Miten Traktorilla ajetaan

asdf

elikkäs en oo ikinä ajanu traktorilla ja nyt kiinnostas oppia sekin. eli miten siinä nämä vaihteet sun muut toimii?

24

16090

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paljon,

      traktori merkistä ja vuosmallista!

      • asdf - Audi

        Audi, vm 2010.

        Onko tämä jotenkin erilainen kuin pari vuotta vanhempi Passat, jonka kyydissä olin toissaviikolla?


    • vain nappeja

      ohjaamosta, ja kumpaan suuntaan mennään.. Sama toimii autoissakin.

    • näin . . .

      Useimpia vanhempia paljolti samalla tavalla kuten autoakin. Eli niissä on yleensä jarru ja kytkin polkimet. Sitten kaasu voi olla käsikäyttöinen, poljin kai on sitten lisänä joissakin malleissa. Eikai toi vanhempien ajaminen mikään ongelma ole. Mutta uudemmat traktorit voivat olla hieman erilaisia. Niissä nimittäin on kaikenmaailman pikavaihteita, jotta suuntaa eteen taakse on helppo vaihtaa vaikkapa kuormatessa jotain kärryä. Ja niin edespäin.

    • kai siitä

      Riippuu kai siitä, millainen traktori on. Oletko ajanut autolla. Se muistuttaa vähän samaa. Vanhoissa on kytkin ja vaihteisto kuten autossa, ja jarru(jakopolkimella tosin) ja kaasu, ja jopa ohjauspyörä elikkäs ratti.

    • heinänteko?

      yleensä kaikissa traktoreissa on: *jarru-, kaasu- ja kytkinpoljin *lisäksi käsikaasu *käsijarru *mittaristo *ajovalot, vilkut, lasinpyyhkijät ym kilkkeet tähän asti samanlaista kuin autossa, mutta ei se kuitenkaan paljoa eroa.. et maininnut ajatko uutta vai vanhaa traktoria, mutta sanotaan nyt yleisesti: *traktorin vaihteisto muistuttaa enemmän kuorma-auton vaihteistoa, kuin henkilöauton vaihteistoa. ensin valitaan alue (low/medium/high) vaihteistosta (on yleensä oma keppi), sitten laitetaan varsinaisesta vaihdekepistä ykkönen päälle, mahdollisesti valitaan suunnanvaihtajakepillä ajosuunta (eteen/taakse) ja sitten liikkeelle (ja muista vapauttaa käsijarru, nämä jaksaa yleensä liikkua jarru päälläkin ja sitten nousee savu :) jos menet ajamaan jonkun toisen traktorilla, pyydä häntä ensin näyttämään ohjaimet sinulle, itseopiskellessa voi mennä aikaa ja jos oikein tupeloi niin voi saatua jotain... traktorilla ajoa olisi hyvä ensin harjoitella pellolla ja vasta sitten siirtyä tieliikenteeseen, eikä suuriin ruuhkiin ennenkuin on ajovarmuus. tiellä (ja muutenkin) traktoria pyörittäessä pitää muistaa: *maksiminopeus 40 km/h, joten kiivaita ohittajia riittää - tarkkaile ympäristöä koko ajan *jos tulee pitkiä autojonoja taakse, traktorilla on kohteliasta väistää linja-auto pysäkille ja päästää jono ohi. tällöin myös vaaralliset ohitukset vähenevät ja kaikilla on kivaa. *vältä yllättäviä liikeitä tieliikenteessä - monikaan autoilija ei tunne traktorin tilantarvetta/ käyttäytymistä ja käytä aina ajovaloja sekä vilkkuja tiellä (valoautomatiikkaa harvoin on) *yleensä ei ole jousitusta, eli vältä ajamista isoihin kuoppiin suurella nopeudella *traktorin omamassa voi olla > 2 tonnia, puhumattakaan lisälaitteista /perävaunuista, pidä se mielessä ajaessasi älä aja heikolla tienpientareella *traktorissa ei yleensä ole turvavöitä, jos onnistut kaatamaan traktorin, ÄLÄ HYPPÄÄ traktorin kaatuessa. pidä ratista kiinni kaikin voimin, turvahytti kestää traktorin massan ja suojaa ajajaa. traktoriahan saa ajaa b-kortilla, mutta tätä palstaa lukemalla et opi ajamaan traktoria. eli mene vaikka pellolle tai tyhjälle parkkipaikalle harjoittelemaan ajoa, ota joku opettajaksi jos on mahdollista.

      • ja suunnanvaihtaja on esim fiatissa niin vasemmalla puolella


      • _jyrz_

        Korjaus tohon viimmeisimpään ``traktoriahan saa ajaa b-kortilla´´ *Traktoria saa ajaa myös t-kortilla joka oikeuttaa ajamaan moottorityökonetta ja moottorikelkkaa niihin kytkettävine hinattavine ajoneuvoineen :)


      • opettele

        Siis vitun ääliö traktorilla voilähtä liikenteeseen eteenpäin no ihansama vaikka hitaan puolen 3:lla tai nopean puolen 2:lla


      • nui
        jylhajesse kirjoitti:

        ja suunnanvaihtaja on esim fiatissa niin vasemmalla puolella

        Niitä on kummallakin puolella


    • Ei itäautoille

      Käy koeajamassa Skoda niin opit helposti.

      • plaa plaa

        vanhalla traktorilla jos ajat niin isoin vaihde vaan päälle ja liikkeelle


    • CDI

      Väännön valtava määrä voi yllättää.
      Riippuen vuosista traktoreissa on yleensä normaali vaihdekaavio, plus toinen keppi vieressä josta valitaan iso tai pieni puoli (aluevaihteisto), sekä pakki. Vaihteita löytyy joka lähtöön.

      • mf...

        Vanhemmissa vaihdetaan välikaasulla :D


      • 00000000000000
        mf... kirjoitti:

        Vanhemmissa vaihdetaan välikaasulla :D

        välikaasulla alaspäin ja kaksoispoljennalla ylöspäin


      • ??
        00000000000000 kirjoitti:

        välikaasulla alaspäin ja kaksoispoljennalla ylöspäin

        mitä tarkoittaa kaksoispoljenta?


      • 00000000000000
        ?? kirjoitti:

        mitä tarkoittaa kaksoispoljenta?

        kiihdytät esim ykkösellä, kytkin pohjaan, vaihde vapaalle, käytä kytkin nopeasti ylhäällä ja kytkimen ollessa alhaalla vaihda kakkosvaihteeseen ja kytkin ylös ja meno jatkuu. se on siis vähän sama asia kuin välikaasu, mutta kaksoispoljentaa käytetään ylemmälle vaihteelle vaihdettaessa eikä kaasuun kosketa.


    • traktorilla ajo on helppoa kun osaa ikinä et ole kunnon kuski ja konemieheksi synnytään tiedän sen ikäni ajanut koneita

    • Varo kaatumista

      Uusimmissa malleissa on satelliitti- paikannusohjaus, joten riittää, kun osaa ohjelmoida koneen tietokoneen oikein. Nostolaitteet ylös (etu- ja taka) ja menoksi.

    • oikea palsta

      miten kysyt asiaa dieselpalstalla kun se selvästi kuuluu traktoripalstalle?

    • Traktorikuski

      Nykyajan kaupunkilaispaskat eihän ne ees osaa pottuja kuoria nii saatika sitte traktorilla ajaa!! Helppoa ku heinänteko!!

      • kuka sivistynyt ihminen nykyaikana traktoria edes tarvitsee?
        saatanan maalaistolvana!!


      • Anonyymi
        benj kirjoitti:

        kuka sivistynyt ihminen nykyaikana traktoria edes tarvitsee?
        saatanan maalaistolvana!!

        Pidä mistä ruoka teidän pöytään ilman traktoria kerro se


    • Traktorimies6

      Uusissa traktoreissa on kuusi poljinta, paljon vaihteita ja kaikkia mahdollisia mukavuuksia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4418
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1760
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1751
    Aihe