Mielestäni tulisi tutkia tulevatko Helluntaiseurakuntien sisällä esiintyvät hengenlahjat tosiaan Pyhältä Hengeltä, vai ovatko ne muiden henkien antia.
Näet kun katselee vaikka tv7:n helluntaijumalanpalveluksia, niin ei voi kuin epäillä. Onko tuollainen epämääräinen selvänäkyjen esitys oikeaa profetointia (ei se ainakaan raamatun profetioita muistuta), onko hurmos tosiaan lahja Jumalalta, vai jonkun hurmoshengen ilmiö?
Ja onko helluntaiseurakunnan hurmoshakuisuus tosiaankin tervettä Jumalalta saatua suuntaa, vai mennäänkö nyt pahasti metsään???
Lisäepäilyä herättää se ettei helluntailiikettä saa kritisoida, eikä sen toimintaa tutkia. Jos yrittää, niin tulevat vahvat helluntainuoret ja heittävät ulos kirkosta!
Hmmmmmm....
Pyhästä vai pahasta hengestä???
OrdoHereticus
12311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
tuo tutkiminen suoritetaan? Raamatusta löytyy taatusti tuki helluntailaisuudelle, luterilaisuudelle, katolisuudelle ym.. Kuka on se auktoriteetti, joka määrittelee, mikä noista opeista on oikea? Lisäksi tietenkin tulevat noiden pääoppien suuntaukset. Luterilaisilla on herätysliikkeensä, helluntailaisetkin ovat jakaantuneet ainakin kolmeen leiriin. Paavi lienee maailman suurimman kirkkokunnan pää. Hänkö on se auktoriteetti ja jos ei, niin miksi ei?
mutta puhdashenkistä ja raitista Pyhän Hengen ohjauksessa kulkevaa seurakuntaa minä ainakin suorastaan kehoittaisin tutkimaan.
tarkista onko Pyhä Henki sussa, raamattu kehoittaa tähän, jos et ole uskossa tee parannus ja usko evankeliumi ja täyty Pyhällä Hengellä. Muotomenot ei pelasta!
jossa seurakunnan kokoukseen tuli kesken kokouksen kaksi miestä sielunvihollisen voimassa viinapäissään pitämään meteliä ja häiritsemään kokousta. He tulivat etupenkkin, ja häiritsivät puhujaa ja seurakuntalaisia siten, että koko tilaisuus näytti menevän pilalle. Seurakuntalaisten joukossa alkoi olla pahoinvointia ja ärtymystä, että miksi nuo tuli pilaamaan meidän tilaisuuden. Miksi, miksi. Jos tämä tilanne olisi jatkunut tällä tavoin, niin olisi heidät varmaan kohta kannettu ulos seurakuntasalista. Mutta puhuja tyynnytteli seurakuntalaisia ja sanoi, että antakaa vain näitten miehien olla. Puhuja jatkoi puhettaan ja puhui välillä näille miehille ja välillä seurakuntalaisille. Solvaukset jatkuivat, mutta puhuja vaan jatkoi sitkeästi puhuen Jumalan Rakkaudessa aina välillä myös näille miehille. Vaikka solvaukset ym. kiusasivat häntä inhimillisesti, niin hän ei antanut niille sijaa, vaan jatkoi rakkaudellista puhettaan. Noin vartin kuluttua jotain alkoi tapahtua. Toinen miehistä sanoi nimittäin näin; Ei tätä kestä kukaan, ei tässä jaksa olla. Niin toinen miehistä lähti ulos salista, mennäkseen ottamaan lisää rohkeutta pullosta ja tullakseen sitten taas takaisin jatkamaan häirintää. Mutta kun hän tuli takaisin sisälle, niin mitä hän näki. Sillä aikaa kun hän oli ulkona, niin oli Jumalan Rakkaus murtanut tuon toisen miehen. Siinä hän nyt oli, ja koko ajan hän kiitti ja ylisti Herraa. Tästä täysin yllättyneenä ja ymmärtämättä, mitä oli tapahtunut ja mitä oli tapahtunut myös hänelle, koska hän ihmetteli, että johan on kumma kun ei viina mene enää päähän, niin hänkin meni eteen rukoiltavaksi. Tästä näemme minkälainen ase Rakkaus on pahaa vastaan.Vihollisen voima ei kestä Jumalan Rakkautta, vaan se haluaa, että sitä jotenkin tuomitaan, mutta puhuja ei tuominnut miehiä millään tavalla, vaan jätti asian Jumalalle. Katsotaan kumpi voittaa vihollisen henki vai Jumalan Henki. Jos nuo miehet olisi kannettu ulos tuosta tilaisuudesta, niin olisi peli heidän kohdaltaan ehkä menetetty, mutta Jumalan Rakkaus sai aikaan sen, että heistäkin tuli Jumalan lapsia. Rakastakaamme toisiamme, niin kuin Hän meitä Rakastaa. Niin kuin eräässä laulussakin sanotaan.
Ykstämmönen! Siinä olet oikeassa, rakkaus voittaa aina pahan! Maailmassa on ollut aina ja on, ja tulee olemaan hyvän ja pahan taistelu. Rakkaudella saa aikaan paljon hyvää! Sanoisiko näin: Niin metsä vastaa miten sinne huudetaan.
ja siitähän tuossa aloituksessa on kysymys, eri asia on täysin uskosta tietämättömät. Jos tälläinen pullistelija "pyhä" yrittää omaa oppiaan tyrkyttää ja häiritä, on se kyllä paras alkuunsa pysäyttää, Paavali on sanonut muutaman sanan järjestyksen pidosta....
Ja mitenkähän tosiaan niitä voisi tutkia? Onko hyvä henki vai paha. Muistan lapsuuden hellari-kodista ainakin sen että kaikki nuo "henget" olivat pelottavia. Ja onko niitä edes hyvä "tutkia". Ja näin myös sen kuinka arvostettu profeetta n.s.lankesi. Luopui Jumalasta. Olin aina luullut että henkilö jolla on profeetoimisen armolahja on Jumalan silmäterä. Kuinka hän sitten lankesi? No kai tämä on veteen piirretty viiva tai tuuleen huudettu lause. Mene ja tiedä.
Sinäkin olet Jumalan silmäterä uskosi tähden. Jos joku sinua herjaa, niin hän herjaa sinun Luojaasi. Voit tutkia esimerkiksi siten, että tutkit onko kyseisen seurakunnan toiminta ristiriidassa tai sopusoinnussa Raamatun Sanan kanssa. Siunausta sinulle.
Raamattua ei voi käyttää tutkimusvälineenä, koska kaikki nuo opit ovat Raamatun mukaisia. Raamattu on täynnä erilaisia oppeja. Koita uskoa: ei ole olemassa yhtä oikeaa Raamatun oppia. "Voit tutkia esimerkiksi siten, että tutkit onko kyseisen seurakunnan toiminta ristiriidassa tai sopusoinnussa Raamatun Sanan kanssa. Siunausta sinulle. "
Sinulle!..:)
entä jos yksittäinen ihminen "profetioi" eikä se ole Jumalan sanan mukaista. Miten erottaa onko koko seurakunta mukana siinä, vai onko hiljaa, eikä ota kantaa? Entäpäs sitten jos seurakunnas on monia jotka profetioi ja "profetioi" eli niitä jotka profetioi Jumalan sanan mukaan ja niitä, jotka eivät... mitä tällaisesta seurakunnasta voisi sanoa? Vai voidaanko koko seurakuntaa tutkia tämän perusteella? Mutta yks asia on fakta. Sellaset ihmiset, joilla on mielenterveydellisiä ongelmia ja kuulevat ääniä ja näkevät harhoja, hakeutuvat yleensä karismaattisiin seurakuntiin. Sellaisiin seurakuntiin, joissa on ihmisiä, joilla on profetian ja näkyjen näkemisen armolahja. He menevät näihin seurakuntiin siksi, koska kokevat siellä olevansa normaaleja, ja että heillä on samat armolahjat. Ja näin kokiessaan he tuovat omia harhojaan seurakunnalle Jumalan sanana ja näkyinä. Mielestäni tuollaisia seurakuntia ei kannata tutkia siten, että onko seurakunta raamatullinen vai ei. Jos he ajavat nämä mielisairaat ihmiset pois, niin minne he sitten menisivät. Kyllä jokaisen uskovaisen tulee itsekseen tutkistella, onko kaikki Jumalasta mitä seurakunnassa kuulee.
Lahjat ovat siis Jumalan antamia. Lahjojen käyttäjät taas vajaamittaisia ihmisiä. Tämän maan päältä ei löydy ainuttakaan erehtymätöntä ja täydellistä profettaa, tai minkään muunkaan sanoman tuojaa. Viesti ja sanoma seuraklunnassa on Jumalalta. Tämä ei silti poista "astian makua", eli vajavaisen välikappaleen vaikutusta sanomassa. Sen tähden Jumala on jo etukäteen neuvonut koettelamaan sanomat Sanalla. Profetian tulee olla sopusoinnussa rakkaudellisen Jumalan Sanan, opin kanssa. Ihmisen sielullisuus voi olla häiriötekijä, mutta itse ydinsanoma silti Jumalan selkeä sanoma omilleen seurakunnan tilaisuudessa oleville. Jumalan sanoma tavoittaa aina kohteensa. Sanomaan voidaan loukkaantua, sitä kieltäydytään uskomasta, ja noudattamasta, mutta se voi myös rohkaista, antaa vahvistusta asiaan josta Jumala on jo asianomaisen sydämelle puhunut, se voi rohkaista, välittää lohtua, kehottaa, varottaa, jne.. Joskus ihminen on senverran kovasydäminen, että kun sanoma tulee kohti, aletaan haukkua viestin välittäjää ja syyttää häntä, kun ei haluta uskoa Jumalan tietävän kaiken omasta elämästä ja puhuneen siksi välikappaletta apunaan käyttäen. Jumala puhuu tavalla ja puhuu toisella, sitä ei vaan aina huomata. Kannattaa siis sinunkin ensin miettiä ennenkuin alat ruotimaan. Raamatun Sanalla kun koettelet ja olet itse puhtaalla mielellä ja sydämellä, ei epäilyksiä jää ja Henki avaa sinua ymmärtämään ja myös kokemaan Hengessä mihin saakka Jumala puhuu,,, edellyttäen tietenkin että sinullakin on profetian lahja...