uskoisi olevansa Iranissa tai Irakissa kristitty, jos olisi syntynyt muslimiperheeseen? Siis näkisi valon vaikka koko suku ja ympäristö opettaisi toisin, nousisi sukuaan vastaan?
Kuinka moni kristitty
ekumeenikko
9127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kristus johdattaa omansa luokseen joka maassa ja jokaisessa maailmanajassa.
Miksi Kristus löytää omiaan niin vähän muslimi ja hinduperheistä?
usko on siis kiinni siitä, onko Kristus johdattanut ihmisen luokseen? Miksikäs sitten Jumala haluaa ei-kristittyjä ihmisiä rankaista siitä, ettei Kristus ole katsonut tarpeelliseksi johdattaa heitä luokseen?
Joka vuosi 6 miljoonaa afrikkalaista muslimia kääntyy kristityksi.
http://www.youtube.com/watch?v=R7pALeYGk6o
kasvava uskonto. Siitä voidaankin suoraan päätellä, että Allah kutsuu huomattavasti aktiivisemmin omiaan luokseen. Johdatusta, joten sinäkin tulet kyllä kutsun kuulemaan (jos olet hänen valittujaan) ja kääntymään muslimiksi.
Kristinuskon jumalaa ei ilmeisesti kiinnosta ihan yhtä paljon, tai sitten on Allahia voimattomampi.
Yleensä kun aivopesu suoritetaan...kristityt käyttävät eri ohjelmaa, ja muslimit toista huuhteluainetta...siksi on todella yllättävää, että kaikki sekopäisimmät uskovaiset on lingottu monta kertaa...omien vanhempien tahdosta...ja yllättäen sama uskonsuunta ja jumala/jeesus/allah/hammaskeiju siirtyy isältä pojalle...
olisikin siis ollut: miksi muslimiperheen lapset ovat muslimeja ja hindujen hinduja?
että muslimiperheen lapset ovat muslimeja koska kaikki ihmiset syntyvät muslimeiksi. Hinduperheiden lapset ovat hinduja koska vaikka kaikki syntyvät muslimeiksi, useat vanhemmat eivät ole ottaneet Allahia omakseen ja siksi kasvattavat lapsen pois Islamista. Tämä ei kuitenkaan ole lapsen vika vaan lapsi voi myöhemmin kääntyä muslimiksi joksi hän syntyi alunperin.
Sensijaan jos muslimi kääntyy johonkin muuhun uskontoon odottaa tätä helvetti.
Siinä oikea vastaus Koraanin mukaan. Kristinuskossahan ihminen ei ole kristitty ennen kuin tämä on ottanut omasta tahdostaan Jessen elämäänsä, siihen asti tämä henkilö siis onkin muslimi.
"Kristinuskossahan ihminen ei ole kristitty ennen kuin tämä on ottanut omasta tahdostaan Jessen elämäänsä, siihen asti tämä henkilö siis onkin muslimi."
- Siis kun minut on kastettu, mutta en ole "ottanut jeesusta elämääni" ikinä ja ateistina sitten kirkosta erosin kun iän puolesta siitä pääsin eroon, niin olenko minä nyt sitten koraanin mukaan muslimi? Apuvaaa!