Sitä on joskus...

... tullut ajatelleeksi että kuinkahan monen ihmisen "uskonnollisuus" paranisi jos saataisiin lääkitys kohdalleen.....

Ja virsi päälle!!
5231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eräs tuttuni oli elänyt todella vaikeita aikoja joitakin vuosia sitten hillittömässä Jumalan pelossa. Itsemurhayrityksiä ja muuta kävi läpi.

Puhkesi hänellä sitten paranoia joka liittyi ihmisiin. Saatiin lääkkeillä kuriin. Jumalaan, valitettavasti, uskoo edelleen. Ja taitaa vähän pelätäkin edelleen...

On monesti tehnyt mieli sanoa hänelle että "entä jos ongelmasi liittyvätkin juuri siihen että pidät Jumalaa niin tärkeänä osa elämääsi?". Mutta tiedän että hän loukkaantuisi todella pahasti, joten en varmaan sano.

Äänestä
  • Mitenkään kuvailemaasi tapausta sen paremmin tuntematta en kuitenkaan pidä diagnosiasi oikeana. Ongelman syyt ovat löydettävissä aivan muualta kuin sairaalloisesta jumalasuhteesta. Mistä, sen tuo ihminen tietää itse parhaitten. Sairaalloinen jumalasuhde antaa kuitenkin oireena viitteitä siitä, mistä kysymys. Ongelma ei poistu kun oire poistetaan ("entä jos ongelmasi liittyvätkin juuri siihen että pidät Jumalaa niin tärkeänä osa elämääsi?").

    Äänestä

  • mooses pessi kirjoitti:

    Mitenkään kuvailemaasi tapausta sen paremmin tuntematta en kuitenkaan pidä diagnosiasi oikeana. Ongelman syyt ovat löydettävissä aivan muualta kuin sairaalloisesta jumalasuhteesta. Mistä, sen tuo ihminen tietää itse parhaitten. Sairaalloinen jumalasuhde antaa kuitenkin oireena viitteitä siitä, mistä kysymys. Ongelma ei poistu kun oire poistetaan ("entä jos ongelmasi liittyvätkin juuri siihen että pidät Jumalaa niin tärkeänä osa elämääsi?").

    kyllä MISSÄÄN tilanteessa ole tervettä pelätä Jumalaa henkensä edestä. Ja vielä mikä auvoinen ristiriita itsemurhaa siinä tilanteessa harkitsevalle : Itsari kun kristinopin mukaan vie suoraan helvettiin... ;-)

    Jos uskontoon liittyy mitään ahdistavia tuntemuksia, se on ehdottomasti paras hylätä.

    Äänestä

  • Xenakis kirjoitti:

    kyllä MISSÄÄN tilanteessa ole tervettä pelätä Jumalaa henkensä edestä. Ja vielä mikä auvoinen ristiriita itsemurhaa siinä tilanteessa harkitsevalle : Itsari kun kristinopin mukaan vie suoraan helvettiin... ;-)

    Jos uskontoon liittyy mitään ahdistavia tuntemuksia, se on ehdottomasti paras hylätä.

    Ei uskonto sinänsä ahdista. Uskonto on osa sosiaalista/kollektiivista tietoisuutta. Se saattaa joitakuita ahdistaa. Uskonto on tuon ahdistuksen metafora.

    Äänestä

Uskokaa siihen mikä teille itsellenne on totta, mitkä asiat te itse pystytte havaitsemaan todeksi ja toimiviksi. Eihän uskontoa pidä tuputtaa ja selittää, että kun uskoo niin tapahtuu sitä ja tätä. Viisas kokeilee ennenkuin puhuu. Sinun oma kokemuksesi määrää sen toimiiko joku järjestelmä vai ei. Siitä tulee vahvin usko, jos sitä nyt enää uskoksi tarvitsee sen jälkeen sanoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


qwer kirjoitti:

... tullut ajatelleeksi että kuinkahan monen ihmisen "uskonnollisuus" paranisi jos saataisiin lääkitys kohdalleen.....

Ja virsi päälle!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu