Mikä mahtaa olla sanktio, jos kuljetan matkustajia tavaratilassa pakulla, josta on aikanaan maksettu henkilöautovero ja tavaratilassa ei ole istuinta?
.
Toinen asiahan on kuljettaa "säälittävässä tapauksessa", säälipykälähän on olemassa, vai onko vielä?
.
Entäs jos matkustaja on turvavöissä ja istuin asennettuna pykälien vastaisesti? Autoveroahan ei voi kahteen kertaan maksaa samasta autosta?
Henkilöiden kuljettaminen pakettiauton tavaratilassa
mies_vm_66
2
919
Vastaukset
- Kiki
Koska mistä poliisi sen sattumalta tieätisi että siellä takana joku on?
Ja toisekseen, kyllähän verovapaan pakun takalaatikossa saa olla istuimet kolmelle, kunhan ne täyttävät vaatimukset mm tavaratilan koo yms. suhteen autovero voidaan laittaa maksuun samastan autosta moneenkin kertaan, jos auton luokitus verojen suhteen muuttuu siten että se putoaa matalampaan verokantaan välillä ja muutetaan takaisin tai käytetään siten että sen vero kohtelu muuttuu.... eli voi joutua maksasmaan veroja moneen kertaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211210
- 113931
- 42670
Työttömät risusavottaan
Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus274663- 59587
- 10571
- 36491
- 54470
Väsynyt odottamiseesi, M.
Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym36463Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!
"Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on189455