Turvapaikanhakijan toimeentulotuki

6359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
  • Saksassa turvapaikan saanut saa 40 euroa kuukaudessa, eli juurikin pientä taskurahaa peruselintarvikkeisiin (saippua, hammastahna, tupakka ja hieman vaatteita). Mihin siis pakolainen tarvitsee 300 euroa jos hän saa jo täysin ilmaisen asunnon ja muut palvelut? Ei tarvitse maksaa terveydenhuollon toimistomaksujakaan yms. joita työttömien suomalaisten pitää maksaa koska käyvät omalla terveydenhoitajalla. Kuten Soininvaara sanoi, tällainen järjetön rahan tuhlaaminen tukirahoihin pitää lopettaa kun paljon vähempikin riittäisi. Tuollaisella 50 euron taskurahalla tulisi toimeen aivan hyvin koska kaikki muu on ilmaista. Armeijassa ja vankilassakaan ei tätä suurempaa päivärahaa saa, oikeastaan saavat siellä jopa vähemmän kuin tuo 50 euroa ja silti tulevat aivan hyvin toimeen.

    Äänestä

  • Ihmettelevä... kirjoitti:

    Saksassa turvapaikan saanut saa 40 euroa kuukaudessa, eli juurikin pientä taskurahaa peruselintarvikkeisiin (saippua, hammastahna, tupakka ja hieman vaatteita). Mihin siis pakolainen tarvitsee 300 euroa jos hän saa jo täysin ilmaisen asunnon ja muut palvelut? Ei tarvitse maksaa terveydenhuollon toimistomaksujakaan yms. joita työttömien suomalaisten pitää maksaa koska käyvät omalla terveydenhoitajalla. Kuten Soininvaara sanoi, tällainen järjetön rahan tuhlaaminen tukirahoihin pitää lopettaa kun paljon vähempikin riittäisi. Tuollaisella 50 euron taskurahalla tulisi toimeen aivan hyvin koska kaikki muu on ilmaista. Armeijassa ja vankilassakaan ei tätä suurempaa päivärahaa saa, oikeastaan saavat siellä jopa vähemmän kuin tuo 50 euroa ja silti tulevat aivan hyvin toimeen.

    turvapaikanhakijat eivät ole vankeja, ja he maksavat saamallaan toimeentulotuella vaatteet, ruuan ja asumisen. Jos he asuvat vastaanottokeskuksessa, he saavat vähemmän toimeentulotukea, koska asumiskuluja ei ole. Minun on paljon vaikeampi ymmärtää, mihin joku Lilius tarvitsee 40 000 euron eläkettä.

    Äänestä

  • - mutta kirjoitti:

    turvapaikanhakijat eivät ole vankeja, ja he maksavat saamallaan toimeentulotuella vaatteet, ruuan ja asumisen. Jos he asuvat vastaanottokeskuksessa, he saavat vähemmän toimeentulotukea, koska asumiskuluja ei ole. Minun on paljon vaikeampi ymmärtää, mihin joku Lilius tarvitsee 40 000 euron eläkettä.

    Liljuksen eläkettä ei makseta valtion, eli verovaroista.

    Äänestä

  • niinnpä kirjoitti:

    Liljuksen eläkettä ei makseta valtion, eli verovaroista.

    Liliuksen eläke ei taida tehdä vuodessa 288 miljoonan euron lovea veronmaksajien piikkiin toisin kuin elintasopakolaisuus... plus kaikki muut epäsuorat kulut (vankeudenhoito, sosiaalihoito, poliisien palkkaus, vahingonkorvaukset, tulkit, lakimiehet).

    Äänestä

  • niinnpä kirjoitti:

    Liljuksen eläkettä ei makseta valtion, eli verovaroista.

    eikö se nyt ole ihan sama maksetaanko se veroina vai eläkemaksuina. Me olemme maksumiehinä kuitenkin. Eihän se meille mitään uutta ole kun palkankin hänelle maksoimme. Eikös Fortum ole valtionyhtiö? Minun on vaikea kuvitella että nämä liliukset olisivat niin paljon parempia ihmisiä kuin me muut että sen kaiken rahan tosiaan tarvitsevat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Osmo on nuiva. Hyi! kirjoitti:

http://www.soininvaara.fi/2009/05/05/turvapaikanhakijan-toimeentulotuki/ http://hommaforum.org/index.php/topic,5805.msg88772.html#msg88772 http://hommaforum.org/index.php?action=dlattach;topic=2516.0;attach=821;image

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu