Kävinpä minäkin Ylen vaalikoneella ja Pöntinen oli huonoin vaihtoehto meikäläiselle. Eli ei tipu ääntä täältä =).
Kai Pöntinen peränpitäjä!
Tuco(The Ugly)
14537
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Meinaako Pöntinen tosiaan polskia turuilla ja toreilla kylpytynnyrissä pelkät uikkarit päällä??? Sanoisin näin yhtäkkiä, että ehkä vähän runsaampi vaatetus sopii Pöntiselle paremmin. Ja mikä ihme se kylpytynnyri-idea on? Kuskataankohan sitä ansiokkaasti Pöntisen Suomi-peräkärryillä... Ei voi kui ihmetellä Pöntisen vaalikampanjan kohderyhmää.
Kohdenryhmänä voisi olla ne, jotka ovat korvanneet pikku huumorilla ja rempseällä menolla ne asiat, joita eivät elämästä ymmärrä?
paras kaikista. Pöntinen on ainoa kokoomuslainen, joka uskaltaa puhua suoraan asioista niiden oikeilla nimillä. Nostan hattua Pöntiselle tästä hyvästä. Pöntinen ajaa suomalaisten etua maahanmuuttoasiassa, toisin kuin Nina Suomalainen, joka ottaisi avosylin kaikki vastaan. Pöntiselle onnea vaalikampanjaan.
t. Kokoomuksen oikeistolainen.
juuri kaltaisiasi perussuomalaisia varten. Kukaan itseään arvostava kokoomuslainen ei häntä äänestä.
Pönde on täysi populisti. Yrittää yksinkertaisilla puheillaan houkutella kansaa äänestämään. Tietenkin puheet ovat kansaan vetoavia mutta mikä on niiden totuusarvo. Ja vaikka pönde mepiksi pääsisikin mitähän sielä tekisi? Ei kielitaitoa ei varmaankaan tietoa siitä mitä oikeasti eu:ssa tapahtuu. Siellä ei pärjätä pohjalaisella uholla ja "moomma päättäny" puheilla. Ranskankielen taito ja yliopistotutkinto (mieluusti juristin paperit) ovat mepin perustarpeet.
Tietenkin asialla olisi positiivinen näkökanta jos pönde eurooppaan ponnistaisi olispa ainaki poissa sotkemasta lapuan asioota hahahaha..
Se, se on ihmeellinen puolue, kun tällainen henkilö on päässyt johtaviin asemiin.
Tein kaksi vaalikonekoetta. Ekassa Pöntinen oli toinen ja toisessa ensimmänen. Tämä johtuu siitä, että minullakin on selkeät mielipiteet. Harkinnassa on, että äänestän, kun demareita pitää nyt näpäyttää. Ovat kuin vassarit jo 90-luvun alussa.
puheilla ja sitten hömpällä. Vetoaa yksinkertaisiin ihmisiin, jotka äänestää eduskunnassa päätettävistä asioista, vaikka on Euroopan parlamentin vaalit kyseessä.
Vaaliteemassa ei mitään mitä mepit päättää ja ajaa :) Siis ei mitään yhteisiä asioita!
Vähä ristiriitaisia asioita kaitsulla.
Mun mielestä kaitsu olisi voinut olla hyvin kommarien listalla tolla ajatusamaailmalla!
Niin kuin kaikkein populistisimmat tyypit. Yksinkertaisia teemoja pitää esillä.. Esiintyy ennakkoluulottomana sananvapauden puolustajana, mutta omaa änkyrän mielipiteet. Pyrkii mielistelemään kaikkia laidasta laitaan.
Minä ainakin äänestän Pöntistä. Ylivoimaisesti eniten meidän asialla. Annelin saavutukset ovat jääneet minulle aika tuntemattomiksi. Taisi olla homolakeja rustaamassa? Mikäpä siinä, mutta ei se mitään auta taloudessa.
Yhdenki siipeilijän pysäyttäminen rajalle ylittää Annelin saavutukset. On tainnut saada aikaan lisää maksettavaa?
Spedekin sen jo sanoi, että eduskunnassa on 200 miestä ja naista keksimässä menoja, kun pitäisi olla 200 miestä ja naista keksimässä tuloja.
Yhden talouselämän möhlineen toimitusjohtajan vuosipalkalla elätettäisiin sitä sun mamujoukkoa ainakin vuoden, parhaassa tapauksessa monta. Siinä sulle, Pöntiselle ja Spedelle saavutettavaa.
Kenen mepin saavutukset ovat sinulla jotenkin teidossa? Eihän sielä eu:ssa niillä mepeillä edes sitä valtaa ole. Että vaikka sinne pöntinen menisikin niin ei yhtikäs mitään sielä saisi lapuan "meirän" eteen tehtyä hyvä nyt jos edes pohjoisen euroopankaan. Ja siälä monen saran mepin joukos ei yks vastarannankiiski saa mitään aikaan.
Annelia ja pöntistä on ihan turha verrata keskenään. Anneli on asiansa osaava fiksu ja filmaattinen parlamentin konkari pöntisen "etuja" en viitsi edes mainita koska eivätpä ne juuri mitään edes merkitse.
En usko että kovin monikaan tietää että mitä ne mepit siälä oikeasti tekee? En usko että ainakaan rajaa vartioivat pakolaasten estämiseksi.. Siinä niille oliski oikiaa tyätä.
Pöntinenhän on huutavan ääni korvessa. Niiden, jotka tuntevat jääneensä osattomiksi silloin kun viisautta ja sivistystä jaettiin.