Ei Jumalan päätarkoituksena ole lain alla elääminen. Vaan uskosta vahurskaaksi tuleminen Hänen ainokaisen Poikansa kautta, joka täytti kaiken lain ja vaatimukset edestämme. Tämähän on sitä kristinuskon ydintä, josta adventistit vain haaveilee olessaan väärän evankeliumin pihdeissä ja väärän profeetan EGW:n orjia.
>>>Sillä hän on meidän rauhamme, hän, joka teki molemmat yhdeksi ja purki erottavan väliseinän, nimittäin vihollisuuden,
kun hän omassa lihassaan teki tehottomaksi käskyjen lain säädöksinensä, luodakseen itsessänsä nuo kaksi yhdeksi uudeksi ihmiseksi, tehden rauhan,
ja yhdessä ruumiissa sovittaakseen molemmat Jumalan kanssa ristin kautta, kuolettaen itsensä kautta vihollisuuden. >>> ef.2
Kristus otti itseensä meille kuuluvat vaatimukset ja kantoi kaiken ristille ja sai aikaan sovituksen joka lepytti Jumalan. Te kaikki adventistit ja alex-kasi mukaan lukien olette täysin lapsen kengissä ja harhoissa uskoaksenne omassa itsessänne ja lain kuuliaisuuden kautta perivän iankaikkisen elämän. Olette juuri niitä josta Paavali varoittaa. Olette väärän evankeliumin soihdunkantajia sitä te olette kun teitä lukee päivästä toiseen. Yritätte vesittää puhtaan evankeliumin sekoittamalla siihen lakia ja uskomuksianne. Kannatte väärää evankeliumia. jumalattomien ja uskovien turmioksi!
Tässä teille Raamatun paika josta voitte aloittaa..
>>Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä. Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi >>(Joh.3:16-17).
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 151
Vanhimmat
eläminen ole päätarkoitus? Mitä ihmeen oppia sinä oikein levität?
Jumalan tahto tulee täytetyksi vain Jeesuksen kautta. Vai kuvitteletko laintäyttämisellä pääsevän Jumalan tykö?
mutta en minä sitä kysynyt - vaan että "Sinulleko ei Jumalan tahdossa eläminen ole pääasia". Mikset vastaa kysymykseen?
Jumalan tahdossa elääminen on joka päivä ristin ottamista. Ei se ole lailla leikkiminen ja sen kanssa päteminen( hurskastelua). Etkös sinä osaa ilman lakia tehdä hyvää? Lakihan laitettiin sen takia kun eräät ei osaa tehdä sitä mikää hyvää. Ilman lakia Kristusta seuraamalla tehdään taivaallisen Isän tahdon. Tulee rakastaa lähimmäistään on Jeesuksen antama ohje.
kysyin 'Sinulleko ei Jumalan tahdossa eläminen ole pääasia'. Onko vai eikö?
Jumalan tahtona on että jokainen löytäisi Kristuksen. Kristuksen sidottuna jokainen löytää paikkansa palvellakseen yhteiseksi päämääräksi Kristuksen ruumiin rakentamiseksi.
seurata Jumalan tahtoa? eiks pelastettu ole se joka on jo löytäny Kristuksen. jos et vastaa niin en enää kysy.
Minulle Jumalan tahto on Kristuksen alaisuutta. Ilmenee uskon suhteessani Kristukseen. Ja jos et rivieni välistä löydä ajatustani Jumalan tahdosta. Ihmettelen vain?
Nehän - fariseukset ja lainvaatijat - eivät hyväksyneet että Jeesus on Jumalan tahto vaan kaivoivat Jeesukselle
lainnoudattajan kuoppaa. Mutta Jeesus osoitti että Hän on Jumalan tahto ja se
näkyy siinä, että Hänen seuraajansa venkoilematta rakastavat lähimmäistä.
Joh. 6:28-29
28 Niin he sanoivat hänelle:
"Mitä meidän pitää tekemän, että me Jumalan tekoja tekisimme?"
29 Jeesus vastasi ja sanoi heille:
"Se on Jumalan teko, että te uskotte häneen, jonka Jumala on lähettänyt".
Sillä tämä on Jumalan käsky, uskoa ainokaiseen Poikaan:
1. Joh. 3:23-24
23
Tämä on hänen käskynsä: meidän tulee uskoa hänen Poikaansa Jeesukseen Kristukseen ja rakastaa toinen toistamme, niin kuin hän on meitä käskenyt.
24
Joka pitää hänen käskynsä, pysyy Jumalassa, ja Jumala pysyy hänessä.
Ja sen, että hän pysyy meissä, me tiedämme Hengestä, jonka hän on meille antanut. [Joh. 14:23, 15:10; Room. 8:9]
Kysy lisää jos ei asia tullut tällä selväksi!
Antti
Äläpäs sinä nyt taas kierrä kysymystä.
Sillä Raamatun kysymys kuuluu: kummalle sanot "tahdon", Moosekselle ja laille vaiko
Jeesukselle. Kummalle siis kuulut, noudatatko lain tahtoa vai Jeesuksen?
Room. 7:4-6
4
Samoin on teidän laitanne, veljeni. Kristuksen kuolemassa te hänen ruumiinsa jäseninä olette kuolleet vapaiksi laista ja kuulutte nyt toiselle, hänelle joka on herätetty kuolleista. Näin me kannamme hedelmää Jumalalle.
[Gal. 2:19,20, 5:18; Kol. 2:14]
5
Silloin kun vielä olimme turmeltuneen luontomme vallassa, ruumiissamme vaikuttivat lain herättämät syntiset himot ja me kannoimme hedelmää kuolemalle. [Room. 6:21, 8:8; Gal. 5:19]
6
Mutta kun nyt olemme kuolleet pois siitä, mikä piti meitä vallassaan, olemme päässeet vapaiksi laista. Nyt palvelemme Jumalaa uudella tavalla, Hengen mukaan, emme enää vanhalla tavalla, lain kirjaimen orjina.
[Room. 6:4, 8:4; 2. Kor. 3:6]
Aviorikoksesta ei selviä nukkumalla tiedottomuuden uneen, sillä se uni on
huijausta.
Kristityn elämä on molempien lain ja evankeliumin suhde sydämessä.
Eikö Antti tunne asiaa. Uusi liitto ja Minä panen lakini sydämeen.
Jos viittaat fariseuksiin ja kirjanoppineisiin, niin kiista oli siitä ihmisopista, minkä he olivat lain ympärille rakentaneet.
No, pyhempikö se on jos pakana rakentaa omanlaisensa laittomuuden ajatuksen Jumalan lain ympärille?
Jumala kiroaa sellaisen viikunapuun, tahi pakanahan ei ole viikunapuu, villiä kasvua, mutta karsia pitää, että hedelmä kasvaa oksastettuna aitoon puuhun.
Mutta aidosta taitetaan vääräsääriset pois. Huomaa myös Utulila ei uskaltanut vastata vaan kiersi kysymyksen, koska olisi joutunut toteamaan, että Jumalan tahdosta on muutettu ja opetettu yhden pienimmän käskyn kumoamisopin (ihmisopin) mukaan ja joutuisi parannuksen paikalle. Mutta liha kieltäytyi ja vetäytyi "mukamas tavallasi ihmisoppi käsitepuolustuskilven taakse, koska ei hyväksytä Jumalan sanaa".
Ei edes todettu, että lihassani en pysty elämään, vaan täytän toista lakia, synnin lakia.
Sydämestäni hyväksyn Jumalan lain... Eli siinä oltaisiin menty rehellistä suuntaa ja olisi parannuksenkin myöntymykseen hyvä taipua.
Eli molemmat, juutalaiset ja te, ihmisoppikäsite on puolustuslinjalla teillä.
Eli lihanne puhui lihan totuutta = valhe suhteessa Jumalan opetukseen.
Mutta Isän edessähän te tilin teette, Sanahan se tuomari on.
Uutta testamenttia ja peräkkäiset jakeet.
Joka hylkää Mooseksen lain, riittää kuolemantuomioon kahden tai kolmen todistus, vielä säälittä tuokin tuomion julistus tulee kohti ja ankarampana lisätään, joka polkee jalkoihinsa Jumalan Pojan, pitää epäpyhänä liiton verta, jolla hänet itsensä on pyhitetty ja häpäisee armon hengen.
Ettekö te todellakaan noistakaan jakeista näe, että on kyse uudenliiton suhteesta, eli uskovan suhtesta. Te olette nyt tietoisia asiasta, ettekä enää voi vedota tietämättömyyteen, koska tietämättömyyden aikoja Jumala on kärsinyt.
Lain alaisuus on synnin tekemistä, tietoista tekemistä ja tuomion on aika alkaa Jumalan huoneesta, eli itsestä.
Synnille ei ole lupaa antaa muuta nimeä, kuin mitä raamattu antaa.
Jos se annetaan ihmismitan mukaan, niin jokainen tajuaa sen kautta, miksi synti on astunut sisään Jumalan huoneeseen ja julistaa olevansa jumala.
Jos tätä ei tajua, niin menkäähän kirkkoon katsomaan samaa sukupuolta olevien vihkitilaisuutta ja miettikää, kuka minkäkin käskyn murtaa ja niin opettaa.
Niin, tuomitseeko Mooseksen (Jumalanlaki)* tällaiset kuolemaan, todistajiahan sielläkin on, jopa se pappi joka valhetta saarnaa oikeaksi.
tervehtien toim.huom.
Sillä jos me tahallamme teemme syntiä, päästyämme totuuden tuntoon, niin ei ole enää uhria meidän syntiemme edestä,
vaan hirmuinen tuomion odotus ja tulen kiivaus, joka on kuluttava vastustajat.
Joka hylkää Mooseksen lain, sen pitää armotta kahden tai kolmen todistajan todistuksen nojalla kuoleman:
kuinka paljoa ankaramman rangaistuksen luulettekaan sen ansaitsevan, joka tallaa jalkoihinsa Jumalan Pojan ja pitää epäpyhänä liiton veren, jossa hänet on pyhitetty, ja pilkkaa armon Henkeä!
Sillä me tunnemme hänet, joka on sanonut: "Minun on kosto, minä olen maksava"; ja vielä: "Herra on tuomitseva kansansa."
Hirmuista on langeta elävän Jumalan käsiin.
olen saanut lain kasvattaman päästä Armon kasvatukseen ja olen saanut tulla vapaaksi. Jos Jumalan laki ei olisi minua herättänyt näkemään synnin ja kuoleman, niin olisin jäänyt kuolleeseen tilaan, mutta nyt elän, en minä, vaan Kristus minussa ja siksi olen vapaa ja kerran olen elävä ikuisesti, sillä Jeesus minussa pitää siitä huolen. En riko lakia, vaan laki on minulle rakas ja iloiten siitä, että laki vartio minua, että pysyn Kristuksessa. Olen todella vapaa. En pelkää mitään, en ole masentunut, en ahdistunut, en onneton, vaan vapaa ja onnellinen, sillä minun ei tarvitse täyttää lakia, sillä Hän, joka elää minussa täytti lain puolestani ja minä saan elää TÄYTETYSSÄ LAISSA, eikä minun TARVITSE sitä rikkoa. Laki ja käskysana on hyvä, kallis ja pyhä
Lain virka on johtaa Kristukseen(armontilaan). Jumalan tahtona on viedä jokaisen ihmisen ristin kautta iankaikkiseen elämään.
välineeksi. Jos laki ei ajaisi ihmisiä Kristuksen, niin ei ristinjuurella olisi ketään, sillä ristinjuurella on vain lain ajamat, muut yrittävät toista tietä väkisin Jumalan valtakuntaan, mutta portti ei avaudu heille, sillä Jeesus avaa Itse oven heille, jotka tahtovat tulla Jumalan valtakunnan asukkaaksi pitämällä käskyt ja Jeesuksen uskon. Ilmestykirja kertoo, että peto tulee käymään näitä vastaan, jotka pitävät Jeesuksen uskon ja Jumalan käskyt. Älä alenna, äläkä halvenna sitä kalleinta portille viejää, sillä Jumala kirjoitti ikuisen lain sydämiimme ja Jeesus täytti puolestamme tuon lain ja kukaan lain rikkoja ei pääse ahtaasta portista sisään. Uudestisyntyminen on Jumalan Sanan ja Pyhän Hengen liittoon pääsemistä, sillä Jumalan Sana, Jeesus Kristus kykeni pitämään ja täyttämään lain ja Hän ei kadottanut siitä ainokaan kirjainta, ei pienintäkään piirtoa ja siksi ristiltä kuului: SE ON TÄYTETTY. Jeesus tuli tekemään Jumalan Tahdon, joka on kirjakääröön kirjoitettu.
on totta että minä olen rikkonut Jumalaa vastaan, mutta ei minun rikkomukseni voi muuttaa Jumalan tahtoa toiseksi.
Sinä kummasti puhut itsestäsi! Se kumeksuttaa perinpohjin. Onkohan se adventismin vaikutusta että lähtöisesti asennoidut noin uskonasioihin? Jeesus ja apostolit julistavat Evankeliumin oppia eikä niinkään sitä, miten sitä noudatetaan eri tekoina. Sinä taas puhut miten SINÄ teet! OUTOA! Etkö huomaa näille kahdelle asialle eroa? Jeesus puhuu eräässä kohden näin; Luukkaan evankeliumi: 14:28 Sillä jos joku teistä tahtoo rakentaa tornin, eikö hän ensin istu laskemaan kustannuksia, nähdäkseen, onko hänellä varoja rakentaa se valmiiksi, Eli tutkii rakennussuunnitelmaa, joka on evankeliumi. Evankeliumi oppinahan on irti sinusta. Sillä on periaatteet jotka eivät ole kiinni sinun tekemisistäsi eikä tekemättäjätöistäsikään. Apostoli Paavali kaikin esimerkein kertoo Evankeliumin sisällä olevista vaikutusperiaatteista. Kokonaisuus pitää tuntea ensin ennenkuin sitä voi noudattaa. Mutta näin sinä et ole tullut asioita tuntemaan?
elämässään? Tarvitsee tai ei? Vastaahan siihen.
Jumalan Tahtoa, eli ikuista lakia ja se minutkin sai herämään ja näkemään syntini ja tunnustamaan syntini ja sain armon tulla Armon kasvatukseen, mutta ei se käynyt keveästi, eikä kepeästi, vaan ensin minun täytyi olla valmis luopumaan syntielämästä, eli täytetyn lain rikkomisesta. Jeesus tuli minua vastaan juuri silloin, kun laki ajoi minua parannukseen ja nosti minut elämään täytetyssä laissa ja siitä päivästä asti olen ollut vapaa, eikä minun ole tarvinnut täytettyä lakia rikkoa ja se voima täytetyssä laissa elämiseen tulee yksin Jumalalta, ei minulta, vaan Jumalalta.
Jumalan käyttöön ja puhui sen takia paljon itsestään esimerkkinä muille.
laista ja armosta vastaan. Jokainen uskovainen seuraa Jumalan Sanaa, mutta uskosta osattomat eivät sitä tee. Uskovaiset ovat kuuliaisia Jumalan Sanalle ja siksi kasvat Armon kasvatuksessa niin vapaiksi, että heillä ei ole huonoja tunteita, eikä pahaa tahtoa ketään kohtaan. Miksi on masennusta ja ahdistusta, sen tuo synti, sillä kaikki alkaa omista ajatuksista, mutta kiitos Jeesukselle, Hän tekee kansalleen syväpuhdistuksen ja kansasta tulee kuuliaisia Hänen Tahdolleen ja vapaita ja valoisia.
eikö armahdetun tarvitse seurata Jumalan tahtoa 8.5.2009 klo 11.33 elämässään? Tarvitsee tai ei? Vastaahan siihen. MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM Ihmisenkö tarvitsee noudattaa J:n tahtoa? Eihän se pakko ole, jos haluat hangoitella, mutta eihän tuo sitä olekaan, joksi sen luulet! Siksi te eksytte, kun olette ottaneet itsellenne ihmiset oppaaksenne. Ei uskoa voi antaa eikä ottaa! Se saadaan. Mutta sitä ei saada ilman omaa suostumusta, eikä sitä jaeta vanhoihin leileihin muun moskan päälle. Sinä luulet, että uskon voi opiskella! Ja opiskellut oletkin, mutta silti et ole oppinut.
tarviiko pelastetun elää Jumalan tahdossa?
sillä muuten eksyy herkästi. Puhut uudestisyntymisestä, joka tapahtuu Jumalan Sanan ja Pyhä Hengen vaikutuksesta ja joka on voima jokaisessa uskovaisessa elää Jumalan Tahdossa. Vanhaan leiliin ei todella uuttaa viiniä lasketa, sillä sellainen leili pakahtuisi ja siksi Jumala PUHDISTAA SANALLAAN ja Pyhän Hengen VOIMALLA ihmisen, jotta hänestä tulisi uusi leili, johon uusi viini hyvin mahtuu.
tarviiko pelastetun ihmisen elää Jumalan tahdossa vai ei. yksinkertainen kysymys - kyllä tarvii tai ei tarvi. vastaahan nyt.
On eroa sisällä uskossa olevalla ja ulkona olevalla kun itsestä puhutaan. Paavali opetti tuntemaan uskon periaatteita silloinkin kun puhui itsestään. Mutta itsestä puhuminen on eri tarkoituksessa , kun ei ole yhtä oikeassa kuin Paavali oli. Niinkuin tällä fellow'lla on laita. Jos tuo itsestä puhuja olisi oikeassa, hänen pitäisi olla torin laidassa korokkeella näytillä esimerkillisestä adventistista muille häpeäksi. Mieluummin vielä lasivitriinissä ettei saastuisi syntisten katseista.
Toki.
Ja vastakysymys kuuluu >>> No sinäkö elät niin?
muista annettu todistus ei ole pätevä.
kertoo, että ei hän vielä täällä maanpäällä ole tullut täydelliseksi, eikä pelastetuksi, vaan hän vasta rientää voittopalkintoa kohti ja vaikka Paavalilla on pelastusvarmuus, niin hän ei kerskaa olevansa jo maanpäällä ollessaan täydellisyydessä, eli pelastuksessa. Sitten, kun ihminen on täydellisesti pelastettu, hän elää Jumalan Tahdossa aina ja iäti, eikä hänen enää tarivitse valvoa itseään. Nyt me näemme vielä kuin kuvastimesta Krsituksen, mutta kerran katsomme häntä kasvoista kasvoihin. Jeesus käski pitää Öljyn lampuissa, mutta monilla sitä ei ole.
jos pelastettu niitä haluaa seurata - niin tekeekö suurenkin vääryyden?
mutta et taida osata vastata - mutta opettajaks olet ruvennu.
kyselee,vai onko teitä useampia kyselijöitä? Taasen kirjoitan niin selvästi, että pitäisi ymmärtää mitä mieltä olen käskyistä, ikuisesta laista, liitonarkissa tallella olevasta ja ihmiseen henkeen kirjoitetusta: Rakkaus täyttää lain ja kahdessa suuressa käskyssä on riippuvaisena koko laki ja kaikki profetiat, eli käskyt kuuluvat olennaisena uskovaisen elämään, sillä uskovainen ei riko täytettyä lakia, eikä kahta suurta käskyä: RAKASTA JUMALAA YLI KAIKEN JA LÄHIMMÄISTÄ NIIN, KUIN ITSEÄSI ja, kun hän ei näitä riko, ei hän riko kymmentä käskyä.
ja elän armossa ja olevan vapaa ja julistan samoin, kuin Paavali, ottaen itseni esimerkiksi hyvässä ja pahassa. Kerron, että ennen Jeesusta en ymmärtänyt uskon päälle, mutta kun Jeesus tuli elämääni ja pääsin täytettyyn lakiin elämään aloin kasvaa Armon kasvattaman kohti voittoa. Laki ajoi minut etsimään Jeesukselta apua ja vapautusta ja olen ollut kauan täydellisen vapaa, sillä en riko täytettyä lakia. Reippaasti yli kaksikymmentä vuotta olen elänyt vapaudessa ja rauhassa ja kokenut lukemattomat ihmeet.
valjastamat kertovat omista kokemuksistaan, eivät muiden kokemuksista, eivätkä moiti ketään, eivät edes itseään, sillä hehän ovat saaneet tulla vapauteen totuuden kautta ja vapaus pitää sisällään rakkauden Jumalaan, itseen ja lähimmäiseen.
täydelliseksi uskossaan sinä aikana, jona hän kirjeitä kirjoitti, sillä hän moitti usein itseään siitä, kun oli vainonnut Jumalan seurakuntaa ja saatanan enkeli rusikoi häntä niin, että hänen lihallinen ajatusmaailmansa voitti toisinaan armon lupauksen. Eli, Paavalikaan ei kerennyt täydelliseksi, mutta riensi kohti voittopalkintoa.
Sanon todellakin. Uudessa liitossa ollaan pyhänhengen (Kristuksen)alaisuudessa. Typerät hengettömät uskovat leikkivät "vanhalla aatulla "lain tavoittelullaan. Ei ole mitään muuta kuin Kristus vanhurskaudeksi. Sehän on Raamatun keskeisin Sanoma. Vai mistä olet luullut lailla pääseväsi Jumalan yhteytyeen?
Kristuksen tahto. Joka ei sitä hyväksy ei ole Kristuksen alaisuudessa muuta kuin huulillaan.
>>>Eli tutkii rakennussuunnitelmaa, joka on evankeliumi. Evankeliumi oppinahan on irti sinusta. Sillä on periaatteet jotka eivät ole kiinni sinun tekemisistäsi eikä tekemättäjätöistäsikään. Apostoli Paavali kaikin esimerkein kertoo Evankeliumin sisällä olevista vaikutusperiaatteista. >>> On tosiaan irti itsestämme ja liittyy meihin uskon kautta:) Kiitämme lahjasta ilman omia ansioita.
Muistatkos, minä vuonna adventisti on viimeksi vastannut kysymykseen suoraan? (Ps. Olen näet heittänyt viime vuosituhannen tilastoni jo pois!)
Mikä on suhteemme Kristukseen on ratkaisevaa. Ei se että sinun pitää päteä ja rimpuilla.
Voithan vielä lisäksi varmuuden vuoksi heitellä tuhkaa pääsi päälle. Eihän sekään lie kiellettyä? Kysy kuitenkin ensiksi varmistus Oksaselta tai Jarlaulta.
ei Jumalan tahdossa eläminen ole pääasia?
tienny vastausta.
Lain täyttämisestäkö teidät vanhurskautetaan vaiko uskossa kuulemisesta? Galatalaiskirje: 2:16 mutta koska tiedämme, ettei ihminen tule vanhurskaaksi lain teoista, vaan uskon kautta Jeesukseen Kristukseen, niin olemme mekin uskoneet Kristukseen Jeesukseen tullaksemme vanhurskaiksi uskosta Kristukseen eikä lain teoista, koska ei mikään liha tule vanhurskaaksi lain teoista. 3:2 Tämän vain tahdon saada teiltä tietää: lain teoistako saitte Hengen vai uskossa kuulemisesta? Nämä kaksi ovat näet eri asioita! Eikä kukaan, joka uskossa kuulee, tee vääriä tekojakaan. Efesolaiskirje: 5:3 Mutta haureutta ja minkäänlaista saastaisuutta tai ahneutta älköön edes mainittako teidän keskuudessanne - niinkuin pyhien sopii - Niimpä niin! te vähäuskoiset!
että Paavali otti toisten hyväksi itsensä esimerkiksi, niin hyvässä, kuin pahassakin. Paavalilla ei ollut tarvetta puhua lähimmäisistään hyvässä, tai pahassa ja se oli todellista nöyrtymistä siihen, että vain Jumala tuntee ihmisen sydämen, ei ihminen ja vaikka uskovainen ihminen voikin tutkiskella kaikkea ja häntä ei kukaan ulkopuolinen voi tutkiskella, niin silti uskovainen pysyy irti lähimmäisten tuomitsemisista ja arvosteluista ja puhuessaan Jumalan suurista teoista, hän kertoo mitä hänelle on tapahtunut ja kertoessaan oikeasta opista hän kertoo miten se hänelle tuli ilmi. Vapauden lapsilla ei ole pienintäkään tarvetta puhua toisten asiosta, sillä Jeesuksen käskyn mukaan heidän on valvottava itseään ja siitä itsensä valvomisesta he ovat oikeutettuja opettamaan toisiakin.
LAKI JA Kirjoittanut: ARMO 8.5.2009 klo 07.48 Ollessani lapsi, uskoin Taivaan Isään ja rukoilin Häneltä milloin mitäkin ja kiittelinkin Häntä aina välillä. Silti Jumala kutsui minut toisella vuosikymmenelläni uskomaan ja se kutsu oli niin voimakas, että menin sitä piiloon ja jonkin ajan kuluttua kutsu lakkasi. Jatkoin tietäni uskomalla Taivaan Isään ja elämällä oman ymmärrykseni mukaan ns. hyvin. Käskyt olivat jo silloin minulla kunniassa ja pyrin uskomaan niihin ja olemaan tekemättä niiden vastaisia tekoja ja ehkäpä siitä johtuu, että en koskaan langennut varastamisiin, enkä juuri pahan puhumisiin lähimmäisistäni ja sen sellaisiin julki- ja tekosynteihin. Mutta ei se riittänyt Jumalalle, sillä kymmenen vuoden kuluttua kutsu uusiutui ja ihme kyllä silloin olin valmis vastaan ottamaan kutsun tulla uskomaan Jeesukseen/JUMALAN SANAAN. Aloin lukea Raamattu ja sain siihen sellaisen innon, että en voi kuin hämmästellä sitä vielläkin. Raamattu tuli niin kalliiksi ja niin kiinnostavaksi, että aina, kun sain vähänkin aikaa, luin sitä. Muutaman vuoden luettuani aloin käsittää miksi Jumala kutsui minua uskomaan, vaikka mielestäni olin uskonut aina. Laki tuli tutuksi ja aloin huomata, että se omin voimin eletty hyvä elämä olikin vain synti elämää, sillä en ollut osannut vastustaa ajatuksiin tulevaan syntiä ja vaikka olinkin kieltäytynyt julkisynneistä, niin ajatuksissani tein syntiä rikkomalla käskyjä. Tunnustin Jeesukselle, että ilman Häntä en voi pelastua, sillä niin syntinen olen. Aloin tehdä parannusta ja pyytää Jeesusta apuun ja Hän tuli ja synnytti minut uudeksi ylhäälä ja näin liitti minut ruumiinsä jäseneksi ja sen jälkeen tulin vapaaksi. Synti ei enää saanut minua langetettua pahoihin tunteisiin ja huonoihin ajatuksiin, sillä sain Jumalan Voiman vastustaa syntiä heti, kun havaitsin sitä ajatuksiini tulevan ja näin ensimmäisen Aadamin kuva joutuikin toiselle sijalle ja Jeesus tuli ensimmäiseksi ja se toi vapauden ja rauhan, sillä pääsin lain alta Armon kasvatukseen. 1. Korinttolaiskirje 15 1 Veljet, minä johdatan teidät tuntemaan sen evankeliumin, jonka minä teille julistin, jonka te myöskin olette ottaneet vastaan ja jossa myös pysytte 2 ja jonka kautta te myös pelastutte, jos pidätte siitä kiinni semmoisena, kuin minä sen teille julistin, ellette turhaan ole uskoneet. 3 Sillä minä annoin teille ennen kaikkea tiedoksi sen, minkä itse olin saanut: että Kristus on kuollut meidän syntiemme tähden, kirjoitusten mukaan, 4 ja että hänet haudattiin ja että hän nousi kuolleista kolmantena päivänä, kirjoitusten mukaan, 5 ja että hän näyttäytyi Keefaalle, sitten niille kahdelletoista. 6 Sen jälkeen hän näyttäytyi yhtä haavaa enemmälle kuin viidellesadalle veljelle, joista useimmat vielä nytkin ovat elossa, mutta muutamat ovat nukkuneet pois. 7 Sen jälkeen hän näyttäytyi Jaakobille, sitten kaikille apostoleille. 8 Mutta kaikkein viimeiseksi hän näyttäytyi minullekin, joka olen ikäänkuin keskensyntynyt. 9 Sillä minä olen apostoleista halvin enkä ole sen arvoinen, että minua apostoliksi kutsutaan, koska olen vainonnut Jumalan seurakuntaa. 10 Mutta Jumalan armosta minä olen se, mikä olen, eikä hänen armonsa minua kohtaan ole ollut turha, vaan enemmän kuin he kaikki minä olen työtä tehnyt, en kuitenkaan minä, vaan Jumalan armo, joka on minun kanssani. 11 Olinpa siis minä tai olivatpa he: näin me saarnaamme, ja näin te olette uskoon tulleet. 12 Mutta jos Kristuksesta saarnataan, että hän on noussut kuolleista, kuinka muutamat teistä saattavat sanoa, ettei kuolleitten ylösnousemusta ole? 13 Vaan jos ei ole kuolleitten ylösnousemusta, ei Kristuskaan ole noussut. 14 Mutta jos Kristus ei ole noussut kuolleista, turha on silloin meidän saarnamme, turha myös teidän uskonne; 15 ja silloin meidät myös havaitaan vääriksi Jumalan todistajiksi, koska olemme todistaneet Jumalaa vastaan, että hän on herättänyt Kristuksen, jota hän ei ole herättänyt, jos kerran kuolleita ei herätetä. 16 Sillä jos kuolleita ei herätetä, ei Kristuskaan ole herätetty. 17 Mutta jos Kristus ei ole herätetty, niin teidän uskonne on turha, ja te olette vielä synneissänne. 18 Ja silloinhan Kristuksessa nukkuneetkin olisivat kadotetut. 19 Jos olemme panneet toivomme Kristukseen ainoastaan tämän elämän ajaksi, niin olemme kaikkia muita ihmisiä surkuteltavammat. 20 Mutta nytpä Kristus on noussut kuolleista, esikoisena kuoloon nukkuneista. 21 Sillä koska kuolema on tullut ihmisen kautta, niin on myöskin kuolleitten ylösnousemus tullut ihmisen kautta. 22 Sillä niinkuin kaikki kuolevat Aadamissa, niin myös kaikki tehdään eläviksi Kristuksessa, 23 mutta jokainen vuorollaan: esikoisena Kristus, sitten Kristuksen omat hänen tulemuksessaan; 24 sitten tulee loppu, kun hän antaa valtakunnan Jumalan ja Isän haltuun, kukistettuaan kaiken hallituksen ja kaiken vallan ja voiman. 25 Sillä hänen pitää hallitseman "siihen asti, kunnes hän on pannut kaikki viholliset jalkojensa alle". 26 Vihollisista viimeisenä kukistetaan kuolema. 27 Sillä: "kaikki hän on alistanut hänen jalkojensa alle". Mutta kun hän sanoo: "kaikki on alistettu", niin ei tietenkään ole alistettu se, joka on alistanut kaiken hänen allensa. 28 Ja kun kaikki on alistettu Pojan valtaan, silloin itse Poikakin alistetaan sen valtaan, joka on alistanut hänen valtaansa kaiken, että Jumala olisi kaikki kaikissa. 29 Mitä muutoin ne, jotka kastattavat itsensä kuolleitten puolesta, sillä saavat aikaan? Jos kuolleet eivät heräjä, miksi nämä sitten kastattavat itsensä heidän puolestaan? 30 Ja miksi mekään antaudumme joka hetki vaaraan? 31 Joka päivä minä olen kuoleman kidassa, niin totta kuin te, veljet, olette minun kerskaukseni Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme. 32 Jos minä ihmisten tavoin olen taistellut petojen kanssa Efesossa, mitä hyötyä minulle siitä on? Jos kuolleet eivät heräjä, niin: "syökäämme ja juokaamme, sillä huomenna me kuolemme". 33 Älkää eksykö. "Huono seura hyvät tavat turmelee." 34 Raitistukaa oikealla tavalla, älkääkä syntiä tehkö; sillä niitä on, joilla ei ole mitään tietoa Jumalasta. Teidän häpeäksenne minä tämän sanon. 35 Mutta joku ehkä kysyy: "Millä tavoin kuolleet heräjävät, ja millaisessa ruumiissa he tulevat?" 36 Sinä mieletön, se, minkä kylvät, ei virkoa eloon, ellei se ensin kuole! 37 Ja kun kylvät, et kylvä sitä vartta, joka on nouseva, vaan paljaan jyvän, nisun jyvän tai muun minkä tahansa. 38 Mutta Jumala antaa sille varren, sellaisen kuin tahtoo, ja kullekin siemenelle sen oman varren. 39 Ei kaikki liha ole samaa lihaa, vaan toista on ihmisten, toista taas karjan liha, toista on lintujen liha, toista kalojen. 40 Ja on taivaallisia ruumiita ja maallisia ruumiita; mutta toinen on taivaallisten kirkkaus, toinen taas maallisten. 41 Toinen on auringon kirkkaus ja toinen kuun kirkkaus ja toinen tähtien kirkkaus, ja toinen tähti voittaa toisen kirkkaudessa. 42 Niin on myös kuolleitten ylösnousemus: kylvetään katoavaisuudessa, nousee katoamattomuudessa; 43 kylvetään alhaisuudessa, nousee kirkkaudessa; kylvetään heikkoudessa, nousee voimassa; 44 kylvetään sielullinen ruumis, nousee hengellinen ruumis. Jos kerran on sielullinen ruumis, niin on myös hengellinen. 45 Niin on myös kirjoitettu: "Ensimmäisestä ihmisestä, Aadamista, tuli elävä sielu"; viimeisestä Aadamista tuli eläväksitekevä henki. 46 Mutta mikä on hengellistä, se ei ole ensimmäinen, vaan se, mikä on sielullista, on ensimmäinen; sitten on se, mikä on hengellistä. 47 Ensimmäinen ihminen oli maasta, maallinen, toinen ihminen on taivaasta. 48 Minkäkaltainen maallinen oli, senkaltaisia ovat myös maalliset; ja minkäkaltainen taivaallinen on, senkaltaisia ovat myös taivaalliset. 49 Ja niinkuin meissä on ollut maallisen kuva, niin meissä on myös oleva taivaallisen kuva. 50 Mutta tämän minä sanon, veljet, ettei liha ja veri voi periä Jumalan valtakuntaa, eikä katoavaisuus peri katoamattomuutta. 51 Katso, minä sanon teille salaisuuden: emme kaikki kuolemaan nuku, mutta kaikki me muutumme, 52 yhtäkkiä, silmänräpäyksessä, viimeisen pasunan soidessa; sillä pasuna soi, ja kuolleet nousevat katoamattomina, ja me muutumme. 53 Sillä tämän katoavaisen pitää pukeutuman katoamattomuuteen, ja tämän kuolevaisen pitää pukeutuman kuolemattomuuteen. 54 Mutta kun tämä katoavainen pukeutuu katoamattomuuteen ja tämä kuolevainen pukeutuu kuolemattomuuteen, silloin toteutuu se sana, joka on kirjoitettu: "Kuolema on nielty ja voitto saatu". 55 "Kuolema, missä on sinun voittosi? Kuolema, missä on sinun otasi?" 56 Mutta kuoleman ota on synti, ja synnin voima on laki. 57 Mutta kiitos olkoon Jumalan, joka antaa meille voiton meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta! 58 Sentähden, rakkaat veljeni, olkaa lujat, järkähtämättömät, aina innokkaat Herran työssä, tietäen, että teidän vaivannäkönne ei ole turha Herrassa
Jumalan tahto ei ole että pelastettu haluaa pitää käskyt? se on omavanhurskautta.
Lue se tuosta hiukan ylempää, vaikka armo sanasta näyttäisi puuttuvan r-kirjain, mutta toivon jokaisen ymmärtävän, että armo sanasta on kyse.
Kenellekkös sitten ei olisi?
Miten ihmeessä voit ennen uskoa ymmärtää mitään laista kun eivät adventistitkaan siitä ymmärrä? Jos ymmärrys tulee Evankeliumin mukana, kertomasi on entistäkin ristiriitaisempi!
tarvitse elää Jumalan tahdossa? Ei tarvitse muuta kuin vastata kyllä tai ei. Vai etkö osaa vastata?
"Jumalan tahto" on eri asia kristyille kuin adventisteille. Tämä erotus on muuten hyvä tehdä. Adventistit etsivät kaikkia teitä oman EGW:n tulkintojen hyväksi. Adventisteille vain laki on pääasia, erityisesti tuo "ellensapatti". Adventistit vetoavat aina Jumalan tahtoon viedäkseen keskustelun kymmeneen käskyyn ja sitä mukaa EGW hohtoiseen sapattikäskyyn, josta tehty kauhuskenaariomukainen toisia demonisoiva oppijärjestelmä. Adventisteille sapatti on elämän ja kuoleman kysymys.
Miksi sinun pitää saada itsesi tekoineen esille? Etkö usko Kristuksen tehneen kaiken edestämme? Kristukseen sidottuina ei kukaan kysele lainmukaista elinvoimaa. Koska laki vaatii tilille, eikä anna koskaan ratkaisua mihikään. Uskova katsoo Kristukseen, eikä omiin mahdollisuukiin Jumalan edessä.
kysyn että tarviiko pelastetun elää Jumalan tahdossa? mikset vastaa siihen? mitä kysytään.
että pelastunut elää Jumalan Tahdossa ja täällä me kiiruhdamme voittopalkintoa kohti ja elämme Pyhän Hengen VOIMALLA Jumalan Tahdossa. Mitä muuten ajat takaa noin oudolla kysymyksellä?
Ymmärrän kirkkaasti mitä yritätkin sanoa! Elitkö sinä silloin, kun laki oli vielä voimassa? Galatalaiskirje: 3:19 Mitä varten sitten on laki? Se on rikkomusten tähden jäljestäpäin lisätty olemaan siihen asti, kunnes oli tuleva se siemen, jolle lupaus oli annettu; ja se säädettiin enkelien kautta, välimiehen kädellä. Kenen rikkomusten jälkeen laki oli annettu? Galatalaiskirje: 3:2 Tämän vain tahdon saada teiltä tietää: lain teoistako saitte Hengen vai uskossa kuulemisesta? 3:5 Joka siis antaa teille Hengen ja tekee voimallisia tekoja teidän keskuudessanne, saako hän sen aikaan lain tekojen vai uskossa kuulemisen kautta, Sinä kerrot näet toisenlaisen uskoontulosi tien. Roomalaiskirje: 7:6 mutta nyt me olemme irti laista ja kuolleet pois siitä, mikä meidät piti vankeina, niin että me palvelemme Jumalaa Hengen uudessa tilassa emmekä kirjaimen vanhassa. Minä olen elänyt kertomasi uskonmuodon keskuudessa lapsuudessani! Tiedän kyllä "tyypin". Mutta tuosta juuri on päästävä uskontielle. Mikään ei ole niin vaikeaa, kuin hiurskaan uskoontulo, sillä häntä ei synti pelota, kun itse on mielestään elänyt paremmin kuin muut. Mutta pahin synneistä on pitää itseään hyvänä ihmisenä ja siksi Herralle otollisena. Eihän meitä KERTAKAIKKIAAN verrata kehenkään muihin ollessamme Herramme edessä! Ja miten muuten voit pitää itseäsi hyvänä, kuin vain vertaamalla? 2.Korinttolaiskirje: 10:12 Sillä me emme rohkene lukeutua emmekä verrata itseämme eräisiin, jotka itseänsä suosittelevat; mutta he ovat ymmärtämättömiä, kun mittaavat itsensä omalla itsellään ja vertailevat itseään omaan itseensä. Nytkin peilaat itseäsi siihen, miten ihminen suhtautuu sinuun, ja kun vertaat itsesi itseesi et näe mitään vikaa itsessäsi.
kotelosi ja alkaisit tutustumaan Jeesukseen. Jeesus vihaa noita koteloita, sillä noiden kotelojen ansioita Suomeenkin on tuotu laittomuuteen perustuva uskomus, jonka piti lopunaikana tullakkin, mutta haluatko sinä olla sen levittäjä, vai tahdotko tehdä parannuksen. Rukoile, että sydämenlaki avautuisi sinulle ja ohjaisi sinut Kristukseen ja vapauteen. Muuten jäät varkaaksi, joka yrittää varastaa Jumalan valtakuntaa itselleen, mutta joutuu häpeään. Kerron vielä sinulle, että olen niin vapaa, rauhallinen, iloinen ja rakastava, että vain Jumala sai sen aikaan ja kiitos Jumalan laille, että ajoi minut tunnustamaan oman mitättömyyteni ja oman syntini ja sain päästä Armon kasvatukseen. Ilman lakia olisin luullut olevani uskossa, mutta nyt tiedän olevani uskossa ja sen todistaa minulle Jumalan Pyhä Henki, joka pitää minut rakastavana ja vapaana. Laita poissa tuo raamattukotelo johon olet kerännyt irtolauseita, joko omasta tahdostasi, tai eksyttäjän neuvomana.
ja näin pelastu laittomalta uskomukselta: Roomalaiskirje 7 1 Vai ettekö tiedä, veljet-minä puhun lain tunteville-että laki vallitsee ihmistä, niin kauan kuin hän elää? 2 Niinpä sitoo laki naidun vaimon hänen elossa olevaan mieheensä; mutta jos mies kuolee, on vaimo irti tästä miehen laista. 3 Sentähden hän saa avionrikkojan nimen, jos miehensä eläessä antautuu toiselle miehelle; mutta jos mies kuolee, on hän vapaa siitä laista, niin ettei hän ole avionrikkoja, jos menee toiselle miehelle. 4 Niin, veljeni, teidätkin on kuoletettu laista Kristuksen ruumiin kautta, tullaksenne toisen omiksi, hänen, joka on kuolleista herätetty, että me kantaisimme hedelmää Jumalalle. 5 Sillä kun olimme lihan vallassa, niin synnin himot, jotka laki herättää, vaikuttivat meidän jäsenissämme, niin että me kannoimme hedelmää kuolemalle, 6 mutta nyt me olemme irti laista ja kuolleet pois siitä, mikä meidät piti vankeina, niin että me palvelemme Jumalaa Hengen uudessa tilassa emmekä kirjaimen vanhassa. 7 Mitä siis sanomme? Onko laki syntiä? Pois se! Mutta syntiä en olisi tullut tuntemaan muuten kuin lain kautta; sillä en minä olisi tiennyt himosta, ellei laki olisi sanonut: "Älä himoitse". 8 Mutta kun synti otti käskysanasta aiheen, herätti se minussa kaikkinaisia himoja; sillä ilman lakia on synti kuollut. 9 Minä elin ennen ilman lakia; mutta kun käskysana tuli, niin synti virkosi, 10 ja minä kuolin. Niin kävi ilmi, että käskysana, joka oli oleva minulle elämäksi, olikin minulle kuolemaksi. 11 Sillä kun synti otti käskysanasta aiheen, petti se minut ja kuoletti minut käskysanan kautta. 12 Niin, laki on kuitenkin pyhä ja käskysana pyhä, vanhurskas ja hyvä. 13 Onko siis hyvä tullut minulle kuolemaksi? Pois se! Vaan synti, että se synniksi nähtäisiin, on hyvän kautta tuottanut minulle kuoleman, että synti tulisi ylenmäärin synnilliseksi käskysanan kautta. 14 Sillä me tiedämme, että laki on hengellinen, mutta minä olen lihallinen, myyty synnin alaisuuteen. 15 Sillä minä en tunne omakseni sitä, mitä teen; sillä minä en toteuta sitä, mitä tahdon, vaan mitä minä vihaan, sitä minä teen. 16 Mutta jos minä teen sitä, mitä en tahdo, niin minä myönnän, että laki on hyvä. 17 Niin en nyt enää tee sitä minä, vaan synti, joka minussa asuu. 18 Sillä minä tiedän, ettei minussa, se on minun lihassani, asu mitään hyvää. Tahto minulla kyllä on, mutta voimaa hyvän toteuttamiseen ei; 19 sillä sitä hyvää, mitä minä tahdon, minä en tee, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo, minä teen. 20 Jos minä siis teen sitä, mitä en tahdo, niin sen tekijä en enää ole minä, vaan synti, joka minussa asuu. 21 Niin huomaan siis itsessäni, minä, joka tahdon hyvää tehdä, sen lain, että paha riippuu minussa kiinni; 22 sillä sisällisen ihmiseni puolesta minä ilolla yhdyn Jumalan lakiin, 23 mutta jäsenissäni minä näen toisen lain, joka sotii minun mieleni lakia vastaan ja pitää minut vangittuna synnin laissa, joka minun jäsenissäni on. 24 Minä viheliäinen ihminen, kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista? 25 Kiitos Jumalalle Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, kautta! Niin minä siis tämmöisenäni palvelen mielellä Jumalan lakia, mutta lihalla synnin lakia.
Pilkka mielessä? Näet Raamattu ei tunne mitään muuta, kuin Herran sinun Jumalasi Sapatin. Tahallasiko sinä koetat itseään luojaa pilkata? Sunnuntai jota sinä kovasti kunnioitat. On Keisarin lahja Kristityille. Raamattu ei sitä, edes tunne. Vanhan Testamentin Mythologia tuntee sunnuntain Nimroodin antamana. Nimrood oli ensimmäinen Valtias eli omatekoinen Jumala maan-päällä. Nimroodin sukuun kuuluva Tammus tunnetaan ensimmäisenä aurinko poikana. Rooman Keisari Konstantin oli omana aikanaan Rooman valtakunnan Jumala ja hänen valtansa jatkuu vieläkin paavikuntana. Paavit ovat Jumalan pojan viran sijaisia. Ja paavin vallan pyhitys merkki on sunnuntai, jota koko maailma vieläkin kunnioittaa. Jumalan pyhänä. Tosin pyhähän se paavikin on omilleen. Ja sunnuntai on vielä pyhityksen merkki.
Jumalan tahtoa älä tapa, älä varasta, älä huoraa, vai eikö ole? Ei oikein mene kalloon ettei niitä sais pitää jos on pelastettu, eiks sen pitäis olla päin vaston.
Jumala tahtoo, mikä muu se vois olla, et osaa näköjään vastata että tarviiko pelastetun elää Jumalan tahdossa. olisit voinu sanoa sen heti.
kun ei nää muut näköjään osaa. Tarviiko pelastetun seurata Jumalan tahtoa. älä vastaa että tarvii läytää jeesus - sen kai pelastettu on löytäny.
Oikeassa olet, uskovainen pitää käskyt ja Jumalan antama rakkaus ei koskaan riko yhtäkään Jumalan käskyä. Ihmisen sielullinen rakkaus ei ymmärrä mitään käskyjen päälle ja siksi sielulliset, eli lihalliset vihaavat Jumalan ikuista lakia, eli kymmentä käskyä. Matt. 19:17 Niin hän sanoi hänelle: "Miksi kysyt minulta, mikä on hyvää? On ainoastaan yksi, joka on hyvä. Mutta jos tahdot päästä elämään sisälle, niin pidä käskyt."
Niikuin kirjoitin teistä adventisteista>> te lahkohörhöt uskotte EGW hohtoiseen sapattikäskyyn, josta tehty kauhuskenaariomukainen toisia demonisoiva oppijärjestelmä. Adventisteille sapatti on elämän ja kuoleman kysymys vastoin Raamatun opetuksia.>> Ja sinä heti kirjoituksellasi osoitat tämän todeksi. Una Fortuna tule pois adventismilahkosta. Elämäsi menee hukkaan rahoineen adventistilahkossa.
Hyvin tärkeä asia. Pitäähän aurinko Kristityn tietää kuka on hänelle sunnuntain antanut. Ilman muuta Kristityn velvollisuus on vaeltaa, kuten kristuksen antama esimerkki meille asian valaisee. Siis jos te olette Kristuksessa olette te velvolliset vaeltamaan kuten hän vaelsi. Omakohtaisesti en voi kerskua, että olen pelastettu, minulla on vain Toivo Jumalaan. Jumala itse päättää olenko minä kelvollinen vai ei. Jättäessäni tämän pelastuksenkin Jumalan valinnan varaan, näin ollen minulle ei tule mitään pettymistä. Näet jos jumala katsoo minut kelvottomaksi, niin hän tuhoaa kehnosti tekemänsä työn. Minä tyydyn siihen. En ole purnari.
missä kerrotaan Jeesuksen vaatimuksista. Elämään ei siis pääse sisällekkään, jos ei pidä käskyjä. Moni kyllä luullee tulleensa uskoon, mutta silti harvat pitävät käskyt. Taitaa se lauma olla aika pieni, joka on elämään sisälle päässyt.
Miten omat kokemiset uskoon liittyvät? Teillä on menneet jyvät ja ruumenet pahsti sekaisin. Raamatusta et löydä yhtäkään kohtaa omien kokemisten merkitykselle tueksi.
tuo kristityn elämä. miks ei käskyjen pitäminen ole sattittua - ei ainakaan kaikille.
Joukosta. Jättäisin koko Kristillisyyttä teeskentelevän kultin kokonaan. Mielestäni ei ole vieliäisempää, kuin on petos itseään kohtaan. Näet minun olisi hyvin vaikee uskoa sellaista Raamattua, joka ei tiedä sunnuntaista yhtään mitään. Kyllä Juutalaisilla oli tietoa sunnuntaista, siellä vanhassa Testamentissa on Hes: 8 luku kokonaan, niin ehkä tämä auttaa sinua ymmärtämään mitä oli auringo-päivän pyhyys Hezekielin aikana. Raamattu sanoo näistä iljettävyyksinä. On ikävä lukea sinun valheitasi, että EGW olisi keksinyt sapatin. Näet Paavali mainitaan viimeisenä sapatin pyhittäjänä APT: kirjassa. Rachel Oates niminen seitsemännen päivän Babtisti on syyllinen Adventistien sapatin löytämiseen. Näet pettymyksen jälkeen ei tällä pienellä joukolla ollut edes seurakunnan nimeä. Tämä vierailia kertoi heille sapatista. He ottivat tästä asiasta vaarin. Ja yksi Korkeasti koulutettu sai tehtäväkseen tutkia tämän asian todenperäisyyden Ja viikon tutkimisen jälkeen tämä oppinut antoi kirjoitetun raporttinsa. Jota Joseph Bates entinen Merikapteeni lähti kertomaan seurakuntalaisille. Batesin tullessa kysyi eräs mitä uutta on sinulla kerrottavana. Niin tähän Bates vastasi, että seitsemäs päivä on Herran sinun jumalasi sapatti. Tämä sapatin vietto oli hyväksytty tähän pieneen joukkoon Jo viikkoja ennen EGW näkyä sapatista. Tämä näky vain vahvisti totuuden olevan totisinta totta. William Miller oli ottanut seurakunnalleen nimen Adventist Church. Joten. Bates joka oli johtajana ehdotti nimeä setsemännen päivän adventisti kirkko. ja tämä ehdotus meni läpi. Eihän Adventistit olisi koskaan tienneet ilman Paavalin Toisen Tess: 2.4 kirjeen Profetiaa mitään koko pedon merkistä eikä Pedosta, mutta Paavali, mutta Paavali se pahantekiä oli joka antoi vihjeen miten me voimme Pedon löytää. Ja pedon löytämisen kunnia pitää antaa Martti Lutterille. Adventistit vain paljastivat kaikkien tietoisuuteen Lutterin löydön. Hyvän löydönhän Lutteri teki. Näet tuntomerkitkin vielä sopivat tähän valtaan. Esimerkiksi tämä valta hävittää korkeimman pyhiä. Se pyrkii muuttamaan ajat lain ja vuoden ajat ja Kaikki tuntomerkit soveltuvat tähän valtaan 100% prosentin tarkkuudella. Ihmettelen vain, kuinka Paavalin Profetia on vahingollinen auringon päivän ilmaisia. Lisäksi tämä Paavalin antama todistus täsmää tähän petoon. Ja Peto itse todistaa Paavalin ennustuksen olevan totta. Mikä ihmeellinen yhteen sattuma. Mihinkä kulttiin Utulila minua suosittelisi?
Toivossa on hyvä elää, sanoi lapamatokin.
Älä mene edemmäksi Raamatun ilmoituksesta. Pysy Jumalan Sanassa, ilman adventistien harhoja. Uskovien yhteyttä löytyy jokaisesta paikkakunnasta. Ei adventtikirkkoon, jehovan todistajiin, eikä mormoneihin. Julistavat "toista evankeliumia". "Lestiksetkin" puhtaamalla alustalla kuin adventistit.
Ei ole tarviimisesta kyse vaan halusta! Jokainen, jioka uskoo, saa lahjavanhurskauden, eikä kukaan jolla on vanhurskaus, te mitään väärää vaikka lakia ei olekaan. Sama kuin rakkaus avioliitossa! Jos rakastat, et petä. Jos petät, et rakasta.
Niin se on, kun pysähtyy arvioimaan vilpittömästi! Adventtijohtajien motiivit paljastetaan ... Paavali moittii niitä jotka langettivat galatalaiset takaisin vanhaan lakiin katsomaan. Ja paljasti ne todellisimmat, perimmäiset motiivit. Sopii adventismiin, joka pyrkii erottamaan itselleen ikioman lauman. Vaikka Kristuksen seurakunta pitäisi olla yhteinen ilman oppien varjolla pystytettyjä raja-aitoja. Gal. 4:17 Heillä on intoa teidän hyväksenne, mutta ei oikeata; vaan he tahtovat eristää teidät, että teillä olisi intoa heidän hyväksensä.
