onko kellään kokemusta vastaavasta. kieleen, varsin takaosaan on ilmestynyt laikkuja, missä ei ole sitä katetta. ei satu. olen varannt ajan hammaslääkärille,mutta kysyn kokemuksia. tässä kuva siitä . klikkaamalla kuvaa, saa suurennetun. http://www.munkuvat.org/kuva/934
laikkuja kielessä
kielihuolia
31213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.hammaslaakariliitto.fi/suun-terveys/suun-hoito/karttakieli/ Saattais olla kyseessä, vaikea sanoa, kun ei ole nähnyt livenä, hyvä kun sulla on jo aika lääkärille.
niin minäkin veikkasin aluksi.. sehän olisikin harmiton tapaus sitten. mutta yleensä karttakieli kai ilmestyy jo lapsuudessa, mutta mulla vasta nyt.
Itsellä karttakieli ollut myös lapsuudesta saakka, mutta kyllähän tuo siltä näyttää.
Jos nuo laikut katoaa välillä ja tulee takaisin erikokoisina ja eri paikoissa, niin sitä se luultavasti on, näin oman kokemuksen perusteella.
Itsellä karttakielen laukaisee nykyään pääosin vain muutamat väriaineet (esim. punainen varsinkin), vaikka pienenä sitä oli ihan jatkuvasti. Allergiatkin testattu, eikä niitä ole. Joten olisiko mahdollista, että sinulla sen on laukaissut joku, mitä et ole syönyt aikaisemmin?
Arkuus sitruksille ja muille happamille on minulla aina kuulunut kuvaan silloin kun on ollut karttakieltä.
En ole mikään lääkäri kyllä, että tiedä sitä, voinpi olla väärässäkin..