Kunnioitavaa
käytöstä
Onko lääkäreille opetettu kunnioitettua sellaisissa tilanteissa,kun potilasa on nukkumassa pois.?
Olin katsomassa sairasta läheistäni,jonka kohdalla elvyttäminen ei ollut enää mahdollista.
Lääkäriltä pyysin apua jos kuitenkin hän selviää.
Vastaus kuului reippaalla äänellä,että hän on kuoleva potilas,häntä ei elvytellä.
Vieressä olevat potilaat alkoivat itkeä peloissaan jouduin lohduttamaan heitä. Lääkäriltä ei herunut minkäänlaista myötätuntoa.
Toivon,ettei kenenkään tarvitsisi kohdata sairaalassa näin huonoa käytöstä.
Suuri suru
(lainattu 24 05 2009 SAVON SANOMA)
käytöstä
Onko lääkäreille opetettu kunnioitettua sellaisissa tilanteissa,kun potilasa on nukkumassa pois.?
Olin katsomassa sairasta läheistäni,jonka kohdalla elvyttäminen ei ollut enää mahdollista.
Lääkäriltä pyysin apua jos kuitenkin hän selviää.
Vastaus kuului reippaalla äänellä,että hän on kuoleva potilas,häntä ei elvytellä.
Vieressä olevat potilaat alkoivat itkeä peloissaan jouduin lohduttamaan heitä. Lääkäriltä ei herunut minkäänlaista myötätuntoa.
Toivon,ettei kenenkään tarvitsisi kohdata sairaalassa näin huonoa käytöstä.
Suuri suru
(lainattu 24 05 2009 SAVON SANOMA)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sairaalassa tapetaan janoon, ei aneta nestettä, jolloin potilas kuivuu. Omakohtaisia kokemuksia on, mutta jos lähisukuun kuuluu lakimiehiä, silloin ylilääkäri menee juoksujalkaa ja nesteytys aloitetaan heti, nähty on kuinka lääkäri juoksee.
LÄÄKÄRINVALA
Vakuutan kunniani ja omantuntoni kautta pyrkiväni lääkärintoimessani palvelemaan lähimmäisiäni ihmisyyttä ja elämää kunnioittaen. Päämääränäni on terveyden ylläpitäminen ja edistäminen, sairauksien ehkäiseminen sekä sairaiden parantaminen ja heidän kärsimystensä lievittäminen.
Työssäni noudatan lääkärin etiikkaa ja käytän vain lääketieteellisen tutkimustiedon tai kokemuksen hyödyllisiksi osoittamia menetelmiä. Tutkimuksia ja hoitoja suositellessani otan tasapuolisesti huomioon niistä potilaalle koituvan hyödyn ja mahdolliset haitat.
Pidän jatkuvasti yllä korkeaa ammattitaitoani ja arvioin työni laatua.
Suhtaudun kollegoihini kunnioittavasti ja annan heille apuani, kun he potilaita hoitaessaan sitä pyytävät. Rohkaisen potilaitani kysymään tarvittaessa myös toisen lääkärin mielipidettä.
Kunnioitan potilaani tahtoa. Pidän salassa luottamukselliset tiedot, jotka minulle on potilaita hoitaessani uskottu. Täytän lääkärin velvollisuuteni jokaista kohtaan ketään syrjimättä enkä uhkauksestakaan käytä lääkärintaitoani ammattietiikkani vastaisesti.
ETIIKKA JA OHJEET
Eettiset kysymykset ovat olennainen osa lääkärin työtä. Ongelmat muuttuvat, mutta lääkärin tulee aina palvella lähimmäisiään ihmisyyttä ja elämää kunnioittaen. Lääkärin päämääriä ovat terveyden ylläpitäminen ja edistäminen, sairauksien ehkäiseminen sekä sairaiden parantaminen ja heidän kärsimystensä lievittäminen.
Lääkäriliitto on laatinut jäsenilleen eettiset ohjeet ja kollegiaalisuusohjeet sekä antanut useita muita etiikkaan ja lääkärien toimintaan liittyviä ohjeistoja. Jäsenten tulee noudattaa liiton antamia ohjeita. Suomen Lääkäriliitolla on ollut merkittävä panos myös monien kansainvälisten, mm. Maailman lääkäriliiton WMA:n eettisten julistusten laatimisessa.
Lääkintäetiikkaan liittyviä kysymyksiä käsitellään Lääkäriliiton eettisten periaatekysymysten valiokunnassa. Jäsenten välisiä kollegiaalisuuskysymyksiä käsitellään luottamusneuvostossa, joka toimii liiton sovinto- ja kunniatuomioistuimena.
Lääkärijärjestöjen yhteistyönä on perustettu eettisiin kysymyksiin perehtyneistä lääkäreistä koostuva Eettinen Foorumi, joka on tarkoitettu lääkärin työssä heräävien ongelmien pohdintaan. Lääkäriliiton jäsenet voivat lähettää sähköisellä lomakkeella kysymyksiä Foorumiin keskusteltavaksi. Yhteenveto pohdinnoista lähetetään kysyjälle viimeistään kuukauden kuluessa.
Lääkärin etiikka -kirjan on toimittanut Suomen Lääkäriliiton eettisten periaatekysymysten valiokunta ja sen laatimisessa on ollut mukana laaja joukko asiantuntijoita. Kirjan valmistumisen (2005) jälkeen Lääkäriliiton hallitus on hyväksynyt seuraavat uudet ohjeet:
* Lääkärit ja kaupalliset yritykset 12.6.2006 (korvaa Lääkärit ja lääketeollisuus -ohjeen) (pdf)
* Lääkäreitä ja lääkärinpalveluja koskevat markkinointiohjeet 12.6.2006 (pdf)
* Telelääketieteen eettiset ohjeet 6.6.2007 (pdf)
* Suositus sähköpostin käytöstä potilas-lääkärisuhteessa 6.6.2007 (pdf)
* Syntymättömän oikeudet 19.11.2008. (pdf)
Tekevätkö typeryytään vai mikä siinä kun potilas tuodaan sairaalassa suihkusta joku tulee ja avaa ikkuna talvella.
Ohut päiväpeitto päällä ja ikkuna metrin päässä sängystä pelkät alusvaatteet päällä.
Toisinaan suihkuhuone jätetään ikkuna auki ja tuodaan potilas kylmään tilaan suihkuun.
Seurauksena keuhkokuume ja päästiin eroon ikävästä potilaasta.
Kyseessä tavallinen vanhojen sairasosasto.
Lääkärille jos vituilee saattaa määrätä sellaset lääkeet ettei tiedä mitä vituilu on.
Tekee nannaa kun on lepositeissä ja lääkäri iskee piikin kupeeseen,ei siinä edes rukoukset auta.
¨
Ne piikit jos kysyy on vitamiinia.
Muisti vaan menee jos on vaikka annettu väärät lääkeet.
Ei muista miten kahvi keitetään.
Usasti syy on kilpirauhasen toiminassa joka aiheutaa ylivilkkautta samakuin käyttäisi anfetamiinia.
Kilpirauhsen takia hoidetaan myös korkeata verenpainetta.
On ampua äänenvaimentimella varustetulla pistoolilla nappi niskaan, kukaan ei kysele ja jos kysyy sanotaan että kaatui rappusissa
Voi myös tilata lentoyhtiöltä tilauslennon kaikille hoitolaitoken potilaille ja pudotella ne viidakkoon, leijona syö ne ja todisteita ei löydy ikinä