Helander: "riski"

Autoverokommentit ovat kirvoittaneet Kauppalehden kommentoimaan: "Autoveron poistamisesta on hallituksen sisällä käynnistymässä poliittinen vääntö tai paremminkin farssi." http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/05/22107 Ostoveroja ei haluta kokonaan pois, vaan Autoalan Keskusliiton puheenjohtaja Helander tietää kaikkien puolesta että "autoala asettuu Kataisen kannalle". Koska kaikki autonmyyjät kannattavat ostoveron säilyttämistä, ei soraäänistä ole riemua myyjille. Näin Helander kommentoi: "Autonostajilla on herkkä korva. Riskinä on, että myynti hidastuu, kun ostajat alkavat odottaa veromuutoksia." Kauppalehti taas kokee uhkana että juuri näin on käymässä: "Mutta yhä varma kuin auringon nousu on se, että ennen kesää eli ennen hartaasti toivottua myyntisesonkia joku taho käynnistää polemiikin autoverosta." Eli älkää hämmentäkö vellikauhaa ja ruokkiko verokeskustelua, veljet ja sisaret! Mutta minkä sille voi, jos systeemi tekee sen itse: Tulli, LVM, VVM...?

1

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konkursseja

      Näin lupaa autokauppa itse: http://www.taloussanomat.fi/kauppa/2009/05/12/autokauppa-konkurssivyorya-ei-tule/200912042/12 Niinpä ostoverosta kandee pitää kiinni ja valjastaa projektin johtoon aina kulloinenkin valtiovarainministeri. Se kun on niin vaikeeta järjestää autoverotuksen tietojärjestelmä muuten kuin kertamaksua varten. Näinhän aiemmassa lainattu Kauppalehden juttu kertoo. Mutta mitenkään vaikeeta ei tähän asti ole ollut rahan ruinaaminen valtiolle: bensalitrassa ja vuosittaisessa autoverossa sitä menee sinne jatkuvasti, ja 2010 alusta tiedetään jo CO2-pohjaiset lukemat. Joten eiköhän pidetä ostolakkoa sinne asti, kun eivät nämä kaupat kerran suuremmin kärsi. Autokauppa on tilannut jatkuvaa epävarmuutta ostoveron poistosta: niin kauan kuin ostoveroa on, epävarmuus jatkuu. Tässä ei ole kai mitään vaikeasti tajuttavaa. Itse en vaan ostoverosta nauti, vaan ottaisin mieluummin Saksan systeemin. Ainakin tullipomo Erlingin mukaan se on jopa järkeväkin, toisin kuin tsaristinen nykymeno, jossa yksilö on aina väärässä kuitteineen ja autoineen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe