Efexorin lopetus ja itkuisuus

Olen todella hitaasti lopettamassa Efexor depotia (75mg) Nyt olen oikeastaan lopettanut koko lääkkeen. (helmiä ihan vähän vaan kapselin pohjalla, aamuisin) Nyt olen huomannut, että alan melkein itkeä jokaisesta vähänkään koskettavasta asiasta ja itkusta ei meinaa tulla loppua. Olen aina ollut hyvin herkkä, mutta efexorin syönnin aikana itkin harvoin. Nyt olen itkenyt melkein joka päivä tämän rajun vähentämisen jälkeen. Kyyneleet vaan nousee silmiin joskus ihan ilman syytä ja se on vähän noloa. Kuulukohan tälläinen "sivuoire" Efexorin lopettamiseen? Vai olenko vain masentunut enkä pärjää ilman lääkkeitä. En ole päättänyt vielä lopetanko ollenkaan koko lääkettä vai menenkö vielä lääkäriin hakemaan uutta reseptiä. Muilla ollut samanlaista?
6458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

voivat olla tuollaiset. Silloin ihmiset usein luulevat tarvitsevat lääkettä vaikka asia on juuri toisin päin. Itkuisuus ei ole eikä voi olla sairaus. Se voi kuitenkin olla sairauden oire. Eräällä henkilöllä oli aivosyöpä jonka oireet leimattiin mielisairaudeksi. Hän kuoli, koska ei saanut asianmukaista hoitoa sairauteensa.

Äänestä
  • 1kk jälkee 150mg annoksen seinään ku ei tullu vaikutusta... sain halauamani ja toimivani lääkkeet kadulta bendoja jopa on paremppi olo suosittelen.

    Äänestä

vakava-asteinen masennus.Ei ole lääkkeen vieroitusoire.Kun masentunut ihminen lopettaa lääkkeen,niin oireet alkavat samanlaisina kuin olivatkin ennen ko. lääkkeen aloittamista.Muistatko,millainen olit ennenkuin lääke aloitettiin sinulle?

Äänestä
  • lopetusoireisiin mikään itku kuulu. Miksi lopetat lääkkeet? Oletko käyttänyt sitä 6 kk oireiden LOPPUMISEN jälkeen?

    Äänestä

  • SNRI-lääkkeen kirjoitti:

    lopetusoireisiin mikään itku kuulu. Miksi lopetat lääkkeet? Oletko käyttänyt sitä 6 kk oireiden LOPPUMISEN jälkeen?

    lääkkeen käytön aikana itku on salpautunut, eli normaalit tunteet. Nyt kun aloittajalla on lääkkeen määrä vähentynyt elimistössä, tulee normaalit tunteet pintaan. Telkussa oli kerran ohjelma ja ihmiset kertoivat miten olivat kokeneet nuo onnellisuuspillerit. Moni totesi, että olo ei ollut normaali, kun pillerit salpasivat normaalit tunteet, eikä voinut itkeä, vaikka oli paha olo. Siitä nimikin "onnellisuuspillerit"... Toisille sopii, toisille ei.

    Äänestä

Lopetin efexor depotin pari viikkoa sitten ja odotin pari päivää, kun aloitin toisen masislääkkeen. Illat meni itkuksi. En edes tiennyt mitä itkin. Nyt on helpottanut, mutta ei kokonaan. Nyt syön Cymbaltaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Itkupilli. kirjoitti:

Olen todella hitaasti lopettamassa Efexor depotia (75mg) Nyt olen oikeastaan lopettanut koko lääkkeen. (helmiä ihan vähän vaan kapselin pohjalla, aamuisin) Nyt olen huomannut, että alan melkein itkeä jokaisesta vähänkään koskettavasta asiasta ja itkusta ei meinaa tulla loppua. Olen aina ollut hyvin herkkä, mutta efexorin syönnin aikana itkin harvoin. Nyt olen itkenyt melkein joka päivä tämän rajun vähentämisen jälkeen. Kyyneleet vaan nousee silmiin joskus ihan ilman syytä ja se on vähän noloa. Kuulukohan tälläinen "sivuoire" Efexorin lopettamiseen? Vai olenko vain masentunut enkä pärjää ilman lääkkeitä. En ole päättänyt vielä lopetanko ollenkaan koko lääkettä vai menenkö vielä lääkäriin hakemaan uutta reseptiä. Muilla ollut samanlaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu