Homoista tykkäämätöntä ihmistä ei tuomita Suomessa viharikoksesta, mikä on suuri puute lainsäädännössämme.
Yhdysvalloissa "hate crime", viharikos. Teko voidaan tuomita samalla nimikkeellä, jos uhri on homoseksuaalinen ja tekijä hetero.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/60234-homokammo-suomen-lainsaadannossa-puute
Viharikos on erityisen vakava rikos, koska se kohdistuu paitsi yksilöön myös koko vähemmistöryhmään, jota yksilö edustaa.
Homokammo - Suomen lainsää-
dännössä puute
385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kuinka valkoset poliisit antaa "tummille" mustasta patongista oikein olan takaa ja porukalla sitten vielä potkivat maassamakaavaa. Suomessa on monia joilla on "Jeesusfobia" varsinkin homoilla.
ole oikeuksia ?
väärästä seksuaalisesta suuntauksesta. Listaa kuolemantuomioista voisi jatkaa tietysi lisää mukaanlukien tulossa olevalla: Islaminuskosta luopuminen ja nirri pois. Olisikos nämä Suomen ongelmat kuitenkin suhteellisen pieniä.