Murtunut sormi?

Pikkusormeeni tuli kovalla voimalla naisten pesäpallo. Sormi taittui ja menin samana päivänä tk:hon. Sormi kuvattiin ja murtumaa ei ainakaan näkynyt. Minulle laitettiin kuitenkin lasta. Nyt 5 päivää myöhemmin sormi on yhä kipeä, enkä kykene liikuttamaan sitä. Sormi on mustunut ja paisunut kaksinkertaiseksi. Voisiko olla hiusmurtuma tai jopa murtuma? Olen kuullut että murtuma ei välttämättä näy vielä samana päivänä.
511146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

välttämättä röntgenissä, mutta jos se ei näy niin se todennäköisesti paraneekin ilman sen kummempia toimenpiteitä. Lihas- ja kudosvauriot on varmaankin aiheuttanu turvotuksen. Käy näyttämässä lääkärissä, osaavat sanoa vaatiiko toimenpiteitä. etusormeni turposi pahoinpitelyn seurauksena, kuvissa ei näkynyt mitään mutta turvotusta oli pitkään, kynnessä on edelleen epämuodostuma josta lääkäri myöhemmin sanoi että siihen kohtaan mistä kynsi lähtee kasvamaan on voinut tulla pieni murtuma

Äänestä

olin sohvalla ja vaihtoin asentoa ja sitten menin painollani peukaloni päälle jä se taittui. en voi nostaa edes paperia kun sattu enkä voi pistää alas päin

Äänestä
  • en usko

    Äänestä

Kuulosta mallet finger -ongelmalta. Itse sain saman lentopallosta. Mulla tuli esiin kärkinivelessä pieni irronnut luun sivu ja jänne oli myös irti tuon sirun mukana, ei siis poikki vaan jänne oli kiinni juuri tuon sirun kohdalla.

Riippuu toki siitä mikä kohta sulla oli sen pahin kohta. Turvoksissa oli sormi ja lastaa pidettiin tosi pitkään, kun odotettiin, että olisi itsestään luutunut se siru (jänteen kera) takaisin kohdalleen.

Mulla lopputulos oli kuitenkin se, että koko nivel jouduttiin leikkauksella jäädyttämään ja oli muuten tosi pitkä prosessi kokkonaisuudessaan. Ensin oli 8 viikkoa lasta, sitten leikkausjonoon ja yritettiin kiinnittää se siru leikkauksessa, jolloin nivel olisi tullut täysin toimintakuntoon. Seuraavaksi todettiin, ettei siru kiinnittynyt ja taas lastaa kait se pari kuukautta sekä lopulta toteamus, että jäykistää pitää.

Kaikkine vaiheineen homma kesti kolme vuotta julkisella puolella, koska mukana oli kahteen kertaan se about puolen vuoden jonotuskin.

Jos jotain voi toivoa, niin mieluumin muuta kuin tuo mallet finger, kunnon murtumakin paranee paljon nopeammin.

Äänestä

Minulla on murtunut vasen pikkurilli pari kertaa :( 1. olin 9.v.?. ja harrastin lentopalloa ja keverini teki iskulyönnin ja sormi murtunut ja ekana tai seuraavanakohan päivänä tk:hon. Sormi taittui rannetta kohti ja siitä sivulla :( 2. tää tapahtu kk sitten ja olin piilosta kamujen kaa :) Mutta...... olin juoksemassa ja kaaduin sormeni päälle ja murtunut taas. Sormi turposi ja mustui ja oli kipeä koska sitä : kuumotti,jumpsutti,sattui, ja eipä muuta mutta kannattaa mennä kuvauttamaan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pesäpalloilija kirjoitti:

Pikkusormeeni tuli kovalla voimalla naisten pesäpallo. Sormi taittui ja menin samana päivänä tk:hon. Sormi kuvattiin ja murtumaa ei ainakaan näkynyt. Minulle laitettiin kuitenkin lasta. Nyt 5 päivää myöhemmin sormi on yhä kipeä, enkä kykene liikuttamaan sitä. Sormi on mustunut ja paisunut kaksinkertaiseksi. Voisiko olla hiusmurtuma tai jopa murtuma? Olen kuullut että murtuma ei välttämättä näy vielä samana päivänä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu