On pöyristyttävää, että Suomessa on vielä ihmisiä, jotka eivät kykene tajuamaan millainen hirviö Stalin oli ja mitä hänestä maailmalla jo tiedetään.
Kannattaa katsoa silmät avaava dokumentti Stalinista:
http://nettitv.nelonen.fi/default.asp?videoID=6547&vd=3&cc=2
Professori R.J. Rummelin tutkimuksia kansanmurhista ja joukkomurhista:
http://www.hawaii.edu/powerkills/NOTE4.HTM
Kaikki jotka vähättelevät tai kiistävät historian suurimmat kansanmurhat ovat rikollisia, jotka tulee sulkea vankilaan!
Kannattaa katsoa silmät avaava dokumentti Stalinista:
http://nettitv.nelonen.fi/default.asp?videoID=6547&vd=3&cc=2
Professori R.J. Rummelin tutkimuksia kansanmurhista ja joukkomurhista:
http://www.hawaii.edu/powerkills/NOTE4.HTM
Kaikki jotka vähättelevät tai kiistävät historian suurimmat kansanmurhat ovat rikollisia, jotka tulee sulkea vankilaan!
Vastaukset 64
Vanhimmat
ehdotetussa uudessa lainsäädännössä?
Venäjällähän pyritään nykyisin vähättelemään ja kiistämään Stalinin terrori.
Putin oli KGB-uransa aikana pitkän aikaa sijoitettuna Saksaan. Kyllä Putin tietää, miten syyllisyydentunne omasta historiasta vaikuttaa kansakuntaan. Ehkä Putin oli itse lietsomassa sen aikaisen BRD:n kansalaisten syyllisyydentunnetta natsikauden aikaisista teoista. Mene ja tiedä.
Veikkaan että Venäjällä, pitkälti juuri Putinin aloitteesta, pyritään välttämään juuri tämän kaltaisen moraalia murentavan mielialan syntyminen ja leviäminen. En minä näe siinä mitään Stalinin ihannointia, vaan kylmää laskelmointia. Kansallisen yhtenäisyyden ylläpitäminen on siellä niin tärkeä kysymys. Kukapa muu kuin Putin (taas kerran) on tämänkin asian oivaltanut.
Tuo mainittu "oivallus" on johtamassa uuteen stalinismiin Venäjällä, ellei ole jo johtanut. Stalinismissa ja kansanmurhissa ei ole mitään moraalista!
On pöyristyttävää, että Suomessa on vielä ihmisiä, jotka eivät kykene tajuamaan millainen hirviö brittien imperiumi oli ja mitä heistä maailmalla jo tiedetään.
Kannattaa lukea silmät avaava katsaus briteistä:
Dylan Sullivan (Macquarien yliopisto)
Jason Hickel (Ympäristötieteen- ja teknologian Instituutti (ICTA-UAB) )
How British colonialism killed 100 million Indians in 40 years
(Miten brittien kolonialismi tappoi 100 miljoonaa intialaista 40:ssä vuodessa)
Tämä on yksi suurimmista [brittien] menettelyn aiheuttamista kuolleisuuskriiseistä ihmiskunnan historiassa. Se on suurempi kuin kaikkien nälänhätäkuolemien yhteisluvut Neuvostoliitossa, Maon Kiinassa, Pohjois-Koreassa, Pol Potin Kambodžassa ja Mengistun Etiopiassa.
Dylan Sullivan & Jason Hickel
How British colonialism killed 100 million Indians in 40 years
https://www.aljazeera.com/opinions/2022/12/2/how-british-colonial-policy-killed-100-million-indians
Netti-arkistoituna:
https://web.archive.org/web/20240214211142/https://www.aljazeera.com/opinions/2022/12/2/how-british-colonial-policy-killed-100-million-indians
Joo joo sovitaan niin, voitaisiinko nyt ryhtyä keskustelemaan taas vaikka Mannerheimista.
Miksi Stalin on perverssien ja idioottien palvoma vielä nykyään?
Facistinen kommunismi tai miksi sitä kukakin haluaa kutsua oli todellakin rikollisin tapa hallita ihmiskunnan historiassa.
Toisaalta onhan hallituksia, jotka edelleen jatkavat tuota perinnettä mm. Kiina P- Korea jne.
Miksiköhän sitä ei nyt aikalaiset kauhistele ja välttäisivät ostamasta ko. valtion tuotteista mitään?
Mutta niiden "suurten massojen", jotka tähän uskovat tuomitsemisella esim. vankilaan on ajatuksena täysin absurdi.
Ihmiskunnasta 99% uskoo johonkin, joten se määrä pitäisi siis sulkea vankilaan?!
1% siis vartioisi noita?
Kuka tuottaisi ja mitä?
varoitteli terroristeista maataan vastaan,ja loi terrorin.
Herra Bush sieltä Yhdysvaloissa teki saman tempun,joka jatkuu edelleen.
On se vaan ihmeellistä,miten noita terroristejä on jokapaikassa aina vaan.
Stalin oli aivan eri mittakaavan pahantekijä! Miten joku voi olla noin tietämätön?!
toteutti kuitenkin WTC operaation saadakseen kansan puolelleen.
Hitleriltä opittu.
Taisi olla KGB-Putinin junailema koko WTC-isku. Moskovan kerrostaloräjäytykset oli tehty samalla kaavalla.
venäjälläkin samalla kaavalla matkustajalentokoneilla päin niitä kerrostaloja?
Vaikka kaava oli sama, niin toteutus oli erilainen. Kaava oli talojen räjäyttäminen terroristi-iskussa, jotta saadaan aikaan sota.
Mao taisi vetää voiton naapurin Joosepista. Hituski oli kolmonen. Pol Pot nelonen. Nämä siis näitä nykyajan neroja.
Amerikkalaisethan hoitivat leiviskänsä murhaamalla noin parisen miljoonaa intiaania, mutta siihen tuhraantui aikaa vuosikymmeniä. Vietnamin sodassa saatiin tapettua miljoona siviiliä, joista noin puolet jenkkien piikkiin. Irakissa oli viime vuoteen mennessä jenkit surmanneet 250 000 siviiliä. Kiirettä pitää, mutta varmaan tuollainen 400 000 ollee loppusaldo.
vähän,mutta asiaa.
Oletteko muuten koskaan ajatelleet minkälainen olisi maaimamme nyt,jos ei olisi ollut koskaan ase-voimia?
Ai saatana,nyt pistit pahan...
perustaisin ne ja valloittaisin maailman
Pahimmat kansanmurhaajat:
1. Stalin
2. Mao
3. Hitler
4. Pol Pot
5. Leopold II
Stalinin valtakaudella n. 1923-25 - 1953 murhattiin noin 10-20 miljoonaa ihmistä. Maon Kiinassa uhrien lukumääräksi arvioitiin 25-35 miljoonaa. Luku voi olla jopa suurempi. Jotkut tutkijat uskovat sen olleen noin 60 miljoonaa, mutta tässä ovat mukana massiivisten nälänhätien uhrit jne.
Mao on kiistatta moderneista veijareista verisin, Stalin kakkonen, Hitler kolmonen. Unohdin tyystin kuningas Leopoldin Kongossa toimeenpaneman kansanmurhan. Sekin oli aika hillitöntä menoa.
Onko tietoa?
Ainakin eniten jälkeläisiä on Kaanilla.
Eli lista on:
1. Mao
2. Stalin
3. Hitler
4. Pol Pot
5. Leopold II
Jne.
Jälkeläisten määrä ei todista murhattujen määrästä, vaan kenties raiskattujen määrästä. Tämä yhtään vähättelemättä mongoolihallitsijoiden verisiä murhatöitä.
Stalinin uhreja ei todellakaan ole 10-20 miljoonaa! Miksi muuten noin suuri toleranssi?
Stalin oli vallassa neljännesvuosisadan vuosina 1928-1953. Hänen uhrilukunsa on korkeintaan seitsämän miljoonaa. Aina kun kysyy erittelyä hänen uhreistaan, keitä, missä, milloin ja miten ei vastausta saa.
Mihail Gorbatshov piti Neuvostoliiton kommunistisen puolueen korkeimman neuvoston keskuskomiteassa puheen 1980-luvulla, jossa hän ilmoitti Stalinin kaudella murhattujen määräksi 14-16 miljoonaa.
Jos joku suomalainen nettinero väittää tietävänsä asian paremmin kuin mies, joka kuului vuosikymmeniä (myös Stalinin aikana) Neuvostoliiton kommunistiseen puolueeseen, niin huh huh.
Kyllä. Mao oli verísin ja Stalin kakkonen.
Mistä muuten sinä olet tuon 7 miljoonaa kaivanut? Ei sekään nimittäin mikään ihan pikkuinen määrä murhattuja ole.
Jos itse punapiru kertoisi puheessaan, että kaikki kansat liittyivät Neuvostoliittoon riemusta uhkuen niin uskoisitko? Tai jos siinä kerrottaisiin, että Neuvostoliitossa ihmisten asiat ovat paremmin kuin missään muualla niin uskoisitko? Tai että talvisodassa urhea puna-armeija tappoi satoja tuhansia valkobandiitteja niin uskoisitko? Etpä varmaankaan.
Mutta sitten kun NL yrittää hakea pesäeroa Stalinin aikaan ja suurentelee miehen tekosia puheissaan, niin miten tämä on yht'äkkiä niin uskottavaa kaiken punapropagandan keskellä että siihen pitää takertua kuin hukkuva oljenkorteen?
Olette te vaan huvittavia.
Ainakin se näyttää loistavan poissaolollaan itäisen naapurimaan kohdalla.
Aseiden poistaminen maailmasta ei lopettaisi sotia ja murhia, vaan väkivallan luonne muuttuisi henkilökohtaisemmaksi ja improvisoidummaksi. Väkivallan monopolien puuttuminen lisäisi katuväkivaltaa. Tämä menee kuitenkin ohi alkuperäisestä aiheesta eli Josif Stalinista ja hänen terroristaan.
7 miljoonaa.Kaikki järkevät Stalinin ajan tutkijat ovat päässeet 18 miljoonaan ja tässä luvussa ei ne Ukrainalkaiset,jotka Stalin tapatti nälkään.Paljonkohan ne kuolleet olisi tehneet.Reviosionistit väittävät Aushwitcin kuolleitten määräksi 123000,eli näin ollen Hitler oli pikkutekijä,jopa inhimillinen.
40 miljoonaa saattaa olla lähempänä totuutta. Stalinin murhakoneisto oli tehokas ja toimi vuosikymmeniä.
Neuvostoepookin uhrien lukumäärä voi olla mitä tahansa, tulkinnasta riippuen. Taloudelliset möhläykset, nälänhädät, ne tahalliset ja tahattomat, terrorihallinto jne. Riippuu paljon siitä miten asiaa tarkastellaan.
Varsinaisia tapettuja on varmaan tuo 10 miljoonaa, ainakin jos miettii koko koneistoa ja sitä faktaa, että kokonaisia ikäluokkia katosi Stalinin bileissä. Oma lukunsa ovat sitten ne sodan aikana "rangaistuspataljoonissa palvelleet" miehet ja naiset, joita kuoli käsittämättömiä määriä. Pitäisikö heidätkin laskea mukaan?
Sinänsä on aika semantiikkaa pohdiskella kuka oli pahin. Hiterin ideologia oli jo lähtökohdiltaan karmea, kommunistit puhuivat hyvästä ja tekivät karmeita tekoja, ja maolainen touhu olikin jo sitten niin itää, ettei siihen länsimaisen ihmisen mieli taivu mitenkään.
Nämä kolme kuitenkin ovat ne lähihistorian ehdottomasti karmeimmat tyypit, oli järjestys mikä tahansa.
No jo on eletty! Ei kelpaa mikään. Taidat olla hysteerinen peräkammarin poika, jolla on hiukan kapeahko käsitys asioista Neuvostoliitossa.
Miten asia nyt on, kun siellä on oikein todella reipas kapitalismi valloillaan ja oikeistolainen nationalismi kunniassa, ja Stalinin mainetta palautellaan?
Hyvä mies, näin toimivat ne oikeistolaiset venäläiset nyt. Kelpaako se sinulle, nyt kun asialla ovat kerrankin oikeistolaiset isänmaalliset venäläiset?
Tokkopa.
Eikö tässä viestiketjussa etsitä sitä pahinta kansanmurhaajaa ja lähdetä oletuksesta, että se oli Stalin?
Venäjällä on "ohjattu demokratia" ja ainoat "kapitalistit" ovat oligarkkeja. "Oikeisto" ja "vasemmisto" ovat molemmat tsekistien hallinnassa.
Taas yks hullu höyryää 60 vuotta vanhoja juttuja.kuvittelee ilmeisesti että ei kukaan muu tajua kuka Stalin oli.Myös venäläiset on tajunnu stalinin hirmuudet ja tehneet kansallisen tunnustuksen.tuo tapahtui 90 luvun jälkeen kun Venäjä sai syntynsä irroittauduttuaan neuvostoliitosta.me suomalaiset ei opittu tuosta 90 luvun tapahtumista mitään.me menetettiin karjalakin toistamiseen kun integroiduimme länteen ja kielsimme oman syntymämaamme venäjän.misshän noiki oli sillon ku stalin oli vallassa ja neuvostoliitto.Tääki kirjottaja oli sillon hiljasta porukkaa ja tais olla itte kommareiden kanssa parasta pataa.ne jotka sillon uskalsi olla eri mieltä oli vähissä eikä ne enää auo turpaansa ku on jo sanonu sanottavansa.Kirjottaja on yks niistä jotka kuuluu hullujenhuoneelle .Ihminen joka elää 60 vuotta vanhoissa tapahtumissa on vanhuuden höperö ja vielä psykopaatti päälle vaatiessaan että muiden pitää olla yhtä hulluja ja ruveta huuteleen päivät pitkät stalinin tarinoita.Voi jukolauta mitä idiootteja!Venäjä pistää tollaset rauhallisimmille metsästysmaille ja hyvin nopeesti.Täällä ne saa kirjotella ja huutaa kaikkea paskaa ja saastuttaa sivut ilman että kukaan ees poistaa tollasta sontaa.taas yks hullu väärään aikaan väärässä paikassa.Hullujen huone on oikee osote.
Täällä keskustellaan historiasta. Totuus ei kaikkia miellytä, mutta sille ei voi mitään.
Uusimpien tutkimusten mukaan Stalin tapatti ainakin 60 miljoonaa vankileireillä. Ja tässä on vain teloitetut. Kuljetukset, nälkä ja kylmyys tappoivat ainakin 30 miljoonaa lisää. Kun mukaan otetaan kaikki muut uhrit, saadaan ainakin 120 miljoonaa. Historian pahimmasta murhaajasta ei ole epäselvyyttä!
Tapatti 120 000 000 kansasta joka käsitti190 000 000 ihmistä ja silti väkiluku ei edes notkahtanut. Kyllä nämä jäljelle jääneet 70 000 000 olivat nopeita tekemään uusia ihmisiä. Ikuisesti lyömätön maailmanennätys.
Nyt sielläpäin tuntuu vaikuttavan uusi Hitler-Stalin. Pannaan 45-miljoonainen naapurikansa maan poveen niin saadaan omalle kansalle Lebensraumia.
Vaikka voissa paistaisi jne...
Stalinin tarkoista murhaluvuista voidaan inttää. Mutta ei hän millään tolkullisilla tulkinnoilla putoa mitalipallilta. Hän oli kyyninen diktaattori ja murhaaja joka ei epäröinyt tapattaa massoittain omaa kansaansa.
Kaiken tämän jälkeen hän on venäläisten mielestä kaikkien aikojen suurin venäläinen. Putin taitaa juuri nyt olla toisena, mutta hän voi vielä kerätä lisää meriittejä tapattamalla päähänpinttymänsä vuoksi lisää venäläisiä turhassa sodassaan.
Outo kansa.
Kaiken tämän jälkeen hän on venäläisten mielestä kaikkien aikojen suurin venäläinen. Putin taitaa juuri nyt olla toisena, mutta hän voi vielä kerätä lisää meriittejä tapattamalla päähänpinttymänsä vuoksi lisää venäläisiä turhassa sodassaan.
Valtaosa venäläisistä tuskin edes muistaa tai eders tietää kuka oli Mannerheim!
Eivät he Suomen asioita pohdi!
Etenkään 80:n vuoden takaisia ”Suomen asioita”!
Stalin 🦟🤔
Venäläiset ihailevat Stalinia 😐. Oman kansansa desboottia 😐.
Kansallissankari!
Suhteessa murhaamisen kohteena olleen väestön väkilukuun ja murhaamisajan kestoon on Suomen äärioikeisto 1918 ollut maailman ehkä kaikkien aikojen tehokkain massamurhaaja.
Muistetaanpa kuitenkin se, että vuoden 1918 sota Suomessa alkoi siitä kun täkäläiset sosialidemokraatit aloittivat aseellisen kapinan Suomen laillista hallitusta vastaan, ja tuota toimintaa tukivat Venäjän bolsevikit.
Suomalaiset sosialidemokraatit eivät olisi ryhtyneet tuohon ilman Venäjän bolsevikkien yllytystä ja suoranaista vaatimista.
Ja putin ei ole juuri parempi, ei ole saanut vielä tilaisuutta ?
Stalin toimi täsmälleen samoilla byrokratian suomilla keinoilla kuin kuka tahansa puoluejohtaja tänäänkin. Hän löysysi keskitien tuhoamalla äärilaidat, kommunismi oli keino pitää rahamiehet pois vallasta, koska hän tiesi, että valtaan pääsee rahalla tai aseilla.
Oliko Stalin köyhä vallassa ollut byrokraatti?
Venäjän kymmenen rikkainta ihmistä teloittamalla Stalin elätti 300 miljoonaa köyhää, tämä oli menestyksen salaisuus.
Pumpum,
Potanina vaatii puolet ex-miehensä 9 miljardin dollarin arvoisesta osuudesta Norilsk Nickel -yhtiössä sekä muuta omaisuutta.
Vladimir Potanin on yksi Venäjän vaikutusvaltaisimmista liikemiehistä ja Venäjän rikkaimpia miehiä.
Stalin.
Venäjän Jumala 😐
Jos kerran omien joukkojen lähettäminen sotaan on niiden ”tapattamista” niin historian pahin ”tapattaja” oli Josef Stalin, jonka komennossa kuoli 14,6 miljoonaa puna-armeijalaista toisessa maailmansodassa edetessään pitkälle Eurooppaan orjuuttamaan Itä-Blokin valtioita ja niiden kansoja!
Saavutus kesti vain vuodet 1945-1990, jonka jälkeen Neuvostoliitto romahti ja menetti liki kaikki valloitukset samalla kun suuri joukko sen osiksi alistettuja maita karkasi vapauteen! Valloitusmielessä kaatuneiden sotilaiden uhri oli täysin turha!
Sic Transit Gloria Mundi!
Eri lähteiden perusteella tiedetään, että Stalinin ajan vainoissa eri puolilla Neuvostoliittoa kuoli miljoonia ihmisiä. Pienimmätkin arviot ovat 4–5 miljoonaa, suurimmat ovat jopa 60–70 miljoonaa, jos mukaan lasketaan kaikki sodissa kaatuneet ja erilaisilla työleireillä tuhotut ihmiset Stalinin valtakaudella vuosina 1922–1953. Hannu Rautkallion mukaan puoluevaltion terrori tuhosi 1920–1930-luvuilla noin 25–30 miljoonaa Neuvostoliiton kansalaisia.
Osana näitä puhdistuksia Neuvostoliitossa eläneitä suomalaisia tai suomalaissyntyisiä ihmisiä tuhottiin arviolta 25 000–30 000. Eri tutkijoiden mukaan noin 6 000:sta amerikansuomalaisesta siirtolaisesta kuoli Stalinin puhdistuksissa noin 2 000. Tuhansia suomalaisia ja suomalaissyntyisiä vangittiin ja monet olivat varmasti tietoisia siitä, että ihmisiä vangitaan ja teloitetaan valtion toimesta. Silti moni uskoi, että noille tuomioille oli oikeat syyt. Kuitenkin kyse oli järjestelmällisistä puhdistuksista, joissa NKVD (Neuvostoliiton valtiollinen poliisi, myöhemmin KGB, nykyinen FSB) toteutti ylhäältä päin annettuja käskyjä likvidoida tietty määrä ihmisiä tietyltä alueelta.
-----Jos kerran omien joukkojen lähettäminen sotaan on niiden ”tapattamista” -----
Noinko nazit opettaa? Me "tiltut"opetamme ihan toisin.
Natsi-Saksan kanssa tuolloin liitossa ollut Neuvostoliiton kommunismidiktatuurin puna-armeija hyökkäsi Josif Stalinin käskystä Suomeen 30. marraskuuta 1939.
Talven 1939-1940 hyökkäyssodassa kaatuneita puna-armeijan sotilaita oli 100 00+.
Miten te "tiltut" opetatte tätä "ihan toisin"?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006326198.html
Korjataanpa opetustasi: tähän asti sinä olet opettanut, että Stalin oli murhaaja ja omien joukkojensa tapattaja kun komensi Puna-armeijan kesäkuussa -41 puolustautumaan natsi-Saksan hyökkäystä vastaan. Joten tästä sinun houreestasi nyt puhutaan.
Et sunkas sinä vaan kuvittele kaikkien sinun sepustuksiasi kommentoivien anonyymien olevan samoja ihmisiä?🤭
Suotta yrität karkuun, ei onnistu.