Ehkäisyrengas + kuukuppi

Elikkäs onnistuuko moinen yhdistelmä, olen aloittamassa ehkäisyrenkaan käytön ja tahtoisin tietää onko mahdollista käyttää samaan aikaan sekä rengasta että kuppia?
32683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä tuo yhdistelmä omasta mielestäni onnistuu, mietin vain, että pääseekö sitä hormonia imeytymään siitä renkaasta kunnolla vai onko kuppi tiellä.. Tai mahtuuko ne molemmat olemaan siellä samaan aikaan :) Voithan kokeilla, ja käyttää sitten jotakin toista kuukautissuojaa jos tuntuu hankalalta. Renkaanhan voi kyllä ottaa aina samalla siksi aikaa pois kun sitä kuppia pesee..

Äänestä

...ja kuukuppia ei tarvitse samaan aikaan käyttää, koska vuoto tulee yleensä taukoviikon aikana, jolloin ei ole rengasta. Tosin tietenkin renkaan käytön aloittaessa (mikäli ei ole aikaisemmin käyttänyt muuta hormonaalista ehkäisyä) vuoto ja renkaan asetus ovat samaan aikaan.

Itse käytän juuri kyseistä yhdistelmää, eikä minulla ole ollut mitään hankaluuksia sen kanssa. Minulla tyhjennysvuoto alkaa parin päivän päästä renkaan pois ottamisesta ja kestää korkeintaan 4-5 päivää, joten kun laitan uuden renkaan, niin vuotoa on enää korkeintaan sen verran, että pidän varmuuden vuoksi (kesto-) pikkuhousunsuojaa.

Tietysti jos tyhjennysvuoto tulee vasta taukoviikon loppupuolella (mikä on kai aika harvinaista, useimmilla se alkaa parin kolmen päivän päästä renkaan pois ottamisesta), niin ensimmäisen "rengasviikon" alussa voi vielä joutua käyttämään kuukautissuojaa. Renkaan ehkäisytehoon en kuitenkaan usko kuukupin käytöllä olevan mitään vaikutusta. Kunhan rengas vaan on emättimessä, eikä esim. vahingossa lähde sieltä ulos kuppia tyhjentäessä tms., niin mielestäni asian pitäisi olla kaikin puolin ok.

Jos olet vielä menossa gynelle hakemaan reseptiä NuvaRingiin, niin kannattaa kysyä tätä(kin) asiaa samalla. Jos sinulla on jo resepti, mutta asia vaivaa, niin voit tietenkin myös soittaa terveyskeskukseen terveydenhoitajalle, tai esim. 10023-terveyneuvontaan (www.0910023.fi).

Äänestä
  • yhtäaikaa,ei ainakaan miula onnistunu kun joskus kokeilin pitkää taukoa eli kolmea rengasta peräkkäin.Tuli välivuotoa ja laitoin kupin mutta ei ollu hyvä eikä pysyny rengas paikallaan.Eli jos pitkään käytät rengasta ilman taukoa kannattaa käyttää siteitä mikäli tuloopi välivuotoa. Normaalit menkat kerkii tulla taukoviikolla kyllä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


xx kirjoitti:

Elikkäs onnistuuko moinen yhdistelmä, olen aloittamassa ehkäisyrenkaan käytön ja tahtoisin tietää onko mahdollista käyttää samaan aikaan sekä rengasta että kuppia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu