Mielenkiintoista ympäristöperusteisessa autoverotuksessa on esim alumiinivanteiden verotus.
Diesel miniin vannesatsi maksaa veroineen 770 euroa. Täsmälleen samat vanteet asennettuna JWC-miniin n. 1700, mutta maahantuojan jälkiasentamana sama vannesatsin saa 650 eurolla.
Toinen esimerkki voisi olla vastaavasti turvavarusteista. Luistonestosta menee veroa maahantuojan jälkiasentamasta soittimesta ei. Käytännössä kaikista turvavarusteista menee veroa, koska ne on kiinteästi autossa, mutta esim ulkonäköpaketeista ei riippuen asentaako sen tehdas vai maahantuoja. Lisäksi on lista suomivarusteista, joista ei mene autoveroa.
Eli co2-vero on käytännössä aika mielivaltainen. Lisävarusteiden verotus ei perustu mitenkään niiden vaikutuksesta kulutukseen. Lisäksi valtio rokottaa mieluummin turvallisuusvarusteista kuin täysin merkityksettömistä varusteista.
verotetut varusteet
jeps.
3252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kokonaisuudessaan CO2 komponentti autoverotuksessa on pelkkää lumetta. Veroprosentti toki määräytyy päästöjen mukaan , mutta itse maksettavaan veron määrään vaikuttaakin sitten auton kokonaishinta. Samat päästöt(l. kulutus) , mutta maksat premium autosta enemmän päästöveroa , kuin halpamaassa, halvoista komponenteista rakennetusta autosta. ALV:n pitäisi olla ainoa yksittäinen kulutusluonteinen vero. Aivan järjetöntä pitää kahta samanlaista kulutusveroa samassa tuotteessa päällekkäin.
Eiköhän tämä autoverosekoilu lähene loppuaan. Olemme mielenkiintoisessa tilanteessa syksyllä ;)
Mitä sitten tottakai verot pitää maksaa jotta somalikin saa leipää ja sen päälle voita.