Yhtenä aamuna menin eräälle Oululaisella huoltoasemalle tarkistamaan ilmanpaineet. Ilmanpainepistooli pitää hakea lainaan sisältä ja yllätyksekseni myyjä kertoi ilmanpaineiden tarkastuksen maksavan yhden euron. Tästäpäivästä lähtien minä haen polttoaineeni, autonpesuni ja muut tarvikkeet toiselta huoltoasemalta....ja samalla tarkastan ilmanpaineet ILMAISEKSI. Olen kuitenkin ostanut lähes kaikki polttoaineeni sun muut roippeet tältä huoltoasemalta ja ajan vuodessa 35000-40000 kilsaa.
Ymmärrän toki että laitteen huolto maksaa, mutta taitaa tuolla rahstuksella jäädä jotain ylikin. Eiköhän tällä huoltsikalla pitäisi periä maksu automaattisista ovista kulkemisesta.
Onneksi asiakkaana voin valita mistä polttoaineeni ostan:)
Ymmärrän toki että laitteen huolto maksaa, mutta taitaa tuolla rahstuksella jäädä jotain ylikin. Eiköhän tällä huoltsikalla pitäisi periä maksu automaattisista ovista kulkemisesta.
Onneksi asiakkaana voin valita mistä polttoaineeni ostan:)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mäntsälän Nesteellä ilmanpaineiden tarkastus on maksuton vain asiakkaille. Muille maksaa euron eli 6 mk. Niinpä otin automaatista bensaa pienen lirauksen (0,12 €) ja otin vielä kuitinkin talteen.
Harmi, ettei kukaan kysellyt kuittia.. :)
Mistäköhän seuraavaksi pitää maksaa, kun jo ilmallakin rahastetaan... Sisäänpääsy huoltoasema-alueelle?
Tankkauspistoolin käyttömaksu?
6 mk? Ja nyt elämme v. 2009 ja jos v.2000 oli euro=liki 6 mk niin ei se enää ole edes 5:ttä.. Ja mk ei ole Suomessa edes olemassa joten lopettakaa jo tuon vertailu.
Meillä on euro ja muuta ei ole. Ja sitä voi verrata vaikka Ruotisn kruunuun mutta ei enää markaan.
Yrittäjällä on oikeus pyytää maksu tarjoamistaan palveluista, eikä kenenkään tarvitse palvelua käyttää, jos tuntee maksun kohtuuttomaksi.
Toisaalta ymmärrän kyllä huoltoasemayrittäjää, joka laittaa ilmanpaineiden tarkastuksen maksulliseksi. Lienee aika paljon sellaista väkeä, joka käy tarkastamassa rengaspaineet ja pesemässä tuulilasin ilmaiseksi miehitetyllä asemalla, mutta hakee polttoaineen tien toisella puolella olevalta kylmältä asemalta, josta tankillisen saa euron tai kaksi halvemmalla.
Ja onko tuo euro sitten paljon? Omaksi jos halpakaupasta ostaa paineilmakompressorin, joka renkaan täyttöön kelpaa muttei juuri muuhun, niin siitä joutuu maksamaan noin sata euroa...
...muualta saa ilmaiseksi eli 100% edullisemmin.