Jeesuksen paluu ja monivuotissuunnitelmat
Useissa seurakunnissa ja herätysliikkeissä, on nyt vakuuteltu että Jeesuksen paluuseen on enää muutama vuosi aikaa! Elämme lopun aikoja!
Olen vahvasti samaa mieltä, onhan evankeliumi jo viety miltei kaikille kansoille, ainakin suullisesti. Ja israelilaisiakin alkaa tulla Jeesuksen puolelle yhä kiihtyvällä vauhdilla.
Nyt olisikin kysymys teille kaikille seurakuntienne johtojäsenille
Miksi seurakunnillanne on kymmenvuotissuunnitelmia? Miksi joillain seurakunnilla on eri toimintojen osalle jopa kaksikymmenvuotissuunnitelmia??? Miksi aloitetaan projekteja, kuten erilaisia rakennusprojekteja, jotka kestävät kymmeniä vuosia toteuttaa ja saada päätökseen???
Tarkoitan vain että jos Jeesuksen paluu on ihan nurkan takana, niin eihän kenenkään kannata tehdä pitkän aikavälin suunnitelmia, varsinkaan kristillisessä työssä. Eikös raha juuri nyt pitäisi laittaa ruohonjuuritoimintaan, sellaiseen nopeaan ja tehokkaaseen kenttäevankeliointiin, kuten kaupunkimissioihin. Sellaiseen jossa projektit saadaan vietyä varmasti läpi ennen kuin Jeesus tulee..?
Itte ainakin näen jonkun ison rakennusprojektin todellisena rahan hukkaan heittämisenä näinä aikoina. Jeesus on palaamassa! Miksi aloittaa jotakin miljoonien rakennusprojektia nyt, kun tuo raha pitäisi käyttää suoraan evankeliointiin että mahdollisimman moni pelastuisi?!?
Kommentteja???
Jeesuksen paluu ja monivuotissuunnitelmat
OrdoHereticus
1330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olet kyllä oikeassa.Mutta eiväthän he usko,että ylösotto on hyvin lähellä.Jos he sitten tekevät kääntymyksen viimeisessä vuosiviikossa.Varsinkin silloin kun antikristus alkaa merkitsemään.Eli noin 3,5-vuotta ylösoton jälkeen.