Tänään huomasin monta monta ampparia. Taitavat olla pesänrakennuspuuhissa. Pitää kai niitä yrittää niitata, ettei kohta ole satoja amppareita terassilla. En ole aiemmin nähnyt tollasta määrää.
Kimalaisia myös paljon näkynyt, ja isoja. Vai mitä lie herhiläisiä ne iso karvaiset ovatkin.
Ampiaisia, apua!
paljon lll
6200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mainitut ovat maailman tärkeimpiä hyönteisiä ja vain täysi idiootti vahingoittaa niitä. Järjestä mieluummin sopivia pesäpaikkoja niille, sopiviksi katsomillesi paikoille, niin saat olla varma marjasadosta myöhemmin kesällä. http://personal.inet.fi/luonto/taina/mehil.htm
eipä ole amppareita lähimaillakaan viimevuoden käsittelyn jälkeen.tauti piti huolen siitä.
Kyllähän se tiedetään, että te punaniskat pelkäätte susia, oravia ja muita metsän elukoita. Mutta että jotain pörriäisiäkin.. ei voi kuin naureskella.
vareksen kokoisia jos ilmasto lämpiää ja ne saa keenimanipuloitua siitepölyä pelloilta sisuksiinsa.
AIVAN mahdottomaan paikkaan satu pesimään. Ne karvaiset möykyt ovat todella kimalaisia. Niillä on luonnossa tehtävä pölyttäjinä. Apilakin kukkii kohta, ja omenapuu. Kimalaispesä puutarhan laidan turpeessa olisi onnenpotku. "Hui, neuliainen"-pelko on asia erikseen. Hoitoa en tiedä.
No onneksi ovat vain ampiaisia. Jos olisivat mehiläisiä, syyllistyisit kansanmurhaan, koska mehiläiskato on jo nyt hirveä, ja lisälahtaaminen vain pahentaa tilannetta.