pääkivusta

Muutamana päivänä aivan järkyttävä pääkipu eli kipu tulee aivan yllättäen, silloin kun ponnistelen jossain työssä ja tänää alkoi kipu, kun ajoin polkupyörällä jyrkkää ylämäkeä. mistä tallainen johtuu ja onko syytä huoleen. Kipu on todella kova. Enemmän takaraivossa kuin otsalla. Menee kuitenkin melko pian ohi, kun otan buranaa tms.
2311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mahdotontahan siihen on maallikon antaa vastausta, jolla olisi jotain merkitystä, kun siihen eivät pysty lääkäritkään ilman tarkkoja tutkimuksia mm. magneettikuvausta. Googlaamalla saa kuitenkin ensihätään monenlaista tietoa äkillisestä, kovasta pääkivusta. Sitten vaan vaikka päivystykseen, jos siltä tuntuu. Tällaisen asian kanssa ei kannata vitkastella. Olen juuri viime viikon sydän syrjällään seurannut hyvän ystäväni taistelua aivoinfarktista selviämiseksi. N. kuukausi sitten tuli ensimmäinen sairauskohtaus, jolloin ambulanssimiehet olivat jo valmiina viemään hänet keskussairaalaan. Ystäväni kuitenkin toipui sen verran, että kieltäytyi lähtemästä. Viikko sitten tuli uusi pahempi kohtaus. Vielä silloin ystäväni pisti hanttiin, kun tuli kotona tajuihinsa. Sairaalaan hänet kuitenkin vietiin ja tutkimusten jälkeen suoraan liuotushoitoon. Onneksi pääsi nopeasti. Sairaalassa oltiin vihaisia, koska ei ensimmäisellä kerralla tuotu sinne. Nyt tilanne oli paljon pahempi ja henki hiuskarvan varassa. Kukaan ei pystynyt sanomaan miten tulee käymään. Tällä hetkellä toinen puoli on ainakin osittain halvaantunut, puhe epäselvää, eikä muisti pelaa kunnolla. Jos hän siitä selviää, niin edessä on pitkäaikainen kuntoutus, eikä siltikään lopputuloksesta ole tietoa. Kerroin vain siksi, että tällaiset asiat on syytä ottaa vakavasti, vaikkei kysymyksessä välttämättä mikään äkillinen ja vaarallinen juttu olisikaan.

Äänestä
  • erään sukulaisen toinen halvaus kuulosti saman vahvuiselta ja tauti ei ole enää uusiutunut.hän toipui siitä melko nopeasti.ehkä hän paransi ruokavaliotansa hieman ja tämän jälkeen alkoi suhtautumaan pikkuasioihin hieman rennommin (työ)toivottavasti kaverisi paranee nopeasti.seuraava halvaus voikin sitten olla jo viimeinen joten kannattaa kunnella lääkärin ohjeita . aloiitajalle vastaisin samoin kuin sinäkin.kannattaa selvittää ongelma lääkärillä ennen kun ryhtyy tekemään rankempia työtehtäviä tai urheilusuorituksia-

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysäisisisisn kirjoitti:

Muutamana päivänä aivan järkyttävä pääkipu eli kipu tulee aivan yllättäen, silloin kun ponnistelen jossain työssä ja tänää alkoi kipu, kun ajoin polkupyörällä jyrkkää ylämäkeä. mistä tallainen johtuu ja onko syytä huoleen. Kipu on todella kova. Enemmän takaraivossa kuin otsalla. Menee kuitenkin melko pian ohi, kun otan buranaa tms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu