Energiajuomat tuhoavat hampaat aika tehokkaasti.
Tästä ovat hammaslääkäritkin puhuneet, mutta mielestäni aika vähän siihen nähden, minkälaista tuhoa ne aiheuttaa.
Join muutama vuosi sitten silloin tällöin energiajuomia ja huomasin, miten juoman juonnin jälkeen hampaisiin tuli sellainen outo tahma, tuntui kuin tuo juoma syövyttäisi kiilteen pois, sekä aiheutti päälle vielä karmean happohyökkäyksen.
Jos noita energiajuomia juo, niin veikkaan, että niiden takia reikiintyminen lisääntyy ja noidankehä on valmis, ja jos on aloittanut juomaan noita juomia esim. 10-vuotiaana, niin 30-vuotiaana omat hampaat voivat olla jo täysin sökönä.
Älkää juoko energiajuomia, jos haluatte pitää hampaistanne huolta.
Itse lopetin noiden juomien juonnin kokonaan, eivät ne muutenkaan mitään terveellisiä ole.
Toinen mikä on haitallista, niin on se, että jos syöt esim. jotain makeaa, ja syönnin jälkeen peset hampaasi 20 minuutin kuluttua, niin se on vahingollista hampaille, sillä silloin on meneillään juuri happohyökkäyksen huippuhetki ja voi sanoa, että harjaat harjalla kiillettä pois.
Kannattaa pitää tunti syönnin jälkeen väliä, ennenkuin hampaansa pesee.
Energiajuomat tuhoavat
hampaat!
4982
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
energiajuomat vaan kaikki hiilihapolliset ja sokerilitkut...limut,mehut,jääteet...ja niitä lapset litkii innoissaan litra tolkulla. Ensin menee ienrajat valkoiseksi ja samalla harjailee huonosti menee hetkonen,kun ienrajat ja hampaat ovat aivan mustat ja pehmeät. Ei ole nätin näköistä!
Siis ihan tarkennukseksi, hiilihappo ei tuhoa kiillettä, se on vain hiilidioksidia nesteessä ja aiheuttaa kuplimista. Se mikä näissä hiilihapollisissa nesteissä on vaarallista ja kiillettä liuottavaa on esim. sitruunahappo, jota käytetään maustetuiden kivennäisvesien makuaineena. Esim perinteinen vichy esim. ei liuota kiillettä. Juodun nesteen ph ( Jos alle 5,5 --> kiille liukenee) oleellisin.
Itse juon näitä maustettuja kivennäisvesiä silloin tällöin, mutta missään ei ole tietoa mitkä merkit niistä on eniten vahingollisia hampaille, onko täällä kellään tietoa asiasta?
mitä aineita tuote sisältää. Ja tietenkin jälleen kerran erittäin oleellista on juomien käyttötiheys. Jos silloin tällöin juo, ei mitään ongelmia, mutta jos litkiin joka päivä kymmeniä kertoja, kiilteet liukenevat. Olisi erittäin suositeltavaa lisätä ph-arvo tuoteselosteeseen.