Minulla on nyt kolmas laatta yasmin-pillereitä menossa. Ekoina kuukausina en huomannut ainakaan sivuvaikutuksia, mutta nyt tämän kolmannen liuskan aikana tuntuu että on tullut mielialan vaihteluita sekä hieman pahoinvointia päivisin. Iho parani hieman aluksi mutta nyt se näyttää taas huonontuneen. Ovatkohan nämä oireet vain väliaikaisia vai kannattaako jo huolestua pillereiden sopimattomuudesta? Onko teillä kuinka nopeasti Yasmin alkanut vaikuttamaan ihoon positiivisesti? :)
Yasminin sivuvaikutukset.
leenanen
5825
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen miettinyt, ovatko omat mielialanvaihteluni johtuneet Yasminista. Olen käyttänyt sitä vajaan vuoden, ja tuntuu että mieliala on mennyt vain huonompaan suuntaan. Muita sivuvaikutuksia ei ole ollut, jos tämä edes siitä johtuu. Monen olen kuitenkin kuullut suosittelevan Yasminia. Eri ihmisiin se vaikuttaa eri lailla. Kannattaa ehdottomasti antaa hormoneille aikaa tasoittua, vielä muutama kuukausi ehkä, sen jälkeen voit tehdä päätöksen. Näin minulle neuvoivat terveydenhoitajat ja tutut pillereiden käyttäjät. :)
Hei! Itsekin söin jonkin aikaa sitten Yasminea hieman reilun vuoden verran. Huomasin jo melko aikaisessa vaiheessa ettei ko. ehkäisyvalmiste ole minulle sopiva. Sivuvaikutukset eivät korjaantuneet ajan kuluessa, joten sinun tapauksessasi (omasta kokemuksesta viisastuneena) kehottaisin keskustelemaan lääkärisi kanssa valmisteen vaihtamisesta toiseen/sopivampaan. Minulla on luonnostaan pintakuiva iho (rasvoittuu, mutta kosteutta ei ole aina tarpeeksi), eikä Yasmin parantanut ihoni kuntoa kuin parina ensimmäisenä kuukautena hillitsemällä talineritystä. Sen jälkeen iho muuttui niin kuivaksi, että ihohuokoset alkoivat tukkeutua ja tulehtua. Ei hyvä. Tietenkin ihmiset ovat reagoivat eri tavalla, ja tämä oli vain oma kertomukseni. Tuo ihon huonontuminen ei todellakaan ollut edes ainoa sivuvaikutus omalla kohdallani. Lisäksi mielialanvaihteluita (itku/suuttumus herkemmässä, kun normaalisti hillitsen itseni täysin), limakalvojen kuivumista, aamupahoinvointia, rintojen arkuutta ja migreenin pahenemista. Loppuun haluan vielä sanoa, että vaikka tuo Yasmin onkin ehkäisypillereiden "yleislääke", ei se välttämättä sovi kaikille. Erilaisia lääkkeitä on kuitenkin niin paljon, että varmasti jokaiselle löytyy sopiva.
Hei! Käytin kans Yasminia hetken aikaa,mutta pilleri ei sopinu.No lääkäri vaihtoi ne yasminellaan,koska pitää miettiä mitä merkkiä minulle voi määrätä,koska syön saman aikaisesti topimax-epilepsia lääkettä. No Yasminin tilalle löydettiin Yasminella,muka matalahormonaalisempi. No olen käyttänyt sitä vuoden ja vaihtoon menee,koska äiti ja sisko ja nyt vasta itekki huomaan miten masentunu oon ( ja vain pillerien tähären..pilata ny hyvä suhre sen takia;( Ja mielialat vaihteloo niin ettei pysy enää ittekkää peräs..että en kyllä sekaannu enää yasminihin tai yasminellaan..edes hinnaankaan takia;(
Eilen aloitin Yasminit ja tänään on koko ajan oksettanu. jos vatsalaukku ei tykkää siitä tai jotain? Onko kellään muulla Yasminit aiheuttanu pahaa oloa?
ku mieliki vaihtelee muutenki. nyt vaan vkon tauon jälkeen menin lopettaan, turhaa rahan tuhlausta vaan.