öljyproppu pyörii muttei lähde irti

miten saisi irrotettua tyhjää pyörivän öljypropun? edellisessä öljynvaihdossa väänsivät kierteet rikki nyt vain pyörii muttei kuitenkaan vuoda?
22823
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

hitsaa roppuun joku hylsy ja siitä lähdet nyppimään. Mielikuvitus rajana. Uuden asennus--> Hitsaa 12mm mutteri vanhan reiän päälle ja tiivisteen kanssa pultti mutteriin, toimii. Jos ei asialla ole kiire ota öljypohja irti ja juurikin tuohon on olemassa "korjaussarja" lähes jokaisessa tarvikeliikkeessä, roppu/mutteri jotka hitsataan sisäpuolelta muistaakseni 14mm reikään, hitsaajasta riippuen öljypohja on lähes alkuperäisen näköinen.

Äänestä
  • kun saa propun pois tekee 1 mm suuremman kierteen, tällöin ei öljypohjaa tarvitse edes irrottaa. Itsellä aikoinaan oli autossa 12 mm kierre ja tein sitten 1/2" kierteen kierretapilla ja ostin 1/2" propun, hyvin toimi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jpb kirjoitti:

miten saisi irrotettua tyhjää pyörivän öljypropun? edellisessä öljynvaihdossa väänsivät kierteet rikki nyt vain pyörii muttei kuitenkaan vuoda?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu