Georgia osoitti, nato pelote

Natosta ei ole mitään hyötyä! Koska tosipaikan tullen se ei apuun riennä.
Nyt väität että georgia ei olle natomaa, mitä sitten. Se on usan ja israelin aseistama ja natokumppanuus maa!

Asia ei ole yhtään paremmin vaihka olisikin natomaa!
Nato ei uskalla sotia, koska sillä ei ole voimaa!

Nato yhteensopivuus? Heh se tarkoitaa aseita jotka USA voi deaktivoida halutessaan!

ja miksi venäjä pelkäisi natoa, sillä on valtaisa ylivoima joka asealueellä, natoon varrattuna! Koska nato ei tarkoita että joka natomaasta lähtisi kaikki liikeelle. Vain pieni valmiusryhmä.
Suomikin voittaisi NATON!
388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Georgiaa vastaan!

Kun tietää mikä Georgia on.
Mutta raporttejen mukaan venäjä oli valmis vielä 10 kertaa voimakkaanpaan iskuun! Mikälli nato olisi rynnännyt georagian hyökkäyksen tueksi!

Venäjä oli valmis jopa 5000 ylilentoon päivässä!
Tähän ei nato pysty, eikä 2500 sodan aikaista ylilentoa saanut natoyhteensopivat israelin ilmapuolustusohjukset alas kuin kaksi!
onko se saavutus, vai häpeä!
ohjuksia georgiasta ammuttiin yli 70, eli kaikki mitä israel oli toimittanut!
Lisäksi oli muutama kymmen Usa valmisteisia. jotka kanssa käytettiin tuloksetta.

Georgialla ei ole yhtään havittäjää, sillä oli jokunen potkurikone imavoimissa, niitäkään ei ole enään! Tykistö sillä on venäläistä, josta nyt on tuhottu 80%

Maavoimia Saakasvilin armejaan oli noin 2000 äijää..

Naurattaa oikeen tuollainen sodankäynti!
Jos tietää jo alkujaan saavansa turpaan! mutta suunitelmat olikin Usan, naton israelin suuntaan ja tuki oli LUVATTU!
VAAN EI TULLUT!

Äänestä

Tyypillistä natovastustajan hevonpaskaa.

Rääpälevenäjällä ei ole mitään mahdollisuuksia haastaa sotilaallisesti murskaavan ylivoimaista Natoa. Asian tietäen Venäjä ei tule tekemään itsemurhaa hyökkäämällä natorajojen sisäpuolelle. Natomaat saavat olla rauhassa Venäjäikeeltä, toisin kuin natoon kuulumattomat maat. Hyökkäys natoa vastaan johtaa hyökkääjän tuhoon.

Äänestä

jos mökkisi palaa.
Venäjä on aina uskonut, että määrä korvaa laadun. Natoa vastaan ei riitä kumpikaan.
Wiki:

Operaatio Aavikkokilpeen osallistuneita yhdysvaltalaisia F-15E Strike Eagle -hävittäjiä.

F-15 Eagle osallistui ensimmäisen kerran sotatoimiin vuosina 1979–1981 käydyissä Israelin ja Libanonin välisissä rajakiistoissa, joiden aikana israelilaishävittäjät ampuivat alas kolmetoista MiG-21 Fishbediä ja kaksi MiG-25 Foxbatia. Vuonna 1981 kuusi israelilaista F-15 Eaglea osallistui operaatio Operaan, joka oli Israelin ilmavoimien suorittama ilmaisku rakennusvaiheessa olleeseen Osirakin ydinvoimalaan Irakissa. Vuoden 1982 Libanonin sodassa Israelin ilmavoimat saavuttivat yhteensä 92 ilmavoittoa, joista suurimman osan tekivät juuri F-15 Eaglet.[3] Hävittäjien kerrotaan ampuneen alas muiden muassa 40 Syyrian ilmavoimien suihkuhävittäjää ja yhden syyrialaisen Aérospatiale Gazelle -helikopterin.

Yhdysvaltain ilmavoimien F-15 Eaglet osallistui sotatoimiin ensimmäistä kertaa vasta vuoden 1991 Persianlahden sodassa. Yhdysvaltalaiset F-15 Eaglet saavuttivat operaatio Aavikkomyrskyssä yhteensä 36[4] ilmavoittoa, joihin lukeutui noin kaksikymmentä Irakin ilmavoimien neuvostovalmisteisia hävittäjiä, kuusi Dassault Mirage F1 -hävittäjää, yksi Pilatus PC-9 -harjoituskone, yksi Iljušin Il-76 -kuljetuskone ja kaksi Mil Mi-8 -kuljetushelikopteria. Saudi-Arabian ilmavoimien F-15 Eaglet osallistuivat myös sotaan ja ampuivat alas kaksi irakilaista hävittäjää.[5] Yhdysvaltain ilmavoimien F-15 Eaglet ovat osallistuneet sotatoimiin myös vuoden 1999 Kosovon sodassa, vuoden 2001 sotaan Afganistanissa ja vuoden 2003 Irakin sodassa, joissa niitä käytettiin pääasiassa maamaalien pommitustehtävissä.

Virallisten tietojen mukaan F-15 Eagle on historiansa aikana saavuttanut 101 ilmavoittoa menettämättä yhtään konetta ilmataistelussa toisia hävittäjäkoneita vastaan.[6] Yhdysvaltain ilmavoimien laatiman suunnitelman mukaan F-15 Eagle on palvelukäytössä vuoteen 2025 saakka, minkä jälkeen jäljellä olevat koneet poistetaan ilmavoimien lentokonekalustosta. Koneita päivitetään myös AN/APG-63(V)3 AESA-tutkalla, joka otetaan käyttöön F-15:ssa vuodesta 2009. F-15 Eaglen C/D-malleja täydentämään on jo otettu käyttöön kehittyneempi F-22 Raptor

Äänestä

Kommentoi aloitusta


EI TOIMI !!!! kirjoitti:

Natosta ei ole mitään hyötyä! Koska tosipaikan tullen se ei apuun riennä.
Nyt väität että georgia ei olle natomaa, mitä sitten. Se on usan ja israelin aseistama ja natokumppanuus maa!

Asia ei ole yhtään paremmin vaihka olisikin natomaa!
Nato ei uskalla sotia, koska sillä ei ole voimaa!

Nato yhteensopivuus? Heh se tarkoitaa aseita jotka USA voi deaktivoida halutessaan!

ja miksi venäjä pelkäisi natoa, sillä on valtaisa ylivoima joka asealueellä, natoon varrattuna! Koska nato ei tarkoita että joka natomaasta lähtisi kaikki liikeelle. Vain pieni valmiusryhmä.
Suomikin voittaisi NATON!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu