Vahva ruotsalaisuus on suomenkielisille ainoa portti Eurooppaan. Suomi ei pääse Euroopasta osalliseksi ilman Ruotsia ja ennen sitä ilman muumiruotsin oppimista.
Siksi viisaat poliitikkomme ovat laittaneet pakolliseksi pakkoruotsin. Kukaan poliitikko ei koskaan pääse ministeriksi eikä kansanedustajaksi ilman muumiruotsin sujuvaa osaamista. Tätä tulee tähdentää nuorille.
Ruotsilla pärjäämme Ruotsissa, Ahvenanmaalla, Närpiössä ja jopa uudella mantereella. Myös saksaa osaamme vain muumiruotsin avulla ja osin alankomaatakin. Poliitikkomme ovat osoittaneet, että muumiruotsin avulla he pärjäävät Euroopan kaikilla huippuareenoilla!
Kun suomenkielinen ensin oppii hyvin muumiruotsin, voi hänelle olla mahdollista oppia apinaenglantia ja jopa siansaksaa. Onhan muumiruotsi portti kaikkiin muihin kieliin.
Muumiruotsin osaaminen tuo tullessaan myös muita etuja. Kun puhuu muumiruotsia, elää kauemmin, on rikkaampi ja onnellisempi sekä tietenkin suvaitsevaisempi (excluding vapaakielivalinta). Kun suomenkielinen oppii muumiruotsia, tulee hän kaikin puolin paremmaksi.
Englanti Boykottiin
AStrid
4329
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
sanoo, että nykyinen kielipolitiikka maksaa 32 miljardia vuodessa. Siinä on ihan tarpeeksi. Englannin tai venäjän lisäoppiminen ei saa nostaa kustannuksia entisestään.
Rikkaus syö aina myös resursseja. Koko Suomen kansan kaksikielisyys ei ole rikkaus, koska se syö koko kansan resursseja. Ruotsinkieliselle on rikkaus olla ruotsinkielinen Suomessa. Ei ole mikään rikkaus olla ruotsinkielinen Ruotsissa. Samalla ruotsinkielinen on taakka suomenkieliselle Suomessa: pakkoruotsin palveluvelvollisuus ym. Minäpä kerron, mikä on rikkaus Suomessa. Rikkaus on suomen kieli! Suomen kieli on rikkaus nimenomaan ruotsinkieliselle. Ruotsinkielinen oppii suomen kielen lähes äidinkielen veroisesti, hän oppii sen melkein itsestään, koulussa hieman avittaen eikä hän tule toimeen täällä ilman suomen kieltä. Suomenkieliselle EI ole MITÄÄN vastaavia etuja ruotsin kielestä. Suomenkielinen ei opi ruotsia äidinkielen veroisesti, hän ei opi sitä ympäristöstään itsestään, eikä hän edes tarvitse ruotsia Suomessa. Ruotsin kieli ei ole mikään rikkaus täällä. Se on rasite. Mikään rikkaus ei ole ilmainen, se on aina kustannettu jollakin. Pakkoruotsin tapauksessa ruotsin kieli kustannetaan suomalaisten ranskan, saksan, venäjän, espanjan ym. kielien taidoista, jotka jäävät opiskelematta.
Nimim. Heikki Tala sanoo, että nykyinen kielipolitiikka maksaa 32 miljardia vuodessa. Siinä on ihan tarpeeksi. Englannin tai venäjän lisäoppiminen ei saa nostaa kustannuksia entisestään.
RUOTSI ON suomessa ääretöntä röyhkeyttä, pakkoruotsi onkin sitten jo silkkaa rasismia ja ruotsalaista raakuutta!