"Koillis-Pariisissa sijaitsevan ruokakaupan asiakkaat tiirailevat tarkkaan kutistemuoviin pakatun Gruyère-juuston ja vihreitä oliiveja sisältävän pussin pakkausmerkintöjä. He eivät katso hintaa, joka on varmasti halpa, sillä kauppa on erikoistunut suurten marketketjujen ylijäämien myymiseen. He tutkivat erityisesti parasta ennen -päivää.
Nyt lama iskee pahimmin niihin, joiden vyö oli jo valmiiksi kireällä ja vetää heitä tällaisiin kauppoihin. Ranskassa on kymmenittäin kauppoja, jotka ovat erikoistuneet tavallisten markettien ylijäämäerien myymiseen reilulla alennuksella".
http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/143479.shtml
Suomessa ei tällaisia kauppoja ole ! Miksiköhän ? Siwa ja Valtsu myy niitä -30% alella, mutta esim: leivät heitetään roskikseen, etteivät suomalaiset saisi halpoja elintarvikkeita. Jotkut kaupat heittää kaiken kaatopaikoille. Näitä myymälöitä pitäisi verottaa suurella ympäristörikos verolla !
Parasta ennen -tuotteet menevät kuin
kuumille kiville
4134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Loppuu se halpamyynti Ranskassakin, kun EU-komissio kuulee, että siellä rikotaan ruoan tuoreusdirektiiviä.
direktiiviä" päivittäin, ostetut hedelmät homehtuu parissa päivässä, osa vihanneksista ja hedelmistä on jo valmiiksi pilaantuneita, tämän näkee esim. salaattikerien kannan ruskettumisena, omenien ja tomaattien pinnan ryppyisyytenä ja homeisuutena.
ja varmasti muuallakin Euroopassa. Eivät ne ole laittomia, paitsi pohjoismaissa.
Niillä tuotteilla jotka ovat huomenna vanhoja, itse käyn siksi illalla kaupassa, kun tuotteet hinnoitellaan iltasella.