Oletko

koskaan ajatellut sitä,että mitä muut ihmiset olisivat menettäneet,jos juuri sinä et olisi syntynyt tänne maan päälle? Tämmöstä mietin töissä..Eikös ollutkin fiksua? ;))

24

653

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MuisQuuuuu

      Ihmiset olisivat menettäneet valtavasti..Mun lasteni ihanan vaikutuksen;o)... Itseasiassa..Kamala ajatus..ettei mun jo aikuisia lapsia olisikkaan:o/...

      • Lapseni sain minäkin heti ensinnä mieleeni. Joten aivan kamalaa, jos just heitä ei olisi:-(


      • MuisQuuuuu
        NainenKirjoittaa kirjoitti:

        Lapseni sain minäkin heti ensinnä mieleeni. Joten aivan kamalaa, jos just heitä ei olisi:-(

        tämmäsiä..Lapset mielessä, vaikka ne olisikin jo maailmalla. He ovat elämän suola ja sokeri ;o)...


      • minullakin tuli heti muksut mieleen..On ihanaa,että on saanut antaa elämän omille tenaville..:)


    • Jos siis ajattelisin olevani vain yhden ja ainokaisen elämän "tuote" ilman sielun olemusta, niin varmaankin kysymyksesi näyttäytyisi erilaiselta kantilta:-) Toisaalta taas, jos en täällä olisi, niin kukapa silloin osaisi edes kaivatakkaan. Kuitenkin jokainen elämä ja siinä ilmenevä persoonallisuus on nähdäkseni ainutkertainen. Kysymykseksi jääneekin: mitä erityistä juuri minä olen antanut läheisilleni...? 'huh' Siihen voisivat ne muut paremmin vastata. Nuorin poikani totesi pikkuisena:- Ajatella, että jos se siemen, jossa minä olin ei olisi ekana päässyt maailiin, niin silloin en olisikkaan. Hymyä oli koko naamallinen tämän voittajan riemussa.

      • vaikka uskon muihin elämiin,niin tämä elämä kummiski on ainutlaatuinen..:) Tuo kysymys,että mitä erityistä olen antanut läheisilleni,niin sehän olisikin sopinut paremmin ku tuo mun kyssäri.. Oikeastaan jos ajattelisin oaa elämääni,niin kehtaan reilusti sanoa,että lasten lisäksi myös sisareni olisivat menettäneet jotain..siis sellaisen "psykologin" mitä olen usein heille..:)) Olipa muutes ihana tuo sun poikas huomio..:DD


    • koskaan ajatellut moista asiaa....mutta nyt kun kysyt niin :)) Paljon olisivat menettäneet, tietysti ekana äiti-ihmisellä tulee mieleen lapset..lapsenlapset.....mutta olen kerran myös pelastanut ihmishengen.

      • useilla,varsinkin äideillä tulla ensiksi lapset mieleen...:) Tuo ihmishengen pelastaminen..Voitko kertoa meille siitä?Kuiteski tuo on tosi upea juttu.. Nostan hattua vaikkei sitä olekkaan..:)


      • mii-su kirjoitti:

        useilla,varsinkin äideillä tulla ensiksi lapset mieleen...:) Tuo ihmishengen pelastaminen..Voitko kertoa meille siitä?Kuiteski tuo on tosi upea juttu.. Nostan hattua vaikkei sitä olekkaan..:)

        olin kaverini kanssa tulossa koulusta, pyörillä. Hän kaatui pyöränsä kanssa kun housunlahje oli mennyt kettingkin väliin. Hän alkoi repimään housua pois kettingin välistä. Huomasin että takaa lähestyi auto kovaa vaihtia eikä kaverini ilmaisesti huomannut sitä, joten juoksin paikalle ja raahasin kaverini pyörineen tien laitaan. auto mennä hurahti juuri siitäkohden missä hän oli hetki sitten ollut. ei me juuri silloin tajuttu miten lähellä onnettomuus oli.


      • TaikisN kirjoitti:

        olin kaverini kanssa tulossa koulusta, pyörillä. Hän kaatui pyöränsä kanssa kun housunlahje oli mennyt kettingkin väliin. Hän alkoi repimään housua pois kettingin välistä. Huomasin että takaa lähestyi auto kovaa vaihtia eikä kaverini ilmaisesti huomannut sitä, joten juoksin paikalle ja raahasin kaverini pyörineen tien laitaan. auto mennä hurahti juuri siitäkohden missä hän oli hetki sitten ollut. ei me juuri silloin tajuttu miten lähellä onnettomuus oli.

        Oisit ansainnu mitalin tuosta hyvästä! :O


    • eiwät mitään tai toiwoisiwat niin :=) sul on sitten ajattelu työ? :=)

      • sellainen työ,että siinä sivussa voi miettiä kaiken maailman juttuja..:)) Äläs sä ole noin vaatimaton.Sua ei ainaskaa olis täällä meidän ilona....;)


    • Adria

      Noin kakskytkolme kertaa. Dee dee.

      • vähän salaisuuden verhoa ja kerro mihin tulokseen tulit? ;))


      • Adria
        mii-su kirjoitti:

        vähän salaisuuden verhoa ja kerro mihin tulokseen tulit? ;))

        Paitsi verottajan kautta koko yhteiskunta.


    • ...mutta nyt tässä aattelen paraillaan ;) Ja tuloksena on että tuskin mitään korvaamatonta.

    • Kossunen ois ainakin menettänyt huomisen korvasienikeiton ;)

      • ...pakko kommentoida että ihan buenoa että synnyit ;)


      • sehän olisikin ollut suuri menetys..;))


    • aika negatiivinen koko kysymys. Jos tuon heittäisi toiseen valoon: Oletko ajatellut, että mitä kaikkea ihmiset ovat saaneet kun synnyit tänne maan päälle? Sori mii-su tein aloituksen tavallaan uusiksi.

      • mitenkään näe tuota kysymystä negatiivisena..Sen voisi enempikin ottaa vaikka huumorilla. :) Ei se kuiteskaa haittaa,jos laitat kyssärin uusiksi.Mahtuuhan tähän maailmaan näitä kaikenlaisia juttuja..:)


      • mii-su kirjoitti:

        mitenkään näe tuota kysymystä negatiivisena..Sen voisi enempikin ottaa vaikka huumorilla. :) Ei se kuiteskaa haittaa,jos laitat kyssärin uusiksi.Mahtuuhan tähän maailmaan näitä kaikenlaisia juttuja..:)

        Mennääks saarille ja kiljutaan yhtä lokkien kanssa?


      • tintti.kotivintti kirjoitti:

        Mennääks saarille ja kiljutaan yhtä lokkien kanssa?

        sitä kokeilla lähteekö meistä ääntä enempi,ku niistä? :D


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      114
      3681
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      14
      1651
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      14
      1518
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1376
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      293
      1363
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      24
      1232
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      72
      913
    8. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      14
      900
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      113
      842
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      60
      809
    Aihe