Vetureissa on ns. kuolleen miehen kahva eli sitä pitää säännöllisin väliajoin painaa tai juna pysäyttää itsensä, silti varalta että veturinkuljettaja kuolee rattiin.
Eikö joku japanilaisfirma vois kehitellä siitä käänteisen version? Elikkä semmoisen laitteen, joka tappaa kantajansa jos sitä ei kuitata?
Semmoinen olisi hyvä olla olemassa siltä varalta, että joutuu vaikka onnettumuuteen ja halvautuu kaulasta alaspäin eikä itsemurhan tekeminen ole enää mahdollista, tai vaikka sairastuu alzheimeriin tai muuhun dementiaan, joka saattaa ihmisen kykenemättömään tilaan tekemään itsemurhan. Silloin tämä kone tekisi sen mihin ei itse enää pysty.
Tekniset yksityiskohdat ovat varmaan ratkaistavissa, siten ettei vahingossa unohda nollata laitetta.
Tämä ei sitten ole mikään vitsi vaan vakavissaan mietitty juttu.
itsemurhakone.
..?
2553
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tuotteiden pitää täyttää turvallisuusvaatimukset ja itsemurhakone ei ole siis laillinen, kuten ei myöskään eutanasia.
Entäs sitten kun onnettomuuteen jouduttuasi olet menettänyt ainoastaan tajuntasi mutta olet muuten kunnossa? Ei ehkä ihan loppuun asti mietitty ;)