Muut aseet aivan turhia, aivan turhuutta paitsi metsästykseen tarvittavat.
Harrastakoot jotain muuta kuin ammuskeluu asemiehet.Miks ei voisi harrastaa jotain muuta harrastusta?
Pyssyistä mielipidettä
NnNiilo
321162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
ja siitä mitä sä harrastat. Pipertäjä...
jos ei ilman pyssyä seiso...
Jos on tosiaan pakko harrastaa aseurheilua, niin ne pyssyt pitää säilyttää ampumaseuran- metsästysseuran kassakaapissa. Aseen antaa käyttöön ja vastaa käyttäjän "kunnosta" ryhmän päällikkö, jonka osaamisen on viranomaiset tarkistaneet ja hyväksyneet toimimaan aseenluovuttajana. Kyllä jotenkin ihmetyttää, jotta aikuiset ihmiset jatkaa egoaan jollain aseella. Nykyään on kaupan hyllyt täynnä lämpimiä vaatteita ja monenmoista lihaa, joten ei niitä sotavälineitä tarvita.
metsästykseen, mitä järkee muuta niillä!!!!!!
Niin, miksi pitää metsästää? Lihaa on kaupat pullollaan. Pyssy on egon jatke! Typerää..
jos ei metsästetä niin tulee jänisrutto yms tautia jotka voi tarttua myös ihmisiin kun kanta pääsee räjähtämään ylisuureksi. kyllä sitte taas metsästäjiä kaivataan kun sairaalat on täynnä jonkun taurin saaneita ihimisiä
Mettästys on aiva jees hommaa, voin sanoa näin, vaikken itte käykkää mettis. Nuo käsiaseet on tehty ihmisen tappoon, eikä mihinkää muuhun. Poliisikki harjootteloo ihmisen ampumista siä radoilla. ;)
käsiaseampumista oikeen ajankulukseen ihmisen tehdä!!!
Metsästys on ekologisin tapa hankkia liharavintoa. Tuotantoeläinten kasvatus on erittäin epäekologista. Lihan syöminen pitäisi kieltää kaikilta muilta paitsi metsästäjiltä. Ja metsästäjätkin saisivat syödä vain sitä lihaa jonka ovat itse tappaneet.
Ammunta on hyvä ja turvallinen harraste. Kaikki ihmiset eivät sensijaan ole hyviä ja turvallisia. Ampuma-aseet ovat sinänsä vaarattomia esineitä. Ei-turvallinen ihminen voi aiheuttaa vaaraa ja vahinkoa jos hän saa ampuma-aseen, pesäpallomailan tai keittiöveitsen käsiinsä. Niinpä minkäänlaisia aseita ei pitäisi antaa ei-turvallisten ihmisten käsiin. Ei-turvalliset ihmiset kuuluvat pehmustettuun pyöreään huoneeseen pitkähihaisessa paidassa jonka hihat on solmittu tiukasti kiinni pöpipään vartaloon.
arkeen, mutta pistooli ei mielestäni kuulu tavan ihmisen tarpeisiin, ja miksi kuuluisi. Aivan turha kapine ja vielä tosi vaarallinen. nuo muut on käyttötavaroita arjessa. Turha väittää, että pistooli tarvis olla arjen esineistöarsenaalissa, kuka vain haluu, niin vaarallinen se on.
Arvaapa kummalla tapetaan enemmän ihmisiä Suomessa - veitsi - luvallinen ampuma-ase (ja voi pistää luvattomatkin ampuma-aseet vielä lisäksi) Teräaseet ovat käytännössä erittäin vaarallisia esineitä (tiettyjen ihmisten käsissä), sillä niillä tapetaan enemmän kuin millään muulla (tietysti autot poislukien). Teräaseille jos mille tarvittaisiin totaalikielto. Voisihan perunat käydä kuorimassa poliisiaseman ketjulla seinään kiinnitetyllä veitsellä poliisikonstaapelin valvovan silmän alla. Ja kaupasta voi ostaa valmiiksi viipaloitua leipää.
auts!
Tietysti vain arkipäivisin, virka-aikaan. Viikonloppuna laihdutetaan, se on terveellistä. Ja kukapa sitä nyt yöllä syö!
Tutustu isänmaasi väkivaltatilastoihin vaikapa 10 vuoden aikajänteellä. Niistä paljastuu mielenkiintoisia asioita.
viimeistään silloin kun hirvikolarissa kuolee joku läheinen tai oman lapsen ystävä. Liha on hyvää mutta ihmishenkiä ei mikään korvaa. Jokainen hirvi tiellä on liikaa ja ne ei valitettavasti tiedä, ettei esim. 3-tietä saa ylittää hirvimerkeillä merkityillä tienpätkillä. Muuten olen myös sitä mieltä, että turhat kyrvänjatkeet pitäis olla tarkemman kontrollin saatavis.
nykyään ei helpostikaan voi erottaa turvallista ihmistä vähemmän turvallisesta. Senpä takia aseen hankkiminen ja hallussapito pitäisi tehdä mahdollisimman hankalaksi. Muutaman aseharrastajan vitutus painaa loppupeleissä paljon vähemmän kuin se, että murhaa suunnitteleva psykopaatti (joita riittää kun nyt on saatu pää auki Auvisen ja Saaren ansiosta) otettais kiinni heti ens vihjeestä. Vääristä hälytyksistäkään ei olisi haittaa verraten siihen että tositilanteissa pelastuisi edes yksi henki!
aina oli ne sitten luvallisia tai luvattomia, kauhajoeltakin saa hankittua luvattoman aseen ja siihen patruunoita parissa tunissa jos tuntee porukoita.. Siinä sulle pipertäjä taidat olla joku kaappihomo joka ei uskalla tulla sieltä ulos.
on liikaa ja jos käsiaseiden omistamisen rajoittamisella estetään edes yksi turha tappo, niin se kannattaa. Yhdenkin ihmisen surma varjostaa kymmenien muiden koko loppuelämää. Teräaseita tarvitaan jokapäiväisiin välttämättömyyksiin, käsiaseet on leluja, pienen pippelin jatkeita eikä niiden tarpeellisuutta voi millään perustella.
Pitäisi patistaa nykyisiä päättäjiä avaamaan uudestaan hoitopaikat mielenterveyspotilaille. En ymmärrä, mikä johdonmukaisuus piili siinä eduskunnan päätöksessä, että kyseiset laitokset suljettiin ja porukka kävelee kaduilla siinä missä muutkin. Minusta mielen sairaus pitäisi hoitaa siinä kuin jokin syöpäkin. Pään sairastelu ei poikkea millään tavalla muiden elinten sairauksista. Tosin on sanottava, että nykyisen hallituksen päämääränä ei ole minkään sairauksien hoito yleisellä tasolla, yksityisellä kyllä, mutta sinne ei kaikkien rahat riitä.
Niin että tässä ollaan, niin maataan kuin petataan. Muistetaan, että taas on vaalit on tulossa.
Sinulta ottaisin ensimmäisenä pyssyn pois. Sen verran levottomalta vaikutat. Järjenjuoksusi mukaan hulluiltakaan ei pidä kieltää aseita, kun niitä kerran saa vapaasti ostaa Kauhajoen rikollisilta. Kirjoituksesi yllyttää hulluja tappamaan viattomia ihmisiä.
Mitäs tuumit, kun psykopaatti alkaa kovat piipussa sihtailla Topeekan verrella ihmisiä, sukulaisiakin. Vai unelmoitko ankarassa vitutuksessasi itse samanlaisesta teosta?
Jos vaikka osuisit tappajan jyvälle, ei siinä välttämättä henki mene. Voit halvaantua kaulasta alaspäin ja joutua loppuiäksesi terveyskeskuksen hoitajien käänneltäväksi.
Että pyssy vain jokaiselle, joka sen haluaa, niinkö! Oli sitten puolihullu, täyshullu, seinähullu tai muuten vain pimeä. Kuopion tappajalla, tällä veneen rapsuttajalla, oli neljä laillista asetta. Mies kyseli poliisilta, mitä tulikaan tehdyksi.
Golf myös ihan turha. Vois harrastaa jotakin muuta. Tenniskään ei ole välttämätöntä, sillä ilmankin pysyy hengissä. Ratsastus on myös kiellettävä, se on vaarallista. Kenelläkään ei ole oikeutta tappaa tai vammmauttaa itseään tai muita ratsastamalla. Autoilu vaarallista. Tieliikenteessä kuolee Suomessa joka vuosi noin 400 ihmistä ja hyvin moni vammautuu. Kiellettävä. Viina vaarallista, tappaa noin 5000 suomalaista joka vuosi. Voihan sitä olla iloinen ilman viinaakin. Naureskelee vaikka sille kun viinaa ei ole, hah-hah! Eläminen liian vaarallista, johtaa kuolemaan. Lailla kiellettävä mitä pikimmin.
kaikki kuolee jotka leipää syö!
kaikille vaan aseet ja jokaiselle pyssy. Se ampuu kuka ekaksi ehtii. Silloin olemme tasa-arvoisessa asemassa.
yökää kanaa
Tiesittekö että käsiaseita on olympialaisissa. pitäiskö antero puiston tehä ratsia sinne joku vuosi?
Eheiiiiiiii Antsu taitaa olla jo eläkkeellä!!!!!!!!!!
Kyllä tulee Anteron aikaa vielä ikävä asiat saatiin puhumalla järjestykseen ja kauhajoella oli vielä oma poliisiasema,, nyt ei ole mitään...
Kuule kun suomen armeijakin on keksitty,eihän sielläkään viherpiipertäjät pärjää ja piirrustus eli hiirenkanssa toimitaan vihulaisen kanssa kuin esi isät löytäneet "jäseniäänkään ?????
öö, niin mitä sanoot?
niin mitä?
Muna