Voiko vuoden 1984 japanilaisessa autossa olla automaattinen ryyppy? Kun mun vuoden 1989 Fordissa oli vielä manuaalinen ryyppy.
Ryyppy?
1 9 8 4
3133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voi hyvinkin olla, mun vm.-82 Ford Taunuksessa oli automaattiryyppy. Ja toimi moitteettomasti ku muisti huoltaa välillä ;)
Minulla oli nuorempana pari kolmekin 1970-luvun alun fordia joista ainakin parissa oli automaaginen ryyppy joka ei kyllä toiminut mitenkään erinomaisesti vaikka miten huolsi.
Ongelma oli ilmeisesti todella yleinen koska siihen aikaan sai tarvikeliikkeistä mallikohtaisia muunnossarjoja joilla automaagisen ryypyn sai muutettua manuaaliseksi.
Taunuksien automaattiryyoyt kyllä toimivat esimerkillisen hyvin kun ne oli säädetty oikein. Tuhansia säädin työssäni...