Vero pois 1.10. vai

Poistuuko autovero 1.10. vai vasta vuoden vaihteessa?
6890
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Käyttömaksu porrastetaan co2-päästöjen mukaan. Se on ehkä 1.10 2010.

Äänestä

Puhutaanpa jostain muusta, vaikka että kuinka hyviä tojotat ovat, tai millaiset tuulipuvut ovat parhaita. Eihän näistä "yllätyksistä" kukaan voi etukäteen tietää ;)

Äänestä
  • lisää käytettyjen hintoja, nyt kukaan ei uskalla ostaa yhtään uutta tai käytettyä autoa kun tuo salaisuus paljastui. Eiks me nimenomaan sovittu ettei siitä puhuta. Sulla oli lupa kertoa vain kolmelle parhalle kaverillesi (luottamuksellisesti) ja kymppiuutisille ja nyt menit "hölöttämään sen kaikelle kansalle, ) voi voi sitä vahinkoa ei paikata millään. Se on menoa nyt -- kaikki hinnat romahti 30 pinnaa.

    Äänestä

  • romahduttako kirjoitti:

    lisää käytettyjen hintoja, nyt kukaan ei uskalla ostaa yhtään uutta tai käytettyä autoa kun tuo salaisuus paljastui. Eiks me nimenomaan sovittu ettei siitä puhuta. Sulla oli lupa kertoa vain kolmelle parhalle kaverillesi (luottamuksellisesti) ja kymppiuutisille ja nyt menit "hölöttämään sen kaikelle kansalle, ) voi voi sitä vahinkoa ei paikata millään. Se on menoa nyt -- kaikki hinnat romahti 30 pinnaa.

    Vinkki: hae Ruotsista vaikka kymppivuotias Volkkari, Saabi tai Volvo jossa on tunnetusti vähän ruostetta. Pyydä ruotsalaiskaveria tai maassa asuvaa sukulaista ajamaan se talliisi Suomessa, sitten pyydät panemaan auton seisontavakuutukseen muutamaksi kuukaudeksi. Kun vero poistuu joko 1.10., 1.1. tai vasta 1.3. kuten joku sanoi, niin laitat sitten Suomen rekkariin. (Kilvet postissa Ruotsiin, jne, vaikka hinaus tulliasemalle tai väliaikainen siirtolupa - lienee mahdollista. Tai tarrojen hankinta muualta?) Näin vältät suomalaisten ostoryntäyksen, joka tyhjentää Ruotsin halvoista hyvistä autoista heti laakista. Ja voit olla edesauttamasta positiivista muutosta suuntaamalla ostovoimasi johonkin myönteiseen! Tämäkään ei ole kehottamista rikokseen tai väkivaltaan, ja mitään takuita en anna. Mutta jos kuitenkin, niin... you see!

    Äänestä

Poistuu huomenna ja kaikki jo aikaisemmat autoverot palautuu Suomen VALTIOLLE.

Äänestä

Käsittääkseni laki tulee pikana juuri ennen joulua, jotta markkinahäiriötä ei aiheudu. co2-pohjaiset maksuthan ovat voimassa 2010 alkaen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1.1.? kirjoitti:

Poistuuko autovero 1.10. vai vasta vuoden vaihteessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu