75 Ah ja toimii hyvin jo pari vuotta ja jatkuu reissut.... Se ei sovi käynnistysakuksi, vaan lienee suunniteltu veneilyyn yms vapaa-aikaan!
Nykyiset käynnistysakut ovat calsium akkuja ja jos ne pääsee täysin tyhjäksi niin voi olla vaikeaa saada ladattua ne uudestaan. Vapaa-ajan akut ovat vanhaa lyijyteksniikkaa ja kestävät siten tyhjentyä paremmin. Näin tiesi valistaa myyjä minua kun hain uutta akkua.
Vapaa-ajan akku kestää pitkäaikaista latausta (laturin kautta verkkovirrasta) paremmin mitä käynnistysakut. Näiden käyttöikä oikein käytettynä on usein jonkin verran käynnistysakkua pidempi. Hinta vaan tahtoo olla kaksinkertainen samantehoiseen käynnistysakkuun verrattuna. Isoa 1000-2000W tehoista invertteriä käytettäessä käynnistysakku luovuttaa virtaa paremmin, ja on kestävämpi käytössä.