Tässä on oikeasti 250 pienempi verotusarvo ?? http://www.autocorner.fi/vinfo15.asp?vid=BMW914
Verotusarvoale !
7
1464
Vastaukset
- tuo on
Mainitsemasi automallin linkki ei enää toimi, mutta muiden tarjolla olevien Bemareiden hinnoittelu näkyy menevän suunnilleen seuraavan kaavan mukaan: Laitetaan auton hinnaksi 1000 e halvempi hinta kuin maahantuojalla. Näin esim. 520d:ssä, jossa ei ole mitään varustepakettia. Ainakin parissa muussa on lisäksi noin 10 000 euron varustepaketti, jota ei ole hinnassa huomioitu mitenkään.
Jos varustepaketista ei missään papereissa hiiskuta sanaakaan, ei siitä verottajakaan mitään tiedä ja verotusarvo määräytyy perusvarusteisen mallin mukaan. Jos kyseessä on sama malli kuin mitä virallisestikin maahan tuodaan, on sillä myös virallisesti vahvistettu hinta, josta verotusarvo lasketaan ja on vaikea kuvitella, kuinka näillä autoilla voisi olla alempi verotusarvo.
Halvemman verotusarvotempun pystyisi ilmeisestikin tekemään mallilla, jolla ei ole virallista määriteltyä myyntihintaa käyttöönottokuukauden 1. päivänä. Silloin käytetään "yleistä myyntihintaa". Jos tuodaan maahan vaikkapa ajamattomia edellisvuoden malleja varustettuna moottorilla, joka ei enää uusien mallien valikoimaan kuulu, voi tuolle mallille asettaa sopivan "yleisen" myyntihinnan, josta verotusarvo lasketaan.
Toinen ihmeellisyys on 520d Touringin ilmoitettu ALV-vähennyskelpoisuus. ALV:n pystyi maaliskuun loppuun asti vähentämään autosta, joka oli hankittu vain ja ainoastaan firman käyttöön eikä sillä saanut ajaa metriäkään yksityisajoa ilman vähennyskelpoisuuden menetystä. Enää ei siis edes ole mitään ALV-vähennyskelpoisuutta.
Toisaalta tämänhintaisten autojen myynti työsuhdeautoiksi ainakin suuremmille yhtiöille voi olla aika heikkoa. Autoon ei yleensäkään haluta sijoittaa pääomaa vaan se liisataan. Jokin yhden miehen yritys voi ehkä tällaisen hankkiakin ja antaa ainoalle tyontekijälleen työsuhdeautoksi, mutta kauanko näin toimiva firma pystyssä pysyy?- totta on
koska nyt on poistunut yhden maahantuojan yksinoikeus määritellä OVH hinta -OVH hintoja (siis myyntihintoja) samalle autolle voi olla useita, ja jos firma B myy 10.000 Euroa halvemmalla saman auton, on myös verotusarvo alempi. Ja lisäksi: ei ALV mihinkään poistunut 1.4 -ainoastaan autoveron osalta ALV poistui ja lisättiin autoveroon. Vielä on ALV voimassa autoverottomassa hinnassa.
Että silleen -nokkelat rules. - Pentti Oskari
totta on kirjoitti:
koska nyt on poistunut yhden maahantuojan yksinoikeus määritellä OVH hinta -OVH hintoja (siis myyntihintoja) samalle autolle voi olla useita, ja jos firma B myy 10.000 Euroa halvemmalla saman auton, on myös verotusarvo alempi. Ja lisäksi: ei ALV mihinkään poistunut 1.4 -ainoastaan autoveron osalta ALV poistui ja lisättiin autoveroon. Vielä on ALV voimassa autoverottomassa hinnassa.
Että silleen -nokkelat rules.Jos toisessa liikkeessä auto samoilla varusteilla maksaa 30000€ ja toisessa 40000€ on se ensimmäinen helvetin paljon halvempi. Ainakin kornerin kolmesataset on ihan uusia koska konepellissä on pokkaukset. Ja verotusarvo on pienempi jos itse maahantuovat/tullaavat. Ja ALV on siellä vieläkin, nyt vain vähän pienempänä. Kannattaa ekan kommentoijan ensin vähän ottaa selvää ennenkuin avaa suunsa. Muuten sinulle nauretaan.
- juzzeviiksi
Pentti Oskari kirjoitti:
Jos toisessa liikkeessä auto samoilla varusteilla maksaa 30000€ ja toisessa 40000€ on se ensimmäinen helvetin paljon halvempi. Ainakin kornerin kolmesataset on ihan uusia koska konepellissä on pokkaukset. Ja verotusarvo on pienempi jos itse maahantuovat/tullaavat. Ja ALV on siellä vieläkin, nyt vain vähän pienempänä. Kannattaa ekan kommentoijan ensin vähän ottaa selvää ennenkuin avaa suunsa. Muuten sinulle nauretaan.
kun ovat niin helvetin kaavoihin kangistuneita
saa tolle pösilölle nauraa, ihan ääneen - nissankuskiko lie ?
Kaikki ei vaan tajua...
- kikantti
nissankuskiko lie ? kirjoitti:
Kaikki ei vaan tajua...
Nykyään pitää osata valita. kyllä 250 3 36kk on ainakin mun pussissa aika paljon, vai mitä ?
- kun oot köyhä
kikantti kirjoitti:
Nykyään pitää osata valita. kyllä 250 3 36kk on ainakin mun pussissa aika paljon, vai mitä ?
tottakai tuo on sun pussissa paljon rahaa. Mutta ei siksi että se oikeasti olisi paljon rahaa, vaan kosksa sulla on niin vähän rahaa että tuokin tuntuu paljolta.
Kun setä oli pikkupoika niin 5 penniä oli iso raha.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475500Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351443