Gal. 3:25 Mutta uskon tultua me emme enää ole kasvattajan alaisia. Tietysti uskoo ntullaan sen kautta, että koetaan joko synnin tai lain tappavan meidät. Jeesus sitten synnyttää elävään uskoon, kun armo vastaanotetaan. Sitten vaelletaan rakkauden "verratonta tietä", jossa ei kieltotauluja tarvita. Vai onko teilläpäin avioliittolaki se voima, joka suhdettanne elävoittää? Room. 6:14 Sillä synnin ei pidä teitä vallitseman, koska ette ole lain alla, vaan armon alla. IDENEB
pyytämättä sinua laittamaan "minä" sanan tuonne Raamattu.uskonkirjat.nettiin. Laitappas ja katso mitä sieltä ilmaantuu.
Ja eka suurkokouksessa Jerusalemissa päätettiin Pietarin, Jaakobin ja Paavalin johdolla, että lakia ei varsinkaan pakanuudesta kääntyneille pidä ensinkään laittaa taakaksi. Apt. 15. luku
### Eli tutkii rakennussuunnitelmaa, joka on evankeliumi. Evankeliumi oppinahan on irti sinusta. Sillä on periaatteet jotka eivät ole kiinni sinun tekemisistäsi eikä tekemättäjätöistäsikään. Apostoli Paavali kaikin esimerkein kertoo Evankeliumin sisällä olevista vaikutusperiaatteista. Kokonaisuus pitää tuntea ensin ennenkuin sitä voi noudattaa. Mutta näin sinä et ole tullut asioita tuntemaan? ### Tulee oitis sanankohta mieleen tuosta terävästä henkien erottamisesta ... Hepr. 4:12 Sillä Jumalan sana on elävä ja voimallinen ja terävämpi kuin mikään kaksiteräinen miekka ja tunkee lävitse, kunnes se erottaa sielun ja hengen, nivelet sekä ytimet, ja on sydämen ajatusten ja aivoitusten tuomitsija; "Mutta näin sinä et ole oppinut asioita tuntemaan" Tuokin toteamus löytyy Herran Sanasta. Efes. 4. 20 Mutta näin te ette ole oppineet Kristusta tuntemaan, 21 jos muutoin olette hänestä kuulleet ja hänessä opetusta saaneet, niinkuin totuus on Jeesuksessa: 2. Kor. 3:10 Sillä se, millä ennen oli kirkkaus, on tämän rinnalla kirkkautta vailla, tämän ylenpalttisen kirkkauden tähden. Fil. 3:8 Niinpä minä todella luen kaikki tappioksi tuon ylen kalliin, Kristuksen Jeesuksen, minun Herrani, tuntemisen rinnalla, sillä hänen tähtensä minä olen menettänyt kaikki ja pidän sen roskana-että voittaisin omakseni Kristuksen Mutta kiitokset erityisesti Utulilalle tästä pölyt ravistelevasta keskusteluketjusta! Paljon olet joutunut vastailemaan; kärsivällisyyttäsi varmaan on koeteltu.
luonnollista, että jos itseään mainostaa uskovaiseksi, niinkuin sinä teet, tulee silloin myöskin jo moraalin eli etiikan kannaltakin katsottuna elää kaikkien lähimmäistensä kanssa jos mahdollista harmoonisessa sovussa, joka tarkoittaa, että on valmiina aina puolustamaan heikkoosaisen tarpeita: jakamaan omastaan hänen hyväkseen unohtaen omat tarpeensa, uhraten rakkaudestaan lähimmäisen (veljensä/sirarensa/ystävansä hädästä pelastamiseen, silloin tallainen henkilö elää"Jumalan tahdossa".
Todelliselle Jeesus Kristuksen seuraajalle Jumalan tahdon tekeminen on niin päivän selvä asia, ettei hänen tarvitse sitä ajatella ollenkaan, koska mikään muu ei hänelle merkitse sen asian hoitamisen rinnalla mitään, koska hän on aqvannut koko sisäisen elämänsä yksinomaan Kristuksen *Rakkauden käyttöön, ei hänen tarvitse vilkuilla kymmen-käskyn lakiin, vaan hän täyttää Kristuksen lähetyskäskyä: Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi, kuinka voisi Jumalaa rakastaa, jos minun rakkaudestani ei riitä lähimäisellenikään joka näköetäisyydellä?
"olen saanut lain kasvattamana päästä Armon kasvatukseen ja olen saanut tulla vapaaksi "
Laki piinaa Kristuksen hoiviin ja siinä sitten Armo kasvattaa antamaan muille sitä,
mitä on lahjaksi itsekin saanut - ansaitsematonta rakkautta ja laupeuden töitä.
Nyt vain jätät ne lainopin alkeet, nuo alkeisopit ja alkeisvoimat ja alat kasvaa Kristukseen!
Room. 7:4
Samoin on teidän laitanne, veljeni. Kristuksen kuolemassa te hänen ruumiinsa jäseninä olette kuolleet vapaiksi laista ja kuulutte nyt toiselle, hänelle joka on herätetty kuolleista. Näin me kannamme hedelmää Jumalalle.
[Gal. 2:19,20, 5:18; Kol. 2:14]
Kristitty ei saa kuulua enää Moosekselle!!!
3 Jos hän miehensä eläessä antautuu toiselle miehelle, hän on avionrikkoja. Mutta miehensä kuoltua hän on vapaa lain määräyksestä eikä tee aviorikosta, jos menee naimisiin toisen miehen kanssa. [Matt. 5:32]
Teet huorin jos yhä hehkutat Moosekselle!
yhteyteen ota ollenkaan sotiessasi tahallasi Jumalan lakia vastaan.
Mehän pyrimme hengellisyyteen, eikö totta, utulia?
Kyllä, kyllä..vastaa Utulia!
" Sillä me tiedämme ( Utulia ei tiedä), että laki on hengellinen, mutta minä olen lihallinen, myyty synnin alaisuuteen" Room 7: 14
Onko meidät myyty lain alaisuuteen, sehän olisi hyvä jos niin olisi käynyt,...mutta meidät on myyty " synnin alaisuuteen"
Paavali muistuttaa Utuliaa: " Syntiä en olisi tullut tuntemaan, ellei laki olisi kertonut minulle mikä on syntiä"
" Niin laki on kuitenkin pyhä ja käskysana pyhä, vanhurskas ja hyvä" Room 7: 12
Utulia , ja jotkut muut " eksyneet" esittelevät lakia niin, että se olisi : a) epäpyhä, b)epävanhurskas ja c) paha
Laki ei ole sellainen, mutta " lain alla oleva" on juuri sitä!!...sillä poliisihan on painanut "lain alla olevan" maahan ja painaa polvella lapaluiden välistä ja vääntää käsivarsia selän taa, että saa raudat ranteisiin!!
Jos elämme ilman lakia, synti virkoaa, sillä ihmispolo unohtaa mitä saa tehdä ja mitä ei!
Käskysana on meille elämäksi, mutta jos emme toottele sitä, se on meille kuolemaksi!!
"Älä tapa"...jos tapat, monissa maissa ,olet kohta kuollut, hirtetty tms.
luoti niskaan, kuten kiinassa...sellaista on lain alla eläminen,..henki siinä voi mennä!
Mutta olepa vapaa laista, niin ai kuinka onnellista elämämme on!
Ei tarvitse pelätä että laki syyttäisi: Olet..sitä, ja tätä
alta pois. Ei synti sinua enää hallitse ja mielelläsi teet Jumalan tahdon mukaan. Jumalan lapselle kelpaa Herran sapattikin ei hän halua enää omia sapattejaan pitää, vaan Herransa sapatin. Jumalan lapset eivät vesittele Jumalan lakia, ei, ei, vaikkakin laki ei enää tehoa heihin. Se on tehoton, kun elää Voittajassa. Kirkastakoon Herra kasvonsa sinulle ja avatkoon sydämesi näkemään ja kuulemaan Häntä!
mutta ei kukaan osaa vastata. Tarviiko pelastetun elää Jumalan tahdossa? Tuntuu olevan vaikee kysymys.
Miten kummassa uskomaton olisi lain alla, josta hän ei tiedä mitään ja jota hän ei voikaan ymmärtää?? Sinun perustelusi kaatuvat silkkaan omaan mahdottomuuteensa. Me emme tule syyllisiksi Israelille ilmoitetun lain kautta! Meitä ei ylipäätään syytetä mistään kun Evankeliumia tarjotaan. 19. Mutta me tiedämme, että kaiken, minkä laki sanoo, sen se puhuu lain alaisille, että jokainen suu tukittaisiin ja koko maailma tulisi syylliseksi Jumalan edessä; 20. sentähden, ettei mikään liha tule hänen edessään vanhurskaaksi lain teoista; sillä lain kautta tulee synnin tunto. 21. Mutta nyt Jumalan vanhurskaus, josta laki ja profeetat todistavat, on ilmoitettu ilman lakia, 22. se Jumalan vanhurskaus, joka uskon kautta Jeesukseen Kristukseen tulee kaikkiin ja kaikille, jotka uskovat; sillä ei ole yhtään erotusta. 23. Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla 24. ja saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa, 25. jonka Jumala on asettanut armoistuimeksi uskon kautta hänen vereensä, osoittaaksensa vanhurskauttaan, koska hän oli jättänyt rankaisematta ennen tehdyt synnit Kun tuon luet, kumoaa se sekä sinun kertomasi että adventismin koko oppijärjestelmän kertaheitolla. RAAMATTU ON TOTTA ja teillä on valhe!
Tarviiko pelastetun elää Jumalan tahdossa? En usko, että taivaassa on ketään muita, kun niitä jotka haluavat ja elävät Jumalan tahdon mukaan. Se on silkka mahdottomuus, että siellä olisi joku joka ei elä Jumalan tahdon mukaan. Taivaassa valitsisi muuten kaaos ja rauha olisi pois. Uskovalla on vielä kilvoittelu maan päällä. Kilvoittelu kohti voittopalkintoa. Mikä johtaa siihen, että panee toivonsa Lunastajaan, jos lankeaa pois Jumalan tahdosta. Uskova haluaa elää Jumalan tahdon mukaan ja jos ei jostain syystä halua on paholainen saanut otteeseensa ja siitä pitää kilvoitella pois Vapahtajan avulla. Kerran pelastettu aina pelastettu, ei valitettavasti pidä paikkaansa. Jos jättäytyy pahan valtaan ja paaduttaa sydämensä, voi olla mahdollista, että pelastus on menetetty. Pelastus on kuitenkin Jumalan lahja, jonka Hän lahjoittaa lapsilleen Poikansa työn tähden. Sen tähden soi kiitos ja riemu Herralle, pelastajalle. 2. Moos. 15:2 Herra on minun väkevyyteni ja ylistysvirteni, ja hänestä tuli minulle pelastus. Hän on minun Jumalani, ja minä ylistän häntä, hän on minun isäni Jumala, ja minä kunnioitan häntä. Ps. 37:39 Mutta vanhurskasten pelastus tulee Herralta, hän on heidän linnansa ahdingon aikana. Ilm. 19:1 Sen jälkeen minä kuulin ikäänkuin kansan paljouden suuren äänen taivaassa sanovan: "Halleluja! Pelastus ja kunnia ja voima on Jumalan, meidän Jumalamme. Jes. 10:20 Sinä päivänä ei Israelin jäännös eivätkä Jaakobin heimon pelastuneet enää turvaudu lyöjäänsä, vaan totuudessa he turvautuvat Herraan, Israelin Pyhään
Joka ei usko niin ei usko. Turhaa on alkaa uskomatonta käännyttämään. Mikä uskomattoman pelastaa? Uskomattoman kohdalla voi käydä niin että hän kohtaa Vapahtajan ja tulee uskoon ja saada näin mahdollisuuden pelastua, armosta. Näin on monen kohdalla käynyt. Tämä armo on käynyt minunkin kohdalla, että Jumala on herrättänyt minut.
niin hyvin tekee, sitähän sinä sanoit vaikka monimutkasesti. Miksei käskyjä sitten saa pitää? tai saako tuntuu että välillä saa ja välillä ei. täytyyks käskyt pitää kaikki tai ei yhtään?
pitää Hänen käskynsä, niin silloin pysyy Hänen rakkaudessaan.
Kyllä kai ne käskyt pysyy pitämättäkin. Ei kai siinä adventistien pitämiset mitään auta? Miksi adventistit jättävät käskyjä noudattamatta, ei ole vielä selvinnyt. Ehkä heillä pitäminen on käynyt raskaaksi? Raamattuhan opettaa varsiun seikkaperäisesti miten kukin käsky tulee noudattaa. Halukkuus adventisteilla näyttää olevan anhittomissa. Voi vaan toivoa, että joskus.
mitään selvää kirjoituksestasi.
Taivaallínen kirjoituksesi kylpee Jumalan totudesta:) Olet 100% oikeassa ja olen sama mieltä.
on uskomaton.
Heb.10:5-10 Sentähden hän maailmaan tullessaan sanoo: "Uhria ja antia sinä et tahtonut,mutta ruumiin sinä minulle valmistit; polttouhreihin ja syntiuhreihin sinä et mielistynyt. Silloin minä sanoin: "Katso, minä tulen - kirjakääröön on minusta kirjoitettu - TEKEMÄÄN SINUN TAHTOSI, JUMALA." Kun hän ensin sanoo: "Uhreja ja anteja ja polttouhreja ja syntiuhreja sinä et tahtonut etkä niihin mielistynyt", vaikka niitä lain mukaan uhrataankin, sanoo hän sitten: "KATSO, MINÄ TULEN TEKEMÄÄN SINUN TAHTOSI". HÄN POISTAA ENSIMMÄISEN, PYSTYTTÄÄKSEEN TOISEN. Ja TÄMÄN TAHDON PERUSTEELLA ME OLEMME PYHITETYT JEESUKSEN KRISTUKSEN RUUMIIN UHRILLA KERTA KAIKKIAAN. Heb,7:19 - sillä laki ei tehnyt mitään täydelliseksi - mutta sijaan TULEE PAREMPI TOIVO, jonka kautta me lähestymme Jumalaa. Voihan sitä Jumalaa lain kautta lähestyä, mutta "töitä tekevälle ei lueta palkkaa armosta, VAAN ANSIOSTA". Room.4:4 Daavid ylistää autuaaksi ihmistä, jolle Jumala lukee vanhurskauden ilman tekoja: "Autuaat ne, joiden rikokset ovat anteeksi annetut ja joiden synnit ovat peitetyt! Autuas se mies, jolle Herra ei lue syntiä!" Room.4:5-8
>>>Sillä hän on meidän rauhamme, hän, joka teki molemmat yhdeksi ja purki erottavan väliseinän, nimittäin vihollisuuden, kun hän omassa lihassaan teki tehottomaksi käskyjen lain säädöksinensä, luodakseen itsessänsä nuo kaksi yhdeksi uudeksi ihmiseksi, tehden rauhan, ja yhdessä ruumiissa sovittaakseen molemmat Jumalan kanssa ristin kautta, kuolettaen itsensä kautta vihollisuuden. >>> ef.2 Tuossa on nähtävissä myös kehotus siunata Israelia ja näyttää siltä, että ne jotka eivät sitä voi tehdä, ne vihaavat myös kristikansaa. JEESUS PURKI LAKIIN KATSOMISEN JA JUUTALAISEN USKONNON KAIKKINENSA JA KEHOTTAA KATSOMAAN RISTIINNAULITTUUN NIINKUIN MOOSES ERÄMAASSA KOHOTTI KÄÄRMEEN, JOHON KATSOMALLA PELASTUTTIIN Luuk. 5:36 Ja hän sanoi heille myös vertauksen: "Ei kukaan leikkaa uudesta vaipasta paikkaa ja pane vanhaan vaippaan; muutoin hän rikkoo uuden vaipan, eikä uudesta vaipasta otettu paikka vanhaan sovi. "Uuden käskyn" tarkoittaa sitä ilman muuta, että se tuli kivitaulujen ja niihin liittyvien tarkempien säädösten sijaan. Kun tutkimme Raamatusta tai katekismuksesta käskyjä selityksineen, niin emme silti lain tietä kulje, vaan verratonta rakkauden tietä meidän täytyy vaeltaa niinkuin laupias samarialainen kerran. Joh. 13:34 Uuden käskyn minä annan teille, että rakastatte toisianne, niinkuin minä olen teitä rakastanut-että tekin niin rakastatte toisianne. 1. Piet. 1:22 Puhdistakaa sielunne totuuden kuuliaisuudessa vilpittömään veljenrakkauteen ja rakastakaa toisianne hartaasti puhtaasta sydämestä, Emme löydä 10 käskyistä tai 316 säädöksestä mitään vastaavaa, joten petämme itsemme, jos luulemme, että elämässä selviää sillä, kun noudattaa laintaulujen 8 kieltoa ja kahta teoreettista kehotusta. Katekismuksessa on onneksi, toisin kuin Mooseksen lakikirjassa, lisätty rakkauden näkökulmaa käskyjen selityksiin. http://www.evl.fi/katekismus/10kaskya/10kaskya.html
Jeesuksen purkaneen lakiin katsomisen?
Kaikkia maailman sanoja ei voida laittaa Raamattuun. Eikä kaikkia Jeesuksen tekojakaan, sen sanoo Luukas. Mutta voit hengellisin silmin nähdä ja ymmärtää, jos vain tahdot. Nyt on kysymys tahtomisesta. Paikkoja asiasta löytyisi vaikka kuinka mutta mitenkäs sokealle näytät. Juurihan yksi kohta laitettiin, etkä sitä nähnyt! Kyselepä Pyhältä Hengeltä.
