Tämä ottaa minun päähän ,ku Pekka Puska ja jotku muutki vaahtoavat tosta kouluruokailusta! Kun minä olin koulussa meillä oli omat eväät (maitoja voileivät)mukana ja lämmin ruoka tuli koulun puolesta,ja se oli jotain puuroa tai velliä.Herkku oli kun lauantaisin puolukkapuuro(lappapuuro),ja meillä oli velvotte.viedä syksyllä koululle puolukat,jokunen litra . Hyvin on meidän ikäluokka pärjännyt,nyt ollaan eläkeelä 43työvuoden jälkeen,ja hyvin voidaan.Että eiköhän tämä nykynen sukupolviki pärjäile vaikka ei ookaan niin hirveesti salattia lautasella.Järki käteen,nyt on lama-aika,kunnat tekee mitä pystyy. koululaiset pärjää vähemmäki vihanneksilla!
Kouluruokailu
Eläkemummu
259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Nykyään valitetaan liian pienistä asioista! Pitäis ihmisten edes nuorten ymmärtää historiaa esim. viimeisen sadan vuoden taakse niin suomessa kuin maailmalla mutta eihän sitä voi jos on kultalusikalla syötetty!
Ehtikö se mummu nauttia hetekan iloista?Mitenkä se patjapuoli oli silloin meinaan ettei tainut olla oikein imukykyinen ku toi mun entisöimä oli niin (sanotaan nyt nätisti ).pissa polttama.