Mikä minulla on, kun korvista tulee ikäänkuin "lumihiutaleita", ei toki itsestään.
Mutta ne kutiaa ja kun puikolla kutittaa korvia, niin sellasia valkosia hahtuvia tulee.
Huomio- olen siisti ja pesen aina korvani, siitä se ei johdu.
Onko kellään muulla vastaavaa?
Mutta ne kutiaa ja kun puikolla kutittaa korvia, niin sellasia valkosia hahtuvia tulee.
Huomio- olen siisti ja pesen aina korvani, siitä se ei johdu.
Onko kellään muulla vastaavaa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minulla joskus paleltuivat korvanlehdet pahasti pakkasessa, ja hilseilivät sitten myöhemmin.
ja lähtee "lumihiutaleina" koska peset liikaa.
Älä jynssää niin innokkaasti,älä ainaskaan saippualla.
Kokeile rasvata välillä.
Minulla on sama juttu. Korvat vaan erittävät runsaasti nestettä, ja se kuivuu, ja siitä syntyy ne hiutaleet. Mikä sitten sitä eritystä aiheuttaa, sitä ei taida tietää kukaan? Minullekkin se putkahti syöpähoitojen jälkeen. Sitä ennen ongelmaa ei ollut.
Nyt se on niin paha, että pakko vanupuikolla pyöräyttää joka päivä, ja koko vanupuikko tulee keltaiseksi.
Pesemisen kanssa sillä ei ole osaa eikä arpaa. Rasvaaminen ei vaikuta asiaan. Jos kaksi vuorokautta pitää, ettei vanupuikolla ole putsannut, korvat on kamalan kutisevat, kuin panssarissa.
Enpä tiedä, ei tähän minun ainakaan ole olemassakaan mitää apua. Ei muuta kuin kutkuttele vaan korvia mutta vaihda puikko pehmeään vanupuikkoon.
Kaikki edelliset ehdotukset ovat hyviä. Korvat "hilseilevät" jos:
-Olet palelluttanut korvasi
-Olet polttanut korvasi auringossa
-Jos peset niitä (saippualla?)liikaa, niin ne kuivuvat koska nekin ovat ihoa.
Korvalehdestä tuleva "lumisade" johtuisi kilpirauhasen joko vajaa tai liikatoiminnasta, no se selkiää, kun menee lääkäriin, mutta päätin kysästä.
Tää on pieni mutta harmillinen vaiva, kun on kuin ei koskaan pesisi korviaan.
Ja siskollani sama vaiva, että huvittaa toisaalta.
Heips!
Minulla ja äidilläni on sama ongelma, se johtuu (siis meillä ainakin) taudista nimeltä seborrea, se on tietynlainen sieni- siis ihottuma. Harmillista kylläkin, mutta siihenkin löytyy lääkkeet. Tsemppiä!