JEESUS PURKI LAKIIN KATSOMISEN JA JUUTALAISEN USKONNON KAIKKINENSA JA KEHOTTAA KATSOMAAN RISTIINNAULITTUUN NIINKUIN MOOSES ERÄMAASSA KOHOTTI KÄÄRMEEN, JOHON KATSOMALLA PELASTUTTIIN Luuk. 5:36 Ja hän sanoi heille myös vertauksen: "Ei kukaan leikkaa uudesta vaipasta paikkaa ja pane vanhaan vaippaan; muutoin hän rikkoo uuden vaipan, eikä uudesta vaipasta otettu paikka vanhaan sovi. "Uuden käskyn" tarkoittaa sitä ilman muuta, että se tuli kivitaulujen ja niihin liittyvien tarkempien säädösten sijaan. Kun tutkimme Raamatusta tai katekismuksesta käskyjä selityksineen, niin emme silti lain tietä kulje, vaan verratonta rakkauden tietä meidän täytyy vaeltaa niinkuin laupias samarialainen kerran. Joh. 13:34 Uuden käskyn minä annan teille, että rakastatte toisianne, niinkuin minä olen teitä rakastanut-että tekin niin rakastatte toisianne. 1. Piet. 1:22 Puhdistakaa sielunne totuuden kuuliaisuudessa vilpittömään veljenrakkauteen ja rakastakaa toisianne hartaasti puhtaasta sydämestä,
ja sen pitämistä. Ikuinen laki on käskyt hengessämme. Lain purkavat fariseukset, jotka estävät sisälle menijöitä ja joille Jeesuksen opetukset eivät merkitse mitään ja siksi he eivät usko tätä: Matteus 5 17 Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan; en minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään. 18 Sillä totisesti minä sanon teille: kunnes taivas ja maa katoavat, ei laista katoa pieninkään kirjain, ei ainoakaan piirto, ennenkuin kaikki on tapahtunut. 19 Sentähden, joka purkaa yhdenkään näistä pienimmistä käskyistä ja sillä tavalla opettaa ihmisiä, se pitää pienimmäksi taivasten valtakunnassa kutsuttaman; mutta joka niitä noudattaa ja niin opettaa, se pitää kutsuttaman suureksi taivasten valtakunnassa. 20 Sillä minä sanon teille: ellei teidän vanhurskautenne ole paljoa suurempi kuin kirjanoppineiden ja fariseusten, niin te ette pääse taivasten valtakuntaan. 21 Te olette kuulleet sanotuksi vanhoille: 'Älä tapa', ja: 'Joka tappaa, se on ansainnut oikeuden tuomion'. 22 Mutta minä sanon teille: jokainen, joka vihastuu veljeensä, on ansainnut oikeuden tuomion; ja joka sanoo veljelleen: 'Sinä tyhjänpäiväinen', on ansainnut suuren neuvoston tuomion; ja joka sanoo: 'Sinä hullu', on ansainnut helvetin tulen. 23 Sentähden, jos tuot lahjaasi alttarille ja siellä muistat, että veljelläsi on jotakin sinua vastaan, 24 niin jätä lahjasi siihen alttarin eteen, ja käy ensin sopimassa veljesi kanssa, ja tule sitten uhraamaan lahjasi. 25 Suostu pian sopimaan riitapuolesi kanssa, niin kauan kuin vielä olet hänen kanssaan tiellä, ettei riitapuolesi vetäisi sinua tuomarin eteen ja tuomari antaisi sinua oikeudenpalvelijalle, ja ettei sinua pantaisi vankeuteen. 26 Totisesti minä sanon sinulle: sieltä et pääse, ennenkuin maksat viimeisenkin rovon. 27 Te olette kuulleet sanotuksi: 'Älä tee huorin'. 28 Mutta minä sanon teille: jokainen, joka katsoo naista himoiten häntä, on jo sydämessään tehnyt huorin hänen kanssansa. 29 Jos sinun oikea silmäsi viettelee sinua, repäise se pois ja heitä luotasi; sillä parempi on sinulle, että yksi jäsenistäsi joutuu hukkaan, kuin että koko ruumiisi heitetään helvettiin. 30 Ja jos sinun oikea kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki ja heitä luotasi; sillä parempi on sinulle, että yksi jäsenistäsi joutuu hukkaan, kuin että koko ruumiisi menee helvettiin. 31 On sanottu: 'Joka hylkää vaimonsa, antakoon hänelle erokirjan'. 32 Mutta minä sanon teille: jokainen, joka hylkää vaimonsa muun kuin huoruuden tähden, saattaa hänet tekemään huorin, ja joka nai hyljätyn, tekee huorin. 33 Vielä olette kuulleet sanotuksi vanhoille: 'Älä vanno väärin', ja: 'Täytä Herralle valasi'. 34 Mutta minä sanon teille: älkää ensinkään vannoko, älkää taivaan kautta, sillä se on Jumalan valtaistuin, 35 Älkääkä maan kautta, sillä se on hänen jalkojensa astinlauta, älkää myöskään Jerusalemin kautta, sillä se on suuren Kuninkaan kaupunki; 36 Äläkä vanno pääsi kautta, sillä et sinä voi yhtäkään hiusta tehdä valkeaksi etkä mustaksi; 37 vaan olkoon teidän puheenne: 'On, on', tahi: 'ei, ei'. Mitä siihen lisätään, se on pahasta. 38 Te olette kuulleet sanotuksi: 'Silmä silmästä ja hammas hampaasta'. 39 Mutta minä sanon teille: älkää tehkö pahalle vastarintaa; vaan jos joku lyö sinua oikealle poskelle, käännä hänelle toinenkin; 40 ja jos joku tahtoo sinun kanssasi käydä oikeutta ja ottaa ihokkaasi, anna hänen saada vaippasikin; 41 ja jos joku pakottaa sinua yhden virstan matkalle, kulje hänen kanssaan kaksi. 42 Anna sille, joka sinulta anoo, äläkä käännä selkääsi sille, joka sinulta lainaa pyytää. 43 Te olette kuulleet sanotuksi: 'Rakasta lähimmäistäsi ja vihaa vihollistasi'. 44 Mutta minä sanon teille: rakastakaa vihollisianne ja rukoilkaa niiden puolesta, jotka teitä vainoavat, 45 että olisitte Isänne lapsia, joka on taivaissa; sillä hän antaa aurinkonsa koittaa niin pahoille kuin hyvillekin, ja antaa sataa niin väärille kuin vanhurskaillekin. 46 Sillä jos te rakastatte niitä, jotka teitä rakastavat, mikä palkka teille siitä on tuleva? Eivätkö publikaanitkin tee samoin? 47 Ja jos te osoitatte ystävällisyyttä ainoastaan veljillenne, mitä erinomaista te siinä teette? Eivätkö pakanatkin tee samoin? 48 Olkaa siis te täydelliset, niinkuin teidän taivaallinen Isänne täydellinen on."
sisälle elämään, pidä käskyt." Sen sanoo Jeesus, mutta kun teille ei kelpaa Hänen opetuksensa, vaan te pidätte mukananne leveää raamatunlausekoteloa, jolla yritätte todistella oikeaksi laitonta uskoanne ja pyritte eskyttämään mahdollisimman monia.
KRISTUKSEN LAKI = JUMALAN LAKI Laki ei milloinkaan johdata Kristuksen luo, mutta se toivon mukaan AJAA, piinaa, ihmisen Krsituksen arnohelmaan suojaan lain kouralta. Paavali selostaa seikkaperäisesti tätä totuutta. Paavali jopa oli olevinaan ikäänkuin lain alla, jotta saisi houkutelluksi lainorjatkin syntisten lisäksi, Kristuksen luo, kriisien keskeltä. Mutta oikeasti Paavali todistaa olevansa uskoon tultuaan vain Kristuksen lain alainen. 1.Kor 9:19-22 19 Vaikka olen vapaa ja kaikista riippumaton, olen ruvennut kaikkien orjaksi voittaakseni Kristukselle mahdollisimman monia. [Matt. 20:26,27] 20 Voittaakseni hänen omikseen juutalaisia olen näille ollut kuin juutalainen; voittaakseni lain alaisina eläviä olen näille ollut kuin lain alainen, vaikka en olekaan lain alainen. 21 Voittaakseni ilman lakia eläviä olen näille ollut kuin eläisin ilman lakia, vaikka en olekaan Jumalan lakia vailla -- onhan minulla Kristuksen laki. [Gal. 2:3 | Joh. 13:34 ] 22 Voittaakseni heikkoja olen näille ollut heikko. Kaikille olen ollut kaikkea, jotta pelastaisin edes muutamia. [Room. 15:1,2; 1. Kor. 10:33] KIISTATTOMASTI 21. jakeen mukaan Jumalan laki on uudessa liitossa Kristuksen laki eikä laintaulut! Tässä vahva näkökulma Kristuksen lakiin: Gal 6:1-4 1 Veljet, jos joku tavataan jostakin rikkomuksesta, niin ojentakaa te, hengelliset, häntä sävyisyyden hengessä; ja ole varuillasi, ettet sinäkin joutuisi kiusaukseen. 2 Kantakaa toistenne kuormia, ja niin te täytätte Kristuksen lain. 3 Sillä jos joku luulee jotakin olevansa, vaikka ei ole mitään, niin hän pettää itsensä. 4 Mutta tutkikoon kukin omat tekonsa, ja silloin hänen kerskaamisensa on vain siinä, mitä hän itse on, ei siinä, mitä toinen on;
Jeesus sanoi "Jos tahdot" juutalaiselle, joka oli lainalainen siinä kuin Jeesuskin. Eihän meillä pakanoilla ole koskaan ollut kymmenen käskyn lakikirjaa! Eikä niistä tiedä monet vieläkään. Adventismi on tekopyhyyttä sen karheimmassa muodossa, ja erittäin karhessa muodossa sinulla. Kukaan ei tule soveliaaksi lakia noudattaen. Muutahan teillä ei sitten olekaan! Ja se muu obn niin tärkeää, että sen kanssa ei tee mitään ölainvastaistakaan. Sinä halvennat mitättömäksi kaiken, mitä Uudessa Testamentissa on opetettuna. Tuollainen töyhtöpää adventisti tulisi ilman Jeesustakin kenestä vain ja pikku vaivalla. Senkun ottaa ne kotelosi ja yrmy ilmeesi niin tuntee kaukaa.Ja läheltä näkee jo tupsutkin viitassasi.
Teiltä lainvaatijoilta ei ole pilkkuakaan purettu, mutta me katsomme Kristukseen,
niinkuin erämaassa kansa katsoi Mooseksen pystyttämään vaskikäärmeeseen.
Jeesus vaatii meiltä uskovilta verrattomasti enemmän rakkauden tietä ja
laupeuden tekoja kuin teiltä.
Matt. 5:21-22
21 "Teille on opetettu tämä isille annettu käsky: 'Älä tapa.' Se, joka tappaa, on ansainnut oikeuden tuomion.
[2. Moos. 20:13 ; 5. Moos. 5:17 ]
22 Mutta minä sanon teille: jokainen, joka on vihoissaan veljelleen, on ansainnut oikeuden tuomion. Samoin jokainen, joka sanoo veljelleen: 'Senkin hölmö', on ansainnut Suuren neuvoston tuomion, ja se,
joka sanoo: 'Sinä hullu', on ansainnut helvetin tulen.
[3. Moos. 19:17; Kol. 3:8; 1. Joh. 3:15]
Tässä vielä toinen esimerkki Jeesuksen pitkästä uuden liiton opetuksesta ja
vaatimuksista, joiden rinnalla Mooses kalpenee.
27 "Teille on opetettu tämä käsky: 'Älä tee aviorikosta.'
[2. Moos. 20:14 ; 5. Moos. 5:18 ]
28 Mutta minä sanon teille: jokainen, joka katsoo naista niin, että alkaa himoita häntä, on sydämessään jo tehnyt aviorikoksen hänen kanssaan.
[Job 31:1; Sananl. 6:25; 2. Piet. 2:14]
Kolmas todistus toden sanoo ...
31 "On myös opetettu, että jos mies tahtoo erota vaimostaan, hänen on annettava tälle erokirja.
[5. Moos. 24:1; Matt. 19:7; Mark. 10:4]
32 Mutta minä sanon teille:
jokainen, joka hylkää vaimonsa muun syyn kuin haureuden tähden,
ajaa hänet aviorikokseen.
Ja aviorikoksen tekee myös se, joka nai miehensä hylkäämän naisen.
[Matt. 19:9; 1. Kor. 7:10,11]
Herra armahda!
Antti
Tähän yhteyteen sopinee Galatalaiskirjeen 4. luku heillä, jotka lain alla kipuilevat ja ehkäpä jaksavat lukea selvää Sanaa. Lain alaisille laki on rakas, jopa evankeliumia ja tie Taivaaseen. Heille, joita laki syyttää ja pitää pauloissansa sekä tuskailevat tuntien syntisyytensä että viheliäisyytensä, laki ajaa lopulta ristille armoa anelemaan, jolloinka Pyhä Henki avaa armon evankeliumin ja syntinen uudestisyntyy. Hän vapautuu lain kirouksesta ja 100%:sta vaatimuksista. Mitä asiaa Paavalilla on? Gal. 4:1 Mutta minä sanon: niin kauan kuin perillinen on alaikäinen, ei hän missään kohden eroa orjasta, vaikka hän onkin kaiken herra; 4:2 vaan hän on holhoojain ja huoneenhaltijain alainen isän määräämään aikaan asti. 4:3 Samoin mekin; kun olimme alaikäisiä, olimme orjuutetut maailman alkeisvoimien alle. 4:4 Mutta kun aika oli täytetty, lähetti Jumala Poikansa, vaimosta syntyneen, lain alaiseksi syntyneen, 4:5 lunastamaan lain alaiset, että me pääsisimme lapsen asemaan. 4:6 Ja koska te olette lapsia, on Jumala lähettänyt meidän sydämeemme Poikansa Hengen, joka huutaa: "Abba! Isä!" 4:7 Niinpä sinä et siis enää ole orja, vaan lapsi; mutta jos olet lapsi, olet myös perillinen Jumalan kautta. 4:8 Mutta silloin, kun ette tunteneet Jumalaa, te palvelitte jumalia, jotka luonnostaan eivät jumalia ole. 4:9 Nyt sitävastoin, kun olette tulleet tuntemaan Jumalan ja, mikä enemmän on, kun Jumala tuntee teidät, kuinka te jälleen käännytte noiden heikkojen ja köyhien alkeisvoimien puoleen, joiden orjiksi taas uudestaan tahdotte tulla? 4:10 Te otatte vaarin päivistä ja kuukausista ja juhla-ajoista ja vuosista. 4:11 Minä pelkään teidän tähtenne, että olen ehkä turhaan teistä vaivaa nähnyt. 4:12 Tulkaa minun kaltaisikseni, koska minäkin olen tullut teidän kaltaiseksenne, veljet, minä pyydän sitä teiltä. Ette ole minua mitenkään loukanneet. 4:13 Tiedättehän, että ruumiillinen heikkous oli syynä siihen, että minä ensi kerralla julistin teille evankeliumia, 4:14 ja tiedätte, mikä kiusaus teillä oli minun ruumiillisesta tilastani; ette minua halveksineet ettekä vieroneet, vaan otitte minut vastaan niinkuin Jumalan enkelin, jopa niinkuin Kristuksen Jeesuksen. 4:15 Missä on nyt teiltä kerskaaminen onnestanne? Sillä minä annan teistä sen todistuksen, että te, jos se olisi ollut mahdollista, olisitte kaivaneet silmät päästänne ja antaneet minulle. 4:16 Onko minusta siis tullut teidän vihamiehenne sentähden, että minä puhun teille totuuden? 4:17 Heillä on intoa teidän hyväksenne, mutta ei oikeata; vaan he tahtovat eristää teidät, että teillä olisi intoa heidän hyväksensä. 4:18 On hyvä, jos osoitetaan intoa hyvässä asiassa aina, eikä ainoastaan silloin, kun minä olen teidän tykönänne. 4:19 Lapsukaiseni, jotka minun jälleen täytyy kivulla synnyttää, kunnes Kristus saa muodon teissä, 4:20 tahtoisinpa nyt olla teidän tykönänne ja äänenikin muuttaa! Sillä minä olen aivan ymmällä teistä. 4:21 Sanokaa minulle te, jotka tahdotte lain alaisia olla, ettekö kuule, mitä laki sanoo? 4:22 Onhan kirjoitettu, että Aabrahamilla oli kaksi poikaa, toinen orjattaresta, toinen vapaasta. 4:23 Mutta orjattaren poika oli syntynyt lihan mukaan, vapaan taas lupauksen voimasta. 4:24 Tämä on kuvannollista puhetta; nämä naiset ovat kaksi liittoa: toinen on Siinain vuorelta, joka synnyttää orjuuteen, ja se on Haagar; 4:25 sillä Haagar on Siinain vuori Arabiassa ja vastaa nykyistä Jerusalemia, joka elää orjuudessa lapsineen. 4:26 Mutta se Jerusalem, joka ylhäällä on, on vapaa, ja se on meidän äitimme. 4:27 Sillä kirjoitettu on: "Iloitse, sinä hedelmätön, joka et synnytä, riemahda ja huuda sinä, jolla ei ole synnytyskipuja. Sillä yksinäisellä on paljon lapsia, enemmän kuin sillä, jolla on mies." 4:28 Ja te, veljet, olette lupauksen lapsia, niinkuin Iisak oli. 4:29 Mutta niinkuin lihan mukaan syntynyt silloin vainosi Hengen mukaan syntynyttä, niin nytkin. 4:30 Mutta mitä sanoo Raamattu? "Aja pois orjatar poikinensa; sillä orjattaren poika ei saa periä vapaan vaimon pojan kanssa." 4:31 Niin me siis, veljet, emme ole orjattaren lapsia, vaan vapaan. Amen!
sillä ilman niitä ei Paavalikaan olisi päässyt armoon ja Armon kasvatukseen ja vapauteen. Paavali kertoo, että ennen Jeesusta hän eli ilman lakia, mutta kun Jeesus tuli hänen elämäänsä heräsi hänessä laki=käskysana ja näytti synnin ja kuoleman. Laittomuuden aikana, vaikka Paavali siihen aikaan noudattikin tarkasti juutalaisten lakia, Paavali ei käsittänyt synnin olemusta, eikä näin ollen tiennyt olevansa synnin kuolemassa, mutta lain tultua Paavali tunnusti olevansa syntinen ja tunnusti tarvitsevansa armoa. Sisäinen, henkeen kirjoitettu laki oli Paavalille pelastus, sillä ilman sitä hän olisi jäänyt kuoleman omaksi. Lain kautta Paavali pääsi vapauteen, jossa ei tarvitse rikkoa käskysanoja.
