Onko endomorfisesta kehotyypistä mitään etuja treenaamisessa?Ektomorfeillahan ei pala kasva millään ja läskikin sulaa heti pois,mesomorfit taas kasvavat heti valtaviksi kaapeiksi joilla rasvaprosenttikin tosin kasvaa nopsasti.
Mutta mitä hyötyä on olla endomorfi eli omenavatsainen henkilö jolla ei lihakset kasva ollenkaan ja maha roikkuu aina vyön päällä.
Harmittaa kun on saanut tälläiset geenit,olisin ennemmin ekto tai meso.
Mutta mitä hyötyä on olla endomorfi eli omenavatsainen henkilö jolla ei lihakset kasva ollenkaan ja maha roikkuu aina vyön päällä.
Harmittaa kun on saanut tälläiset geenit,olisin ennemmin ekto tai meso.
Vastaukset 7
Vanhimmat
etko tai meno!? O_o Joo, mutta mä oon ihan vaan normaali.. Itse sä itsestä sellaisen olet tehnyt! Mulla ennen ei tullu painoa millään ja olin aika laiha, mutta sitte aloin syömään vaikka ei nälkä edes ollut niin nyt tulee painoa vähän liiankin helposti jos syö liikaa.. Ihme tieteilijä sä oot.. Nostele painoja eläkä inise niin saatat jopa KASVAA.
Minäkin oon aika laiha, mutta just siks pärjään nopeus- ja kestävyysurheilussa helvatan hyvin, paaaljon paremmin kuin isot läskit.
ole mikä hyvänsä...niin kehittyä voit...olin 20v asti se kaveri joka ei näkynyt valokuvassa heinäseipään takana(perusruumiin rakenne ylihintelä)....kymmenen vuotta treeniä natuna ja nyt en pääse ladon seinän taaksekaan enää piiloon....kärsivällisyys palkitaan.....(kova työ periksiantamattomuus raudan luja tahto...ym.)
kyllä nyt aitaa kaatuu.....
Eli olit ektomorfinen kaveri jolle ei läskiä kertynyt juurikaan,mulla taasen kasvaa ensin maha valtavaksi ennen kuin lihaksia alkaa tulemaan.
Mulla on Ronnie-vatta eli näytän raskaana olevalta mieheltä.
kyl kaikki kasvaa jos vaan haluu ja jaksaa treenata. ja jos syö kunnolles ja leppää. eikä mittää valituksii mistää keho tyypeist
Olen elävä esimerkki siitä.