ollaan totaalisessa kusessa. Lisäksi nämä suuryritykset yrittävät kiristää valtioita, pankkeja ... kaikkia tahoja lisää rahaa saadakseen aiheettomiin osinkoihin ja bonuksiin. Olisiko tässäkohtaa hyvä aika ilmoittaa että haistakaa vittu, ja pakatkaa kämpeenne ja poistukaa maasta välittömästi. Palkkoja pitäisi alentaa ja ottaa lainaa työnantajalta, aika uskomatonta. Kansalaisten on hyvä alkaa mahdollisuuksiensa mukaan boikotoimaan noiden pörssiyhtiöiden tuotteita ja tuotantoa, kun siihen on mahdollisuus. Alkavat olla vaarallisia suuruudenhulluja.
Vain suuri on kaunista, globaali markkinatalous ..
siinä muutama syy, miksi
3107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei kuulemma voi päästää konkaan noita ylikansallisia rosvofirmoja. Nythän on tosiaan mennyt porvarivetoisessa markkinataloudessa homma hienosti, rosvofirmojen tappiot sosialisoitu ja voitot menneet johtajille ja omistajille - ja kaikki ilman noiden rosvojen minkäänlaista riskiä. Vittu kun hienoa tämä kapitalismi.
kaikki läpeensä. miksi ihmiset ei reakoi,antavat mennä kaiken entistä hullummaksi. varmaan tulee joku suurempi kahakka,ei voi enää kauan näin jatkua. samaa,mutta rankempaa soppaa liian monessa maassa,se ei hyvää tiedä. pahin ei ole vielä edes olemassa,vasta tulossa. joku pvä kajahtaa isommasti ja siitä alkaa muutos.
todella surullista että ihminen ei ole oppinut tänä aikana mitään uutta. aina on kansa maksanut herrojen ahneuden ja suuruudenhulluuden omaisuudellaan, hiellään ja verellään. Ymmärtäisikö kukaan meistä pienituloista, tai edes aikaa miettiä mokomia jos omalle tilile kilahtaa 10 000 kuussa tai ylikin? kansanedustajien työ on korruptoitunut tunnistamattomaksi. he eivät edusta kansaa vaan itseään, sponsoroijiaan ja suomalaisia liike ja pankkialan elitistejä. ensi vaaleissa paras tapa ihmisten protestoida on jättää äänestämättä. jos kukaan ei äänestä, demokratia epäonnistuu. siinä vaiheessa voimme pyytää KAIKKIA eduskunnassa olevia eroamaan. mutta historia kertaa tässäkin itseään: he eivät tietenkään eroa, he kutsuvat paikalle mellakkapoliisin, maakuntajoukot, armeijan. tämä johtaa vain kahteen vaihtoehtoon: orwellilaiseen fasistiseen totalitäärisyyteen tai sisällisotaan. mutta, kuten sanoin, tämä vaatisi että kukaan suomalinen kansalainen ei äänestä ja suomen kansan ykseys on vähintäänkin tuhottu. "me" henki on rikottu ja nykyään kadulla näkee vaan liputtomia individuaaleja joiden elämä on kapitalismin leikkikaluna.