KIITOS jpp3 IHANAN VAPAUTTAVASTA SANANKOHDASTA GAL 4. luku !!! Ja kiitos Utulilalle hedelmällisen ketjun hoivaamisesta! Galatalaiskirje 4:21 Sanokaa minulle te, jotka tahdotte lain alaisia olla, ettekö kuule, mitä laki sanoo? 4:22 Onhan kirjoitettu, että Aabrahamilla oli kaksi poikaa, toinen orjattaresta, toinen vapaasta. 4:23 Mutta orjattaren poika oli syntynyt lihan mukaan, vapaan taas lupauksen voimasta. 4:24 Tämä on kuvannollista puhetta; nämä naiset ovat kaksi liittoa: toinen on Siinain vuorelta, joka synnyttää orjuuteen, ja se on Haagar; - 30 Mutta mitä sanoo Raamattu? "Aja pois orjatar poikinensa; sillä orjattaren poika ei saa periä vapaan vaimon pojan kanssa." Kaksi on joita en vaihtaisi. Toinen on laintaulut Siinailla ja toinen on ... Mutta taitaa adventistin olal yhtä vaikea luovuttaa Siinaita kuin on Israelin. Onhan siellä saatu ne ylen rakkaat laintaulut, joita viimeistä Jumalan sormenpiirtoa myöden noudatetaan täydellisinä Mooseksessa. Mutta niin vaan on, että tuosta vanhurskautensa luulosta on päästettävä irti! On heittäydyttävä uskon, toivon ja rakkauden varaan. Ne pysyvät, vakuuttaa Raamattu! Room 7:4-6 4 Niin, veljeni, teidätkin on kuoletettu laista Kristuksen ruumiin kautta, tullaksenne toisen omiksi, hänen, joka on kuolleista herätetty, että me kantaisimme hedelmää Jumalalle. 5 Sillä kun olimme lihan vallassa, niin synnin himot, jotka laki herättää, vaikuttivat meidän jäsenissämme, niin että me kannoimme hedelmää kuolemalle, 6 mutta nyt me olemme irti laista ja kuolleet pois siitä, mikä meidät piti vankeina, niin että me palvelemme Jumalaa Hengen uudessa tilassa emmekä kirjaimen vanhassa. 1. Kor. 4:4 sillä ei minulla ole mitään tunnollani, mutta en minä silti ole vanhurskautettu, vaan minun tuomitsijani on Herra. Herran siunaus kaikille! Antti
Damaskon tiellä kääntymyksensä aikopina oli nähnyt Jumalan Pojan, ja siten myöskin Jeesuksen Kristuksen ja oli sen ansiosta ollut "sokeana kolme päivää". Niin hänet sitten oli autettu erään kristityn taholta sisälle, jolta sittemmikn Paavali sai opetusta Damaskossa. Mitä se oli mitä Paavali sai kokea, eli mikä oli tuo kokemus ja sen sisältö Damaskon tapahtumassa? Meidän on tarpeellista jakaa tuo kokemus kahteen osaan.
Ensimmäinen osa on se, josta hän kertoo kirjeessään: näin, "että lähestyessäni Damaskoa puolenpäivän aikaan: yht'äkkiä taivaasta leimahti suuri valo ja ympäröi minut ja minä kaaduin maahan". Tämä oli tietysti kokemuksen alkupuoli. Jos me tämän puolen ymmärrämme, niin käsitämme myöskin sen miksi Paavali oli varma siitä, että Jeesus Kristus oli se joka puhui hänelle: Paavali sai kokea ja nähdä, että taivaat aukenivat ja, että valo tuli sieltä alas ja ympäröi hänet, ja lisäksi täytti hänet niin voimakkaasti, että Paavali itse oli valossa, koska tämän havaitsivat ja tajusivat jotkut hänen seuralaisistaankin. Tämä oli Paavalin niin sanottu Henkinen kokemus: eli (yliaistillinen) kokemus, siis ulkoinen puoli kokemuksesta. Taivaasta tuleva valo ympäröi Paavalin ja hänen seuralaisensa näkivät, että jotakin tapahtui Paavalille koska näkivät hänen loistavan valossa. Sen tähden he hämmästyivät ja pelästyivät. Tämä Paavalin tapahtuman merkillisyys todistaa meille sen, että hänen elämässään tapahtui täydellinen kääntyminen, ja sillä tavoin muutti koko Paavalin elämän juutalaisuudesta Jeesuksen Kristuksen seuraajaksi. Tämä on se niin sanottu Paavalille tapahtunut ilmiöllinen puoli.
Mutta mitä mahtoi Paavali tuntea sisimmässään? Paavalihan oli aina etsinyt Jumalaa äärimmäisen tarkalla ja puhtaan nuhteettomalla lain noudattamisella ja siten aina tahtonut palvella Herraa (Jahvea) - Jumalaa. Nyt se Jumala ilmoitti itsensä hänelle tuossa tuokiossa. Paavali ymmärsi, että pelkkä usko Jumalaan ei ihmistä pelasta; ihminen uskoo Jumalaan ja hän nimittää Jumalaa isäksi, ja ihminen huutaa Häntä avuksi hädässä, rukoilee Jumalaa, mutta kuitenkaan Jumala ei häntä kuule eikä pelasta. Näin oli Paavalin kokemus 10 Mooseksen antaman jumalan käskyn noudattamisen suhteen. Kuitenkaan ei Jumala häntä kuullut eikä pelastanut. Siis ihmisellä ei näytä olevan varsinaista apua "uskostaan" huolimatta, hän ei pääse itsekkäästä omasta pahasta, eikä kärsimykset hellitä.
Hän tuntee ettei hän ole osallinen Kristuksen rakkaudesta, eikä iankaikkisen elämän autuudesta, vaikka kuinka hän ponnistaa, hän pyrkii kieltämällä itseltään melkein mitä tahansa, kieltää monenlaiset nautinnot itseltään, hän "piiskaa" itseään että olisi syntiä tekemättä jotta sillä tavoin olisi jumalalleen mieliksi. Näi ihminen koettaa kaikkensa ollakseen Pyhä. Apostolien teoissa Paavali sanoo eräässä kohdassa - puheessaan. "Ja minä kiivailin Jumalan puolesta, niinkuin te kaikki tänään kiivailette. Ja minä 'kuitenkin' vainosin tätä tietä aina kuolemaan asti, sitoen ja pannen vankeuteen miehiä että naisia, niinkuin myös ylimmäinen pappi voi todistaa ja koko vanhemmisto, joilta minä sain määräys kirjeet veljille Damaskoon.
Ja minä matkustin sinne tuodakseni nekin jotka oli siellä sidottuina Jerusalemiin, että heidät rangaistaisiin". Tallainen saattaa tulla ihmisestä joka turvautuu kylmiin 10 käskyn lainkiviin. Paavali, jos kuka: oli pienintä piirtoa myöden äärettömän tarkka lainkirjaimen noudattamisessa, ja siksi se teki hänestä äärettömän tottelevaisen ylipappien ja vanhemmiston määräysten noudattajan ja siitä syystä kristittyjen vainoojan ja murhaajan. Mutta tuon vilpittömän uskonkiihkon takana paloi kuitenkin vilpitön halu löytää totuus eli Kristus/vapahtaja. Ja vihdoin koitti aika Paavalille, että hänen henkensä ja sydämensä vilpitön totuuden kaipuu saisi täyttymyksensä. Paavali oli kysynyt samaa - mitä tänäpäivänä kysyvät ne sangen monet ihmiset, jotka etsivät vastausta todelliseen ihmistä askarruttavaan ikuisuus kysymykseen pelastusta ajallisesta ikuisuuteen, eli uskon-totuuden joka tarjoaa pelastuksen nykyisten hierrakisten kirkkokuntien opinkappaleiden julmista auktoritäärisistä opinkappaleista.
paavali oli myöskin omana aikanaan esittänyt kysymyksen. "Onko meidän pelastuksemme todsellisuudessa siinä, että pidämme Mooseksen kirjoittamaa lakia 10 käskyä? Joka on julma ja ankara mittapuu; tuomiten ihmisiä ilman mitään määrää juutalaisen jahven määräämänä lain rikkojana kuolemaan. Paavali oli kuullut, että Kristityt joita hän vainosi, että he juuri puhuivat ja saarnasivat omasta Messiaastaan, elävästä olennosta joka auttoi ja tarjosi ystävän kättä! Tässä valossa meidän tulisai ymmärtää, - mitä tapahtui Damaskon tiellä? - Saulukselle tarjottiin Jeesus Kristuksen ar mahtavaa "Kättä", anteeksi antoa armahtavaa laupeutta, ja tuohon Jeesus Kristuksen Rakkauteen Saul; entinen Juutalaisen 10 käskyn ankaran tarkasti noudattava juutalaisesta Saulista tuli Kristuksen seurassa armahtavaisuutta ja rakkautta pursuava pakanain apostoli joka uhrasi elämänsä täydellisesti
Rakkaan vapahtajansa Jeesuksen Kristuksen seuraamiseen. Juutalainen 10 käskyn laki joka oli hänellä asenaan vainotessaan Jeesuksen Kristuksen seuraajia oli Damaskon tapahtuman yhteydessä vaihtunut armahtavaisuuden ja rakkauden uhkuvaksi voimaksi pakana Kristittyjä kohtaan. Nyt Paavali julisti rakkauden ja armon evankeliumia pakanoille, ja niin hänestä tulikin pakanain apostoli sillä hän näki, että pakanoilla oli tie Kristuksen yhteyteen, ja hän näki, että tuota tietä hänkin oli etsinyt, ja vihdoin Damaskon tapahtuman yhteydessä hänkin löysi tuon pakana kristittyjen tien. Niin meidä jokaisen on käytävä oma Damaskon kokemuksemme, jotta löydämme tien Jeesuksen Kristuksen yhteyteen.
on PYHÄ ELÄMÄ. Sanotaan ihan suoraan Raamatussa.
Toki PYHÄ ELÄMÄ seuraa (jos tullakseen?) kun uskotaan Jeesukseen. Muttei adventtikirkon arvovaltaisen totuuden lähteen(egw) kaavojen mukaisesti. Tämä on hyvä erottaa. EGW on väärä profeetta ja eksyttäjä. Joka johtaa uskovat ja uskomattomat harhaan. Jeesus on tie totuus ja elämä. Ei EGW! Paavali eläessään nuhtelisi EGW kirjoituksten sisältöä ja varoittelisi tämän kaltaisista eksyttäjistä.
kun sinä. Kenelle sinä hattaroitas tarjoilet? Advitisteille ei sinun hattarat kelpaa.
26 Voi teitä, kun kaikki ihmiset puhuvat teistä hyvää! Sillä niin tekivät heidän isänsä väärille profeetoille.
joten ei hän ainakaan hunnigolle ole viemässä ketään. Turhaa valhetta sekin ettei Ellen olisi tätä teosta kirjoittanut, HÄN ON! Ei muuta yhtään asiaa jos sen kirjan, joka Ellen oli kirjoittanut, joku muu painatti. Päinvastoin hän meinasi plaggioida kirjan ja julkaista sen omissa nimissään, mutta ei onnistunut. Siitä pillastuneena keksi sitten koko sadun siitä, että Ellen muka olisi tarvinnut häneltä varastaa moista,muutaman lehden käsittävää julkaisua. Ellenin joka oli jo silloin suuri kirjailija.
Juu olen tutkinut sen vihkosen ja se on silkkaa lakikulttia.
Se johdattelee yrittämään omin askelin pelastukseen.
Armon tietä se ei tunne. Mutta täätä löytyy armon askeleet ..
http://www.evank.org/
>>Se johdattelee yrittämään omin askelin pelastukseen.>>
Kiitos Jumalalle varjeluksesta legalismilahkoja vastaan.
>>En minä tee mitättömäksi Jumalan armoa, sillä jos vanhurskaus on saatavissa lain kautta, silloinhan Kristus on turhaan kuollut. >> Gal. 2
Adventismin kaltaisen lahkon tunnistus :
>>Nyt sitävastoin, kun olette tulleet tuntemaan Jumalan ja, mikä enemmän on, kun Jumala tuntee teidät, kuinka te jälleen käännytte noiden heikkojen ja köyhien alkeisvoimien puoleen, joiden orjiksi taas uudestaan tahdotte tulla?
Te otatte vaarin päivistä ja kuukausista ja juhla-ajoista ja vuosista.
Minä pelkään teidän tähtenne, että olen ehkä turhaan teistä vaivaa nähnyt.
Tulkaa minun kaltaisikseni, koska minäkin olen tullut teidän kaltaiseksenne, veljet, minä pyydän sitä teiltä. Ette ole minua mitenkään loukanneet. >> Gal. 4
Paavali oli kaikille kaikkea ei kuitenkaan pahassa, vaan hyvässä. Rakkaudessa
>>Sillä kaikki laki on täytetty yhdessä käskysanassa, tässä: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi". >>
Ja vielä..
>>Te olette näet kutsutut vapauteen, veljet; älkää vain salliko vapauden olla yllykkeeksi lihalle, vaan palvelkaa toisianne rakkaudessa. >>
Tämä on Paavalia eikä minua, eikä kenenkään muunkaan "antiadventistin" kirjoittelua. Kumpaa uskomme adventismia vai Paavalia?
ikuisuutesi viettää? Etkö ole lukenut että synnin palkka on kuolema,
Se mitä te kutsutte legalismiksi ei ole mitään muuta kuin sen tunnustamista että synissä ei ole iankaikkista elämää.
Jos hetkeksi - ihan vain puoleksi minuutiksi, vaikka sitten uskoisit mitä - ajattelet että Jumala on synnitön ja se ihminen joka on lihaan tullut Kristus ja jossa Jumala oli - oli ja on synnitön - siis oikeasti... SIKSI heillä on iankaikkinen elämä.
He ovat vailla sitä elämää tuhoavaa syntiä joka tuhoaa meidän elämämme jos ei Jumala meitä auta. Ja Jumala auttaa, Hän lähetti meille AVUN .. Jeesuksen joka seisoo meidän syntisten ja täydellisen ja synnittömän Jumalan välillä - jotta ei Jumalan täydellisyys tuhoaisi meitä, sillä ei mitään epäpuhdasta (ja epäpuhtaita me olemme kaikki) voi yhdistää Jumalan puhtauteen niin että se jäisi eloon.
TÄMÄN tunnustamista sinäkin kutsut legalismiksi.
Jeesus joka on lihaan tullut Kristus on täyttänyt Jumalan rakkauden ja oikeudenmukaisuuden lain vapaassa tahdosssaan ja on siis kelvollinen seisomaan meidän suojanamme Jumalan meidän välillämme. Kristus on meidän välimiehemme joka on maksanut meidän syntiemme seuraukset omalla kuolemallaan, siksi me katsomme Kristukseen jossa Jumalan tahto (Jumalan täydellisyys / Jumalan totuus) on ja näkyy meille ja me saamme vajavaisuudestamme huolimatta katsella sitä ilman että menehdymme ja Jumala katsoo Poikaan ja antaa armon niille jotka ovat hänen - sillä Poika on maksanut täyden hinnan heidän synneistään.
Nyt me joiden Kristus (voideltu Kuningas) Jeesus on katsomme häneen ja näemme Jumalamme tahdon täyttyneenä hänessä, me näemme Jeesuksen synnittömänä ja saamme kuulla hänen opetuksiaan siitä kuinka elämä tulee elää jotta se voisi säilyä iankaikkisesti - Jeesus sanoo: minä en tuomitse sinua synneistäsi, vaan maksan syntivelkasi jotta saisit elää - mene äläkä enää tee syntiä.
Tahallinen synti on tahallista elämän tuhoamista ja jos me vajavaisuudessamme teemme sellaista on meidän havahduttava ja otettava opiksemme ja kaduttava sitä että temme Jumalan Pyhän Hengen "surulliseksi" teoillamme. Kyllä Jumalan armo riittää katuvalle ja oikeudenmukaisuutta ja rakkautta HALUAVALLE koko elämän ajaksi, mutta ei sille joka tekee tahallista syntiä ja uskoo että sillä ei ole mitään väliä.
Tämä on ainakin minulle Raamatun totuus, eikä mitään legalismia.
alex
Kirjoita sinä mitä kirjoitat. Paavali toteaa kirjessään. >>En minä tee mitättömäksi Jumalan armoa, sillä jos vanhurskaus on saatavissa lain kautta, silloinhan Kristus on turhaan kuollut. >>
Ja vielä Paavalia >>mutta koska tiedämme, ettei ihminen tule vanhurskaaksi lain teoista, vaan uskon kautta Jeesukseen Kristukseen, niin olemme mekin uskoneet Kristukseen Jeesukseen tullaksemme vanhurskaiksi uskosta Kristukseen eikä lain teoista, koska ei mikään liha tule vanhurskaaksi lain teoista. >>
Paavali laittaa vielä paremmaksi..
>>Te olette joutuneet pois Kristuksesta, te, jotka tahdotte lain kautta tulla vanhurskaiksi; te olette langenneet pois armosta.
>>
Niin ja heti kysymys perään, mitä sinä tavoittet lailla? Kerrot lain olevan tienä pelastukseen. Koska mielestäsi se ei ole lahja.
Kuvittelekos tosiaan lailla pääseväsi taivaaseen. Se tie on suljettu kokonaan pois.
Ei uskoisi sinun olevan luterilainen. Oletko koskaan edes ledes Lutherin teoksia?
Ei tekomme, eikä ponnistelumme lailla merkitse mitään. Rakkauteen vaikuttava usko on se joka merkitsee.
ettet osaa lukea mitä kirjoitin, kuinka voit (muka) ymmärtää tuon kirjoitukseni siten, että se poistaisi Jumalan armon ? siis aivan päätön tulkinta, mutta ok - kaipa se on niin että sinulle mahdottomuus nähdä sen sisältöä.
On aivan lapsellista hokea tuota - alex on adventisti - käytät sitä vain voidaksesi välttää keskustelun Jumalan Sanan ilmoituksesta - mutta omahan on asiasi.
Muuten - kyllä minä ilmoitan kaikille jos minusta tulee adventisti.
alex
(Raamatullinen Lutherilainen)
Suomi teki Neuvostoliiton kanssa rauhan ja vähän myöhemmin allekirjoitti yya-sopimuksen. Rauhalla ja sopimuksella oli ehdot. Jos Suomen johtajat olisivat poikenneet ehdoista, mitä luulet, että olisi tapahtunut? Pian olisivat tankit vyöryneet itärajan yli Suomeen. Elettiin todella kielikin keskellä suuta.
Jumalakin teki rauhan ihmisen kanssa. Silläkin rauhalla on ehdot:"Mene äläkä enää syntiä tee!" "Synti on laittomuus", eli laki on poistettu, eletään miten sattuu. Luuletko, että Jumala on ystävä kanssasi, jos alituiseen rikot tieten tahtoen hänen lakiaan?
Riittääkö, että elät siivosti yhdeksän käskyn suhteen, mutta vai yhdessä rikot, eli neljännessä käskyssä, pyhität toisen päivän, et sitä, jonka Jumala siunasi ja pyhitti käyttöösi kohdata hänet jumalanpalveluksessa? Jumalan sana vastaa: "Joka rikkoo yhdessä kohden, on syypää kaikissa." Tämä riittänee vastaukseksi pulmaasi.
Sinun uskossasi vaaditaan käskyt. Minun uskossani Jeesus. Näin lyhyesti.
ei sinua pelasta se että valehtelet annusta ja muista - siis miksi teet sen. Onko se jonkinlainen sisäinen tarve?
Ei kukaan joka haluaa puhua totta - ole niin sokea että voisi uskoa noihin valheisiisi.
Sanon valheisiisi - koska en usko että kukaan voi olla niin sokea että ei näkisi mihin annu uskoo tai ei usko niin paljon on annu täällä kirjoitellut - mutta jos olen väärässä jos todella olet niin sokea - niin anteeksi sitten sillä sokeus on sokeutta ja mitä sokea sille voi jos ei saa Jumalan silmävoidetta joka aukaisee silmät.
>>29. Mutta niinkuin lihan mukaan syntynyt silloin vainosi Hengen mukaan syntynyttä, niin nytkin.
30. Mutta mitä sanoo Raamattu? "Aja pois orjatar poikinensa; sillä orjattaren poika ei saa periä vapaan vaimon pojan kanssa."
31. Niin me siis, veljet, emme ole orjattaren lapsia, vaan vapaan. >>
Gal.4
>> 14.Mutta heidän mielensä paatuivat, sillä vielä tänäkin päivänä sama peite, vanhan liiton kirjoituksia luettaessa, pysyy poisottamatta, sillä vasta Kristuksessa se katoaa.
15. Vielä tänäkin päivänä, kun Moosesta luetaan, on peite heidän sydämensä päällä;
16. mutta kun heidän sydämensä kääntyy Herran tykö, otetaan peite pois.
17. Sillä Herra on Henki, ja missä Herran Henki on, siinä on vapaus.
>> 2. kor. 3
Näissä paikoissa on sitä jotain jota ette ymmärrä, ja siksi viihaatte ja vainoatte kristittyjä ( Jeesuksen omia).
>>Niinkuin ennenkin olemme sanoneet, niin sanon nytkin taas: jos joku julistaa teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä te olette saaneet, hän olkoon kirottu.
>> Gal.1
Minusta vaikuttaa että olette toisenlaisen evamkeliumin kannattajia. Kaiken lukeman perusteella. Te vesitätte ja ehdollistatte pelastuksen koskemaan ainoastaan teitä itseänne ja omia porukoitanne lain teoin( omat hurskaat teot).
Jumala valaiskoon sydämenne näkemään tulehtuneen tilanne. Kristus on pelastaja, lunastaja ja vapauttaja. Ylitse kaiken! Ette te ja omat tekonne!
Neljäs käsky on ensimmäinen sellainen laintaulujen käskyistä, johon liittyy myös
lupaus - menestys ja pitkä ikä:
Ef. 6:2
"Kunnioita isääsi ja äitiäsi" - tämä on ensimmäinen käsky, jota seuraa lupaus -
3
"että menestyisit ja kauan eläisit maan päällä".
( http://www.evl.fi/katekismus/10kaskya/4.html )
Tuo toisen ihmisen kunnioittaminenhan sisältää sen, että pidättäytyy synnistä.
Ei meidän tarvitse alinomaan kysellä toisiltamme, oletko tehnyt syntiä.
Parempi kysyä: oletko kunnioittanut lähimmäistäsi?
Ja tietysti on hyvä sitoa sinetiksi otsaansa sekä oikeaan käteensä eka käsky:
älä pidä muita jumalia:
5. Moos. 11:16-20
16
Varokaa, ettei teidän sydämenne antaudu vieteltäväksi, niin että poikkeatte pois ja palvelette muita jumalia ja niitä kumarratte;
17
muutoin Herran viha syttyy teitä kohtaan, ja hän sulkee taivaan, niin ettei tule sadetta eikä maa anna satoansa, ja te häviätte pian siitä hyvästä maasta, jonka Herra teille antaa.
18
Painakaa siis nämä minun sanani sydämeenne ja mieleenne ja sitokaa ne merkiksi käteenne, ja ne olkoot muistolauseena otsallanne;
19
ja opettakaa ne lapsillenne, niin että puhut niistä kotona istuessasi ja tietä käydessäsi, maata pannessasi ja ylös noustessasi.
20
Ja kirjoita ne talosi pihtipieliin ja portteihisi,
Vaihdapa porttipielessäsi olevan sapattisinetin tilalle muistolause ensimmäisestä
käskystä!
Rohkaisee
Antti
vaikeaa on sellaisen kanssa keskustella :) joka sanoo:
MINÄ tiedän PAREMMIN MIHIN SINÄ USKOT - kuin sinä itse... ja sekin osoittaa sokeutesi on että jopa VASTAAT itsellesi - siis omiin luuloihisi, sen enempää ajattelematta asiaa - sillä luulet vastaavasi muille? :).
Siis vastaat omien luulojesi tuottamaan ajatukseen toisten uskosta (sen sijaan että vastaisit ihmisten kertomaan) - olet omien luulojesi vanki - etkä edes tajua sitä.
Siksi sinun kanssasi on vaikea keskustella koska sinä keskustelet omien luulojesi kanssa etkä ihmisten kanssa ja valitettavasti otat jopa Jumalan Sanan todistamaan luulojesi todellisuutta.. voi voi
Eihän siinä mitään jos he roikkuvat "laissa, siis sapatissa", mutta kun he perustavat pelastuksensakin sen viettämisen varaan, niin ollaan silloin pahasti hakoteillä! Sillä Kristuksen kautta me olemme pelastetut, emme lain kautta, niinkuin sana aivan selkeästi tuo tuon asian esiin! Jos he sekoilisivat itsekseen keskenään, niin siitä ei olisi kovinpaljon vahinkoa muille, mutta kun he vieläpä julistavat tuota mieletöntä oppiaan muillekin mukamas jopa pelastusta merkitsevänä oppina, niin ollaan silloin jo totisesti pimeällä harhantiellä!
Laki toki vie ihmisen "syylliseksi Jumalan edessä", mutta on nähtävä, että Jumalan armo Kristuksessa uskon kautta tuo vapauden lainalaisuudesta Kristuksen armon alle! Siinä on kokonansa vapaus lainsiteistä! Armosta me olemme pelastetut uskon kautta Kristuksessa, emme lain kautta, emmekä sapatinviettämisen kautta, joka annettiin vain ja ainoastaan juutalaiselle kansanheimolle, ei pakanoille! - (Psa 147:19-20)!
Olet nimim, Utulila aivan oikeassa! Halleluja kiitos Herralle!
On ilo lukea kirjoituksiasi miten kirkkaasti olet nämä asiat ymmärtänyt!
Rukoillaan että nämä asiat valkenisivat myös näille lainkiivailijoille!
Terv, mathetes, Kristuksen nöyrä oppilas!
joka pitää käskyt on niistä elävä.. eikö se ole lupaus..
3. Moos. 18:5
Noudattakaa minun käskyjäni ja säädöksiäni, sillä se ihminen, joka ne pitää, on niistä elävä. Minä olen Herra.
Hes. 20:11
niin minä annoin heille käskyni ja tein heille tiettäviksi oikeuteni: se ihminen, joka ne pitää, on niistä elävä.
Gal. 3:12
Mutta laki ei perustaudu uskoon, vaan: "Joka ne täyttää, on niistä elävä".
Lupaus elämään - siis meidänkin elämämme on riippuvainen käskyjen täyttämisestä. Eikö niin Antti. Niissä riippuu meidänkin elämämme.
Kuka täytti ne meidän puolestamme? Ainakin minun puolestani se oli Jeesus - lihaan tullut Kristus - ja koko minun sydämmeni sanoo kiitos Jumalan Pojalle - että täytit Jumalan tahdon viimeistä piirtoa myöten minunkin edestäni.
>>Laki toki vie ihmisen "syylliseksi Jumalan edessä", mutta on nähtävä, että Jumalan armo Kristuksessa uskon kautta tuo vapauden lainalaisuudesta Kristuksen armon alle! Siinä on kokonansa vapaus lainsiteistä! Armosta me olemme pelastetut uskon kautta Kristuksessa, emme lain kautta, emmekä sapatinviettämisen kautta, joka annettiin vain ja ainoastaan juutalaiselle kansanheimolle, ei pakanoille! >>
Just niin! näen lailla olevan oma tehtävänsä näyttääksen raadollisuutemme paremmin Jumalan edessä. Mutta uskoon tultuamme emme ole enää tämän kasvattajan alaisia. Olemme tulleet vapaiksi! Ja tässä tämä väärin ymmärtäminen monen kohdalla astuu esiin tässä sanomassa. Ei ymmärretä sitä, että ollaan tultu Jumalan perheväkeen kuuluvaksi ainoastaan uskomalla Jeesukseen, ilman lain tekoja tai omaa osuutta. Yksin lahjaksi saatua. Ja yksin armosta. Katse nousee itsestämme Kristukseen, aina kun kysytään vanhurskauttamme, että kestääkö se.
Eikä sovi eräille(lihallisille) astua kokonaan Kristuksen varaan, kun kysytään vanhurskauttamme Jumalan edessä. Vaan lisäillään sitä ja tätä tekojen puolelta. Ja kun lukee tällä palstalla monen kirjoituksia nousee tämä oman osuuden paino liian merkitseväksi, itsensä esittelyksi(pullisteluksi). Ja langetaan pois kokonaan Jumalan armosta. Olen hieman yksinkertainen ajatuksissani, mutta uskon ymmärtäväni Raamatun yksinkertaista sanomaa.
Esimerkkinä Lutherin "torni kokemus" evankeliumin ja lain erottaminen avainkohtana "Vanhurskas on elävä uskosta." Room. 1:16-17. ...
on ajankohtainen ja painottamisen arvoinen kohta varsinkin, kun näitä tekokristillisyyttä korostavia liikkeitä on olemassa. Juonikkaasti hiipivät tälläkin palstalla eri verukkein, näin nähtynä-.
puhut perättömiä lähimmäisistäsi.
Siis jos nyt olet Kristuksen nöyrä oppilas MYÖS TEOISSA etkä vain SANOISSASI niin lopetat tuon perättömien huhujen levittämisen Jumalan lapsista jotka panevat turvansa Jeesukseen ja Jumalan tahtoon - siis ADVENTISTEISTA.
Sillä Jumala ei jätä rankaisematta väärän todistuksen antajaa - vaikka EHKÄ niin luuletkin.
Kun laki joka on annettu "Jumalan kansalle" - sanoo Jumalan kansalle on Jeesuksen omille - älä anna väärää todistusta.. älä hyvä ihminen usko että se olisi poistettu - ei niiltä jotka ovat Jeesuksen ja Jumalan - niille on lakikin joka Jeesuksen oli täytettävä omiensa edestä - ei Jeesus poistanut lakia omiltaan - vaan täytti sen ... koska ihminen on langennut ja kykenemätön siihen itse..
Mutta se ei anna meille oikeutta väärän todistuksen antamiseen
Minä kehoitan sinuakin välttämään väärän todistuksen antamista - oman itsesikin tähden.
alex
"joka pitää käskyt on niistä elävä.. eikö se ole lupaus.. " Jopas on lupaus.
Mutta minua ei kiinnosta kokeilla, elääkö sapattilain joka viikko täåyttävä sapatista.
Minulla on kokemusta vai parista käskystä. Nimittäin rakkaus-käskyn täyttäjä
elää Jumalan rakkaudesta. Ja kaikkia armahtava elää Jumalan laupeudesta.
Room. 13:8
Älkää olko kenellekään mitään velkaa, muuta kuin että toisianne rakastatte;
sillä joka toistansa rakastaa, se on lain täyttänyt.
Jaak. 2:12-13
12 Vapauden lain mukaan teidät tuomitaan;
pitäkää se mielessänne, mitä puhutte tai teettekin. [Jaak. 1:25]
13 Joka ei toista armahda, saa itse armottoman tuomion,
mutta joka armahtaa, saa tuomiosta riemuvoiton.
Lisätodistuksia ...
Matt. 5:7
Autuaita ne, jotka toisia armahtavat: heidät armahdetaan.
[Ps. 41:2; Matt. 25:35,36; 2. Tim. 1:16; Jaak. 2:13]
Gal. 3:12
Mutta laki ei perustaudu uskoon,
vaan: "Joka ne täyttää, on niistä elävä".
Joten selvää on ...
Gal. 3:11
Ja selvää on, ettei kukaan tule vanhurskaaksi Jumalan edessä lain kautta,
koska "vanhurskas on elävä uskosta".
Evankeliumi tuli lain tilalle!
Room. 1:16 Sillä minä en häpeä evankeliumia; sillä se on Jumalan voima, itsekullekin uskovalle pelastukseksi, juutalaiselle ensin, sitten myös
kreikkalaiselle.
Laki ei lupaa mitään muuta kuin vain kirousta!
Gal. 3.
10 Sillä kaikki, jotka perustautuvat lain tekoihin, ovat kirouksen alaisia; sillä kirjoitettu on: "Kirottu olkoon jokainen, joka ei pysy kaikessa, mikä on kirjoitettuna lain kirjassa, niin että hän sen tekee".
11 Ja selvää on, ettei kukaan tule vanhurskaaksi Jumalan edessä lain kautta, koska "vanhurskas on elävä uskosta".
12 Mutta laki ei perustaudu uskoon, vaan: "Joka ne täyttää, on niistä elävä".
13 Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta, kun hän tuli kiroukseksi meidän edestämme-sillä kirjoitettu on: "Kirottu on jokainen, joka on puuhun ripustettu" -
Raamattumies*
Katsokaa nyt tuon alexin perään joku viisampi kuin minä.
Alex -kasi on täysin hukassa lainaessaan vain yhden irto jakeen Gal. kirjeistä tukeakseen lakia vanhurskauden ehdoksi. Hyvin katalaa.
Alex vetosi kavalasti käyttäen >>>Mutta laki ei perustaudu uskoon, vaan: "Joka ne täyttää, on niistä elävä". >>>
Mutta katsotaan missä asiayhteydessä Paavali tämän jakeen kertoo..
>>>
9.Niinmuodoin ne, jotka perustautuvat uskoon, siunataan uskovan Aabrahamin kanssa.
10. Sillä kaikki, jotka perustautuvat lain tekoihin, ovat kirouksen alaisia; sillä kirjoitettu on: "Kirottu olkoon jokainen, joka ei pysy kaikessa, mikä on kirjoitettuna lain kirjassa, niin että hän sen tekee".
11. Ja selvää on, ettei kukaan tule vanhurskaaksi Jumalan edessä lain kautta, koska "vanhurskas on elävä uskosta".
12. Mutta laki ei perustaudu uskoon, vaan: "Joka ne täyttää, on niistä elävä". >>>Gal.3
Minusta tuo oli aika törkeää itseään luterilaiseksi kutsuvalta mieheltä. Ehdotan että tartut Lutherin Gal. selitystoksen kimppuun. Se on omiaan sinulle kotiläksyksi viimeisen konnankoukkusi jälkeen. Ole hyvä! Saat anteeksi!
Tämä on hänen käskynsä - juuri tämä että uskomme uuden liiton Jeesukseen.
Koskapa Paavali ei kelpaa alexille, niin laitetaanpa rakkauden apostoli Johannesta.
Hän on maailmankuulun Ilmestyskirjankin kirjoittanut.
1. Joh. 3:22
Ja mitä pyydämmekin, sen me häneltä saamme, koska noudatamme hänen käskyjään ja teemme sitä, mikä on hänen mielensä mukaista. [Matt. 7:7 ]
23 Tämä on hänen käskynsä: meidän tulee uskoa hänen Poikaansa Jeesukseen Kristukseen ja rakastaa toinen toistamme, niin kuin hän on meitä käskenyt.
1. Tim. 6:4
niin hän on paisunut eikä ymmärrä mitään, vaan on riitakysymyksien ja sanakiistojen kipeä, joista syntyy kateutta, riitaa, herjauksia, pahoja epäluuloja,
alexille
Ja yhtälailla tasavertaisesti laista tietämättömät tarvitsevat Kristusta eikä lakia.
Room. 4:16
Sentähden se on uskosta, että se olisi armosta;
että lupaus pysyisi lujana kaikelle siemenelle,
ei ainoastaan sille, joka pitäytyy lakiin,
vaan myös sille, jolla on Aabrahamin usko,
hänen, joka on meidän kaikkien isä
Raamattu varoittaa niitä kohtaavasta rangaistuskesta, niitä jotka hylkäävät
evankeliumin ja Jeesuksen tuntemisen ja valitsevat muita teitä.
Niitä ovat muun muassa aivouskonto eli kultti ja Herran seurakunann vainoaminen.
2. Tess. 1:8
tulen liekissä ja kostaa niille, jotka eivät tunne Jumalaa,
eivätkä ole kuuliaisia meidän Herramme Jeesuksen evankeliumille.
Herra siunatkoon ja varjelkoon meitä kaikkia!
Antti
Useasti alex vetoaa tuohon, että joka lakia seuraa, se on laista elävä.
Vaikka Jumala Raamatussaan tosiaan huomauttaa, että lakiin perustautuvat
ovat kirouksen alaisia ja että laki saa aikaan vain vihamielisyyttä.
Lakihan tulee kiroukseksi jokaiselle joka luulee lain täyttävänsä vaikkapa
sapattikäskyn kautta tai siinä ettei tapa ketään fyysisesti tai siinä ylpeässä
uskossa, ettei ole huorannut.
("Joka katsoo naista himoiten häntä, on jo tehnyt huori nsydämessään")
On siis todelal sokeaa väittää edes jotenkuten noudattavansa lain vaatimuksia.
Mutta uusi liitto asettaakin aivan toisen tien, verrattoman ja ainoan oikean:
Room. 13:8
Älkää olko kenellekään mitään velkaa, muuta kuin että toisianne rakastatte;
sillä joka toistansa rakastaa, se on lain täyttänyt.
Toiseksi nöyrin palvelijanne Kristuksessa (Nopea Mathetes ehti nöyrimmäksi)
Antti
Vaahtoat juuri samalla tavalla kuin adventistit tuosta laista.
Jos Jeesuksen uskovat ovat löytäneet rauhan, vapauden ja levon suhteessaan Jumalaan. Miksi se se ikään kuin sinua jotenkin vaivaa?
Jeesus Sanoi:
>>>Tulkaa minun tyköni, kaikki työtätekeväiset ja raskautetut, niin minä annan teille levon.>>>
>>>Rauhan minä jätän teille: minun rauhani - sen minä annan teille. En minä anna teille, niinkuin maailma antaa. Älköön teidän sydämenne olko murheellinen älköönkä peljätkö>>>
Jeesuksen uskovat luottavat Vapahtajaansa, ei omiin suorituksiin. Laki ei lähennä meitä Jumalaa kohti, vaan näyttää pahanilkisemme luonteen. Ihminen ei alistu Jumalan tahdon alle, kuin Kristuksen kautta. Kristuksen kautta täyttyi Jumalan tahto siinä, että antoi ainokaisen Poikansa kuolemaan edestämme, sovittaen meidät kurjat ristin kuoleman kautta Iankaikkiseen elämään. Kiitos Jumalalle Armosta!
Ei ole sijaa lailla, kun Kristus nousi ylös kuolleista ja elää Isän oikealla puolella Kunnian Kuninkaana. Katsokaa Jumalan Karitsaa Joka ottaa pois maailman synnin! Tätä julistan Jumalan armosta!
Kyseessä on tyypillistä korvasyyhytelogiaa tuon alexin taholta, jossa muu asiaanliittyvä teksti jätetään kokonaan ulkopuolelle jotta saadaan tuo "ikioma evankeliumi vietyä lävitse". Luterilaisuudessa tuo on melko tavallista käytäntöä, että otetaan jopa yhdestä jakeestakin vain osa oman oppinsa tarkoitukseen ja niintehden jakeen alkuperäinen asia ja sen merkitys tehdään kokonaan sille vieraaksi merkitykseksi! Niin on käynyt nyt tuossakin laittamassasi esimerkissä jota alexi oli räpeltänyt itselleen mieluisaksi. Eiköhän tuo alexi näe ollenkaan miten hän vääristää raamatun alkuperäistä tekstimerkitystä vain oman korvasyyhyteologiansa vuoksi?
Merkillinen yhdistelmä tuo alexi: "Luterilainenadventisti". :D
No jokainenhan penkoo oman hiekkalaatikkonsa niinkuin tahtoo!
Raamatusta käskyt tulee lukea, eikä ihmisten vääristelemistä teksteistä. Kun kuvakäsky poistetaan täytyy viimeinen jakaa kahtia ja saadaan taas kymmenen. Niin ne kirkkoisät ovat tehneet, joten seuraa sinä heitä, minä seuraan mieluimmin Jumalan sanaa.
Minun uskoni keskipiste on Jeesus, ja hänen mukanaan tulee kaikki muu, minkä Raamattu tuo esille. Kuten Paavali sanoi maaherra Felixille:
Ap. t. 24:14
"Mutta sen minä sinulle tunnustan, että kuljen sitä tietä, jota he sanovat lahkoksi, ja näin palvelen isieni Jumalaa: kaiken sen, mitä laissa ja profeettojen kirjoissa sanotaan, minä uskon (VT oli Paavalin Raamattu)
15 ja yhtä lailla kuin nämä tässä minä toivon ja odotan, että Jumala herättää kuolleista niin hurskaat kuin jumalattomat. [Ap. t. 23:6]
16 Siksi teen kaikkeni, että minulla aina olisi puhdas omatunto Jumalan ja ihmisten edessä. [Ap. t. 23:1 ]..." [Ap. t. 9:2, 18:25 | Ap. t. 26:22]
Lue UT:n lainaukset VT:stä, saat huomata, että molemmat kirjat sekä UT että VT ovat yhdessä Jumalan sana, joka on kokonaisuudessaan meille tärkä. Ne kertovat meille yhdessä Jumalasta, Luojasta, synnistä ja lankeemuksesta, armosta ja sovituksesta, joka tulee meidän jokaisen ulkopuolelta. Vain Jeesus on voinut sovittaa koko maailman synnit, joten turhaa puhetta, että vain sinulla on Jeesus.
Jeesus on jokaisen Vapahtaja, joka uskoo. En rajaa sinuakaan pois, sillä näen, että olet vielä "peite silmillä". Tulet huomaamaan sen, sillä jokaisessa Jumala vie hyvän työnsä päätökseen. Olemme vielä armona alla, joten vielä on aikaa tulla kuuliaiseksi Jumalan sanalle. Vain oma vastustuksesi vie sinut pois Jumalan luota ja hänen valmistamansa pelastuksen ulkopuolelle.
Et voi sekoittaa vanhaa lakiliittoa uuteen. Uusi liitto Jeesuksen veressä on voimassa. Uskomalla Jeesukseen perit Iankaikkisen elämän. Eikä omilla lain ponnistuksillasi.
>>9. sanoo hän sitten: "Katso, minä tulen tekemään sinun tahtosi". Hän poistaa ensimmäisen, pystyttääkseen toisen.
10. Ja tämän tahdon perusteella me olemme pyhitetyt Jeesuksen Kristuksen ruumiin uhrilla kerta kaikkiaan. >> hepr.10
>>6. Mutta tämä taas on saanut niin paljoa jalomman viran, kuin hän on myös paremman liiton välimies, liiton, joka on paremmille lupauksille perustettu.
7. Sillä jos ensimmäinen liitto olisi ollut moitteeton, ei olisi etsitty sijaa toiselle. >>
hepr.8
>>14. Mutta heidän mielensä paatuivat, sillä vielä tänäkin päivänä sama peite, vanhan liiton kirjoituksia luettaessa, pysyy poisottamatta, sillä vasta Kristuksessa se katoaa.
15. Vielä tänäkin päivänä, kun Moosesta luetaan, on peite heidän sydämensä päällä;
16. mutta kun heidän sydämensä kääntyy Herran tykö, otetaan peite pois.
17. Sillä Herra on Henki, ja missä Herran Henki on, siinä on vapaus. >>
2 kor.
"lakiliitto".
Kuka kuuluu lakiliittoon?
###Kuka täytti ne meidän puolestamme? Ainakin minun puolestani se oli Jeesus - lihaan tullut Kristus - ja koko minun sydämmeni sanoo kiitos Jumalan Pojalle - että täytit Jumalan tahdon viimeistä piirtoa myöten minunkin edestäni.###
Näin se on!
Mutta ei Kristus ostanut meitä laittomuuteen, vaan tekemään Taivaallisen Isänsä ja meidän Taivaallisen Isämme tahdon.
"Mutta jos me kerran Kristuksessa olemme, niin me olemme velvolliset vaeltamaan, kuten hän vaelsi."
Ei siis kerskaten synnillä ja laittomuudella, vaan kaikessa nöyrtyen Taivaallisen Isän tahtoon, joka on se, että rakastamme ja kunniotamme Jumalaa ylikaiken ja lähimäistämme niinkuin itseämme.
Kun näin koko sydämestämme tahdomme elää, niin Jeesus antaa meille voiman rakastaa Jumalaa YLIKAIKEN ja lähimäistämme niinkuin itseämme. Ja tähän rakkauden kaksois käskyyn sisältyy koko laki ja profeetat.
JEESUS täytti käskyt sinun puolestasi viimeistä piistoa myöten.
Vai etkö usko että Jeesus täytti käskyt ja että SIKSI sinulla on mahdollisuus päästä Jumalan valtakuntaan ARMON KAUTTA?
Jumalan Poika täytti ne käskyt joista jokainen joka ne täyttää on elävä ja hänet tuomittiin syntisenä - siksi sinulle on tarjottu mahdollisuutta ottaa osaa siihen kuolemaan jota Jeesus ei TARVITSE - se jää nyt niiden käyttöön jotka ovat hänen omiaan.
Älä siis halveksi niitä käskyjä jotka antavat sinullekin elämän - sillä jos halveksit ja pilkkaat niin omaa pelastustasi halveksiut ja pilkkaat.
iankaikkisen elämän siksi että Jeesus täytti käskyt - sinunkin puolestasi.
Siis sinunkin iankaikkinen elämäsi on riippuvainen siitä että Jumalan laki on täytetty - vaikka sinä et sitä pystykään täyttämään - vaan Jumalan Pojan oli tehtävä se puolestasi.
Sokeutesi on läpi suuri ja kävelet sokkona muiden harhauttajana koska halveksit niitä Jumalan käskyjä joiden mukaan sinulle on luvattu iankaikkinen elämä.
Vai todellako väität että Jeesus voisi pelastaa ketään jos hän olisi kieltänyt käskyt ja kutsunut niitä halveksivilla nimillä.
Alex tekee selvää pesäeroa armon evankeliumin julistajiin ...
Useasti alex vetoaa tuohon, että joka lakia seuraa, se on laista elävä.
Vaikka Jumala Raamatussaan tosiaan huomauttaa, että lakiin perustautuvat
ovat kirouksen alaisia ja että laki saa aikaan vain vihamielisyyttä.
Lakihan tulee kiroukseksi jokaiselle joka luulee lain täyttävänsä vaikkapa
sapattikäskyn kautta tai siinä ettei tapa ketään fyysisesti tai siinä ylpeässä
uskossa, ettei ole huorannut.
("Joka katsoo naista himoiten häntä, on jo tehnyt huori nsydämessään")
On siis todelal sokeaa väittää edes jotenkuten noudattavansa lain vaatimuksia.
Mutta uusi liitto asettaakin aivan toisen tien, verrattoman ja ainoan oikean:
Room. 13:8
Älkää olko kenellekään mitään velkaa, muuta kuin että toisianne rakastatte;
sillä joka toistansa rakastaa, se on lain täyttänyt.
Ee. 6:2 "Kunnioita isääsi ja äitiäsi"
- tämä on ensimmäinen käsky, jota seuraa lupaus -
3 "että menestyisit ja kauan eläisit maan päällä".
http://www.evl.fi/katekismus/10kaskya/4.html
Kysypä vaikka tarkemmin luterilaisilta alex.8:lta ja sirkkaiitalta
Kirjoitit-
>>>Neljäs käsky lupaa menestystä
ne ovat adventistien PANETTELIJAT jotka muodostavat sen lauman. Tunnusomaista tälle laumalle on se että heidän ainoa uskonsa on ANTIADVENTISTI. Heidän laumaansa kuuluu ateisteja, lahkolaisia ja ties mitä. Yhdessä kootaan voimat ja parjataan uskovía ihmisiä.
Seura tekee kaltaisekseen, pitää hyvin paikkansa heisä, sillä yksinään he eivät parjaisi mutta laumana kyllä. Muistuyttaa erehdyttävästi "koulu kiusaamista".
Lapsellista touhua kertakaikkiaan.
näitä parjaajia kuitenkin on. Ovat vain niin suurisuisia :)
Kun jatkat efesolaiskirjeen lukemista (suosittelen sapattilukemiseksi) , löydät kyllä lisää siitä, miten syntinen siirtyy kuolemasta elämään ja miten Kristus yhdistää kaikki kansat omaksi seurakunnakseen, niin juutalaiset kuin pakanatkin.
Hän myös kertoo vanhasta ja uudesta minästä ja siitä, miten uudessa elämässä on vaellettava. Hän antaa hyvin seikkaperäisesti neuvoja jopa miehille, vaimoille ja lapsille. On paras lukea kokonaisia lukuja, kirjeitä ja evankeliumeja, niin ymmärtää paremmin Jumalan sanoman tarkoituksen. Otat näemmä itsekin lauseen sieltä toisen täältä ja pääset päämäärääsi todistelemaan omaan korvasyyhyysi sopivia asioita.
>>Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä. Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi >>(Joh.3:16-17).
Käskit tästä aloittaa, totta!
Mutta jatka tästä:
Ef. 5:1 "Pitäkää siis Jumalaa esikuvananne, olettehan hänen rakkaita lapsiaan. [Matt. 5:48; 1. Piet. 1:15]
2 Rakkaus ohjatkoon elämäänne, onhan Kristuskin rakastanut meitä ja antanut meidän tähtemme itsensä lahjaksi, hyvältä tuoksuvaksi uhriksi Jumalalle. [Gal. 2:20; 1. Tess. 4:9; Hepr. 8:3; 1. Joh. 3:16]
3 Siveettömyydestä, kaikenlaisesta saastaisuudesta ja ahneudesta ei teidän keskuudessanne saa olla puhettakaan, eihän mikään sellainen sovi pyhille. [1. Kor. 6:15; Gal. 5:19]
4 Myöskään rivoudet, typerät jutut tai kaksimielisyydet eivät teille sovi, teidän suuhunne sopii kiitos. [Ef. 4:29]
5 Tehän tiedätte hyvin, ettei kenelläkään siveettömällä eikä saastaisella ole osaa Kristuksen ja Jumalan valtakunnasta, ei myöskään ahneella, sillä hän on epäjumalanpalvelija. [1. Kor. 6:9,10; Kol. 3:5,6]
Eläkää valon lapsina!
6 Älkää antako kenenkään pettää itseänne tyhjillä puheilla, sillä niiden vuoksi Jumalan viha kohtaa kaikkia tottelemattomia. [Room. 1:18; Kol. 3:6]
7 Älkää siis olko sellaisten kanssa missään tekemisissä.
8 Ennen tekin olitte pimeyttä, mutta nyt te loistatte Herran valoa. Eläkää valon lapsina! [Luuk. 16:8; Joh. 12:36; 1. Tess. 5:5]
9 Valo kasvattaa hyvyyden, oikeuden ja totuuden hedelmiä. [Gal. 5:22]
10 Pyrkikää saamaan selville, mikä on Herran mielen mukaista. [Room. 12:2]
11 Älkää osallistuko pimeyden töihin: ne eivät kanna hedelmää. Tuokaa ne päivänvaloon. [Matt. 18:15; Room. 13:12; 2. Kor. 6:14]
12 Mitä sellaiset ihmiset salassa tekevät, on häpeällistä sanoakin,
13 mutta kaikki tulee ilmi, kun valo sen paljastaa. [Joh. 3:20,21]
14 Kaikki, mikä on paljastettu, on valossa. Sen vuoksi sanotaankin: -- Herää, sinä joka nukut, ja nouse kuolleista, niin Kristus on sinua valaiseva! [Room. 13:11; Kol. 3:1]
15 Katsokaa siis tarkoin, miten elätte: älkää eläkö tyhmien tavoin, vaan niin kuin viisaat. [Sananl. 14:8; Room. 16:19; Kol. 4:5]
16 Käyttäkää oikein jokainen hetki, sillä tämä aika on paha.
17 Älkää olko järjettömiä, vaan ymmärtäkää, mikä on Herran tahto.
18 Älkää juopuko viinistä, sillä siitä seuraa rietas meno, vaan antakaa Hengen täyttää itsenne. [Sananl. 20:1; Jes. 5:11,12]
19 Veisatkaa yhdessä psalmeja, ylistysvirsiä ja hengellisiä lauluja, soittakaa ja laulakaa täydestä sydämestä Herralle [5:19,20: Kol. 3:16,17
Tässä nyt aluksi opetuksia, jotka Paavali antoi efesolaisille ja myös meille. Siinä ovat korkeat pääperiaatteet, jotka aivan varmasti jäävät sinulta ja minulta täyttämästä, silti usko asiaan yksin ei riitä. Jumala odottaa myöskin tekoja. Jos olet vain sanan kuulija, mutta et ollenkaan tekijä, voitko silloin edes uskoakaan. Kun uskoo, tekee kaiken, mitä Jumala vaatii ja ponnistukset olisivat vaatimattomiakin, Jumala näkee ne täydellisinä Kristuksen tähden.
ps. kannattaa oikein tutkia myös alaviitteetkin, niin viisastuu todella paljon.
Efes. 5.
17 Älkää olko järjettömiä, vaan ymmärtäkää, mikä on Herran tahto.
18 Älkää juopuko viinistä, sillä siitä seuraa rietas meno,
vaan antakaa Hengen täyttää itsenne.
Efes. 6.
16 Kaikessa ottakaa uskon kilpi, jolla voitte sammuttaa kaikki pahan palavat nuolet,
17 ja ottakaa vastaan pelastuksen kypäri ja Hengen miekka, joka on Jumalan sana.
18 Ja tehkää tämä kaikella rukouksella ja anomisella, rukoillen joka aika Hengessä ja sitä varten valvoen kaikessa kestäväisyydessä ja anomisessa kaikkien pyhien puolesta.
Lakiviisaus vie petollisesti muiden yläpuolelle, mutta Hengellä täyttynyt
kunnioittaa toista ..
Efes. 6.
2 "Kunnioita isääsi ja äitiäsi" -tämä on ensimmäinen käsky, jota seuraa lupaus-
3 "että menestyisit ja kauan eläisit maan päällä".