Olen todella hitaasti lopettamassa Efexor depotia (75mg) Nyt olen oikeastaan lopettanut koko lääkkeen. (helmiä ihan vähän vaan kapselin pohjalla, aamuisin)
Nyt olen huomannut, että alan melkein itkeä jokaisesta vähänkään koskettavasta asiasta ja itkusta ei meinaa tulla loppua. Olen aina ollut hyvin herkkä, mutta efexorin syönnin aikana itkin harvoin. Nyt olen itkenyt melkein joka päivä tämän rajun vähentämisen jälkeen.
Kyyneleet vaan nousee silmiin joskus ihan ilman syytä ja se on vähän noloa.
Kuulukohan tälläinen "sivuoire" Efexorin lopettamiseen? Vai olenko vain masentunut enkä pärjää ilman lääkkeitä. En ole päättänyt vielä lopetanko ollenkaan koko lääkettä vai menenkö vielä lääkäriin hakemaan uutta reseptiä.
Muilla ollut samanlaista?
Efexorin lopetus ja itkuisuus
Itkupilli.
6458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
voivat olla tuollaiset. Silloin ihmiset usein luulevat tarvitsevat lääkettä vaikka asia on juuri toisin päin. Itkuisuus ei ole eikä voi olla sairaus. Se voi kuitenkin olla sairauden oire. Eräällä henkilöllä oli aivosyöpä jonka oireet leimattiin mielisairaudeksi. Hän kuoli, koska ei saanut asianmukaista hoitoa sairauteensa.
1kk jälkee 150mg annoksen seinään ku ei tullu vaikutusta... sain halauamani ja toimivani lääkkeet kadulta bendoja jopa on paremppi olo suosittelen.
vakava-asteinen masennus.Ei ole lääkkeen vieroitusoire.Kun masentunut ihminen lopettaa lääkkeen,niin oireet alkavat samanlaisina kuin olivatkin ennen ko. lääkkeen aloittamista.Muistatko,millainen olit ennenkuin lääke aloitettiin sinulle?
lopetusoireisiin mikään itku kuulu. Miksi lopetat lääkkeet? Oletko käyttänyt sitä 6 kk oireiden LOPPUMISEN jälkeen?
lääkkeen käytön aikana itku on salpautunut, eli normaalit tunteet. Nyt kun aloittajalla on lääkkeen määrä vähentynyt elimistössä, tulee normaalit tunteet pintaan. Telkussa oli kerran ohjelma ja ihmiset kertoivat miten olivat kokeneet nuo onnellisuuspillerit. Moni totesi, että olo ei ollut normaali, kun pillerit salpasivat normaalit tunteet, eikä voinut itkeä, vaikka oli paha olo. Siitä nimikin "onnellisuuspillerit"... Toisille sopii, toisille ei.
Lopetin efexor depotin pari viikkoa sitten ja odotin pari päivää, kun aloitin toisen masislääkkeen. Illat meni itkuksi. En edes tiennyt mitä itkin. Nyt on helpottanut, mutta ei kokonaan. Nyt syön Cymbaltaa.