Top tether ?

Millainen on Top tether kiinnike turvaistuimelle?
57801
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Missäs luuraa ne kaikki autoista tietävät?

Äänestä

Top tether on ISOFIX istuimissa käytettävä lisäkiinnike, jolla lastenistuimen yläosa vedetään kiinni takaistuimen selkänojaan. ISOFIX istuinten valmistajat suosittelevat top tether lisäkiinnitystä joissakin automalleissa normaalin ISOFIX kiinnityksen lisäksi, koska takaistuimen selkänojan kaltevuus ei ole optimaalinen kyseiselle lastenistuimelle.
http://www.car-safety.org/latch.html

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta. Johan selveni mistä kyse.

    Äänestä

mihin se vyö kiinnitetään selkänojassa

Äänestä
  • Selkänojan takaosassa on kiinnityslenkkejä, joihin lapsen istuin voidaan kiinnittää. Näin on ainakin autoissa, joissa takapenkin selkänojaa voi kallistaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä lie kirjoitti:

Millainen on Top tether kiinnike turvaistuimelle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu