cerazette ja välivuoto

Aloitin synnytyksen jälkeen, tarkalleen jälkitarkastuksen jälkeen, Cerazette pillerit. Mitään vuotoja ei tullut ja useamman kuukaden syönyt ilman sen kummempia oireita, mitä nyt painon pudotus vaikeutui kertaheitolla kovasti. Nyt on alkanut jo pari viikkoa sitten tulla välivuotoa. Ensin luulin että kuukautiset alkavat mutta ei. Aluksi tiputtelu oli tosi pientä mutta päivä päivältä se vähän lisääntyy. Se lisääntyy vielä niin että mitä lähemmäksi tulee se kellon aika kun uusi pilleri pitäisi ottaa, sitä enemmän vuotaa. Olen päätellyt että n. kuukausi sitten lopetettu imetys vaikuttaisi ainakin. Se vaan aina loppuu lähes kokonaan se vuoto n. tunti pillerin ottamisesta. Aamulla kun herään niin taas vuotaa ja vuoto siis lisääntyy siihen asti kun otan pillerin. Onko kokemusta jollaikin että tämän pillerin hormoni taso ei olisi riittänyt tms. Ei tätä loputtomiinkaan jaksa tätä vuotoa. On todellinen ehkäisy kun vuotaa niin ettei seksiä tee mielikään harrastaa.
2238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

koko ajan pientä tiputtelua

Äänestä
  • Minä en ainakaan rupee tämmöstä tiputtelua jatkuvasti kärsimään. Jos ei kohta lopu niin menen lääkäriltä pyytämään tavalliset pillerit. En todellakaan jaksa tätä vuotoa, jo ihan siksikin kun noiden suojien käyttö on tosi inhottavaa kesällä. Eikä se tosiaan seksielämääkään piritä kun jatkuvasti tuhero veressä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ärsyttää kirjoitti:

Aloitin synnytyksen jälkeen, tarkalleen jälkitarkastuksen jälkeen, Cerazette pillerit. Mitään vuotoja ei tullut ja useamman kuukaden syönyt ilman sen kummempia oireita, mitä nyt painon pudotus vaikeutui kertaheitolla kovasti. Nyt on alkanut jo pari viikkoa sitten tulla välivuotoa. Ensin luulin että kuukautiset alkavat mutta ei. Aluksi tiputtelu oli tosi pientä mutta päivä päivältä se vähän lisääntyy. Se lisääntyy vielä niin että mitä lähemmäksi tulee se kellon aika kun uusi pilleri pitäisi ottaa, sitä enemmän vuotaa. Olen päätellyt että n. kuukausi sitten lopetettu imetys vaikuttaisi ainakin. Se vaan aina loppuu lähes kokonaan se vuoto n. tunti pillerin ottamisesta. Aamulla kun herään niin taas vuotaa ja vuoto siis lisääntyy siihen asti kun otan pillerin. Onko kokemusta jollaikin että tämän pillerin hormoni taso ei olisi riittänyt tms. Ei tätä loputtomiinkaan jaksa tätä vuotoa. On todellinen ehkäisy kun vuotaa niin ettei seksiä tee mielikään harrastaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu