Löysin joitakin ketjuja, mutta ne oli vanhentuneita, joten ajattelin laittaa uuden pystyyn.
Mulla on erikokoiset rinnat, mutta koko ero ei ole mikään pieni. Koko eroa on kaksi kuppikokoa. Nyt ikää on mulla 21-vuotta ja hermot mulla meni nyt lopullisesti tän suhteen. Rannoilla enkä uimahalleissa ole käynyt 5 vuoteen. Kokoero rasittaa henkisesti ja muutenkin haittaa elämää. Vaatteet ostan valikoiden, että asia ei näkyisi.
Täytyykö korjausleikkaus maksaa itse? Jos ei miten sen saa kunnallisella puolella hoidettua?
Onko ihmisiä, jotka ovat käyneet jo tämän läpi? Olivatko tulokset tyydyttäviä/hyviä? Voisitteko suositella jotakin? (pääkaupunkiseutu)
Omat kertomukset ovat toivottavia!
erikokoiset rinnat
"wannahavebreasts"
2380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei. Minulla oli aivan sama ongelma ja kärsin asiasta koko nuoruuteni. Pukeutuminen perustui kokoeron peittelyyn ja itseä häiritsi jatkuvasti tunne eriparisuudesta. Muutenkin olin ujo ja epävarma, joten seksuaalisesti asia oli erittäin arka. 21-vuotiaana luin netistä muiden kokemuksia ja tajusin että asialle tosiaankin voi tehdä jotain. Varasin ajan yleislääkärille, kerroin tilanteeni ja eriparisuuden todettuaan hän laittoi lähetteen kirurgille, ihan julkiselle, kaupunginsairaalaan. Jonotin leikkaukseen puolitoista vuotta. Ymmärrettävästi ohitseni menivät tärkeämmät syöpä-yms tapaukset. Ei kuitenkaan haitannut koska tiesin leikkauksen tulevan. Kirurgin kanssa sitten sovittiin haluanko pienempään rintaan silikonin vai pienennetäänkö suurempaa. Itse valitsin rinnan pienennyksen. Seuraavan päivänä pääsin kotiin ja muutama viikko muistaakseni pidettiin tukisidettä ja senkin jälkeen urheiluliivejä. Muutama vuosi meni ennenkuin leikattu rinta laskeutui samalle tasolle toisen kanssa, mutta sellainen epäsymmetrisyys tuntui pieneltä. Nykyään olen erittäin tyytyväinen, on ihanaa kun voi pukeutua miten haluaa, käydä uimassa häpeilemättä jne. Kaikki siis tapahtui julkisella puolella ja kustannuksia tuli yhden sairaalavuorokauden ja hyvien urheiluliivien verran :)
Mulla on ihan sama ongelma. Mä vaan kävin just eilen lääkärillä ja sain lähetteen yliopistolliseen sairaalaan leikkaukseen.:) Sanoin lääkärille, et oon aina kärsiny eripari rinnoista ja nyt imetyksen jälkeen ero aivan järkyttävä. Eka epäili vähän ja tokas, et no näytätäppäs niitä sun rintoja sit. Sit kun näytin rintani niin eipä enään epäilytkään. Totes, et oot ihan oikeassa, et ihan eripariahan nuo ovat. Sanoi, et toinen rinta on tyttömäinen ja toinen rouvamainen. Mulla siis toinen rinta on kun teini-ikäisen ja toinen iso ja roikkuu tooosi paljon. Et ei vois enempää olla eriparit.:( Mut siis voi olla, et ennen kesää pääsen viä näytille ja keskusteleen mitä vois tehä jne tai sit kesällä pitäs ainakin päästä. Odotan ihan innolla leikkausta, mutta samalla mua jännittää ja pelottaa riskit ihan kamalasti!!!! Mutta mee rohkeesti vaan käymään lääkärillä ja näyttään rintas, vaikka niitä ei tee mieli esitellä yhtään. Mut pääset kans eteenpäin siinä asiassa ja puhuun kans kirurgin kans, et mitä sun tilanteessa vois tehdä. Jos joku on tosiaan käyny kunnallisessa leikkauttaan eriparit niin olis kans kiva kuulla. Mua eniten mietityttää, et suostuuko vaan pienentään toisen vai onnistuuko molempiin pienien silikonien laitto ja toisen rinnan ripustaminen. Mä kyl haluaisin pienet silikonit kun kerran lähen leikkauttaan itteeni. Haluaisin olla tyytyväinen rintoihini lopun elämääni kun tähän asti oon saanu kärsiä niistä joka päivä ja joka hetki.