Saarnaajan kirja

Onko saarnaajan kirja, jos oletetaan, että se on Salomon kirjoittama, luopion käsialaa? Jos on niin miksi?
297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Kaiken Hän on tehnyt kauniisti aikanansa, myös
iankaikkisuuden Hän on pannut heidän sydämeensä;
mutta niin on, ettei ihminen käsitä tekoja, jotka
Jumala on tehnyt, ei alkua eikä loppua.
>
Minä tulin tietämään, ettei heillä ole muuta onnea
kuin iloita ja tehdä hyvää eläessänsä."

Saarnaaja 3:11-12
_________________________________________


Yllä tuttu esimerkki saarnaajan 'käsialasta'.
Ei vaikuta luopion aikaansaannokselta!

Minkälaisia todisteita/viitteitä sinä olet löytänyt
luopiomentaliteetista Saarnaajan kirjassa?

Löytyyhän sieltä alakuloisia sävyjä ja turhuuden
julistamista, mutta luopion tekstiä se ei ole.
Se on minun näkemykseni!

Äänestä
  • Kysyin juuri sen takia, että välissä kuulee kristittyjen väittävän juuri tuota, eli juuri sitä, että Salomo olisi kirjoittanut tuon vasta epäuskoon langettuaan.

    Minun mielestä tuo ajatus on tietysti aivan absurdi. Tuli tämä asia mieleen, kun lueskelin psalmeja ja siellä törmäsin Mooseksen rukoukseen, jossa hän sanoo:

    (Psalms 90:10)
    Seitsemänkymmentä on vuosiemme määrä, tai kahdeksankymmentä, jos voimamme kestää. Ja kaikki niiden meno on vain turhuutta ja vaivaa, ne kiitävät ohitse, ja me lennämme pois.

    Minusta tuo psalmi tuntui niin samanhenkiseltä kuin Saarnaajan kirja, että aloin miettimään, että tajuavatko ihmiset, että jos he tuomitsevat Salomon hänen "negatiivisuutensa" takia, niin samoilla perusteluilla voisi myös todeta, että Mooses oli luopio?

    Vaikka minun mielestä tämä ei ole mitään pessimismiä tai uskosta luopuneen toivottomuutta vaan totuudenmukaista puhetta ihmisenä olemisesta tässä katoavaisuuden alaisuuteen joutuneessa maailmassa. Mooses lopettaakin tuon rukouksensa sanomalla:

    (Psalms 90:17)
    Herra, meidän Jumalamme, ole lempeä meille, anna töillemme menestys, siunaa kättemme työt.

    Tuokin tuo Saarnaajan mieleen. Itselleni koko Saarnaajan kirjasta tulee mieleen lähinnä Salomo elämän kokemuksista viisastuneena vanhuksena kirjaamassa ylös käytännön viisautta tuleville polville aivan yhtä läheisessä, mutta kypsemmässä todennäköisesti, suhteessa Jumalaan kuin nuorenakin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anti-kristitty kirjoitti:

Onko saarnaajan kirja, jos oletetaan, että se on Salomon kirjoittama, luopion käsialaa? Jos on niin miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu