Olen vaeltanut näitä maahanmuuttajat -rasismipalstoja kolmea kuukautta vajaat kolme vuotta. Enkä muista asialla siinä määrässä väkevöityä (Eniron pomo Jussi Hallin sanastailia mukaillakseni) tekstiä kuin on ollut ajoittain muutaman viime viikon aikana - muun muassa tänään.
Aistin jonkun rekatun vakuuttavan kirjoittajan ja muutaman terävän rekkaamattoman kirjoittajan entrét sekä muutaman vanhemman vakkarin entisestään jalostuneempina tekevän kambäkin.
Ja niin kuin moniarvoisessa yhteiskunnassa tuleekin, he saattavat nähdä asioita omasta asemastaan osin tyystin vastakkaisinakin. Oleellista on että "pihvi" säilyy syötävänä.
Mitä he ansaitsevat? Ruoskaa: Sukeltakaan suoraan kohteeseen, pelkistäkää ilman sääliä, myykää ajatuksenne yhteisölle. Mikään ei ole liian hyvää.
Eikä kenelläkään ole varaa olla maksamatta.
Kestääkö kehun...
Mover
2335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Eikä kenelläkään ole varaa olla maksamatta." Mitä meinaat tällä?
että hyvät kirjoitukset muuttavat ihmisten käsityksiä.