mirena ja haittavaikutukset

mimmi82

mulla on ollut hormonikierukka noin vuoden. yllättäviä "oireita" on ilmaantunut n.pulenvuoden laiton jälkeen,en ole niitä yhdistänyt aijemmin kierukkaan mutta myt ovat epäilykseni kohdistuneet siihen. minulla on usein pahoinvointia(aivan samanlaista kun pojasta oli) rinnat ovat arat ja puristamalla tulee maitopisaroita, päänsärkyä on usein, paikat puutuvat helposti kun esim vähän kauemmin istuu jaloissa alkaa vishy vesi juosta, hiukset lähtee, västtää,itkettää ja mieliala heittelee.. kuulostaako tutulta? onko kellään ollut sivuvaikutuksia?

7

1697

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poissuljettu?

      Itselläni samanlaiset oireet olivat kilpirauhasen vajaatoiminnassa, onko arvosi milloin katsottu? Prolaktiini pitäisi myöskin mitata.

      • Mirenasta

        johtua oireilusi


      • mimmi82

        raskaana, eikä ole kauaakaan kun arvot on tarkastettu. kaikki oli ok!


    • oooo

      ettet ole raskaana? Kierukkahan saattaa poistua itsestään.

      • mimmi82

        tein tänään juuri estin.


      • meinenameist
        mimmi82 kirjoitti:

        tein tänään juuri estin.

        Tottakai voivat oireesi johtua Mirenasta. Oletko käynyt endokrinologilla, eli sisätautien erikoislääkärillä? Tavallisten lekurien, ja jopa gynekologien, asiantuntemus ei ehkä riitä. Älä turhaan kärsi, vaan poistata kierukka. Katso sitten vähintään 6 kuukautta ilman, että paraneeko olo.


    • Anonyymi

      Onko kokemuksia jos Mirena jää kehoon vatsaonteloon tai napatyrään aiheuttamaan tulehduksia? Kuka lääkäri sellaiset tapaukset suostuu tutkimaan? Onko neuvoja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2449
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      955
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      796
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      46
      741
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      50
      724
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      654
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. 50
      595
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      594
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      576
    Aihe