laikkuja kielessä

onko kellään kokemusta vastaavasta. kieleen, varsin takaosaan on ilmestynyt laikkuja, missä ei ole sitä katetta. ei satu. olen varannt ajan hammaslääkärille,mutta kysyn kokemuksia. tässä kuva siitä . klikkaamalla kuvaa, saa suurennetun. http://www.munkuvat.org/kuva/934
31213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat
  • niin minäkin veikkasin aluksi.. sehän olisikin harmiton tapaus sitten. mutta yleensä karttakieli kai ilmestyy jo lapsuudessa, mutta mulla vasta nyt.

    Äänestä

  • kieleni kirjoitti:

    niin minäkin veikkasin aluksi.. sehän olisikin harmiton tapaus sitten. mutta yleensä karttakieli kai ilmestyy jo lapsuudessa, mutta mulla vasta nyt.

    Itsellä karttakieli ollut myös lapsuudesta saakka, mutta kyllähän tuo siltä näyttää.
    Jos nuo laikut katoaa välillä ja tulee takaisin erikokoisina ja eri paikoissa, niin sitä se luultavasti on, näin oman kokemuksen perusteella.

    Itsellä karttakielen laukaisee nykyään pääosin vain muutamat väriaineet (esim. punainen varsinkin), vaikka pienenä sitä oli ihan jatkuvasti. Allergiatkin testattu, eikä niitä ole. Joten olisiko mahdollista, että sinulla sen on laukaissut joku, mitä et ole syönyt aikaisemmin?

    Arkuus sitruksille ja muille happamille on minulla aina kuulunut kuvaan silloin kun on ollut karttakieltä.

    En ole mikään lääkäri kyllä, että tiedä sitä, voinpi olla väärässäkin..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kielihuolia kirjoitti:

onko kellään kokemusta vastaavasta. kieleen, varsin takaosaan on ilmestynyt laikkuja, missä ei ole sitä katetta. ei satu. olen varannt ajan hammaslääkärille,mutta kysyn kokemuksia. tässä kuva siitä . klikkaamalla kuvaa, saa suurennetun. http://www.munkuvat.org/kuva/934

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu