Vai mihin ne viestit katoaa?
Onko €lmeri "pannassa"
huomaa...
16140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
sikäli kun ovat asiattomia.
Siinä ensimmäisessä Somalien saamaa tuomiota käsittelevässä oli niin asiatonta.
vale
siitä sähköpostiini, niin katotaan.
(Jippii, kopiointitoiminto tekstitilaan toimii.)
sinulle sanonut, etten postittele sinulle mitään. Ja omat viestini kyllä kopioin, mutta esim €lmeriä en.
¤¤¤¤
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8171322#comment-38024498
Kannattaneeko edes vaivautua, hänen tarkoituksenaan ei ole keskustella vaan ärsyttää muita tahallaan. Mitään omaa hän ei ole mielestäni koskaan tuonut palstalle, peilailee vain muiden sanomisia ja tutkii reaktioita.
Aion vielä kerran yrittää vaikuttaa tilanteeseen ilmoittamalla ylläpidolle hänen asiattomuuksistaan ja toimenkuvansa laiminlyönnistä. Jos olet samoilla linjoilla, niin toivon että teet samoin. En usko että sillä on itse ongelmaan mitään vaikutusta(olen jo heti pestinsä aluksi valittanut asiasta), mutta harkitsen sen jälkeen uuden rikosilmoituksen tekemistä Suomi24:stä. Palstalta kun ei poistu avoimen rasistiset viestit edelleenkään edes pyytämällä mikä on lain vastaista, toisin kuin hän väittää.
Voisin maksaa 100€ kuullakseni millä kaikilla nimimerkeillä hän täällä härnää ihmisiä.
Yhdellä, rekatulla.
Sopiiko, että annan poste restante -osoitteen, jonne toimitat rahan?
Missähän mahtoi olla se kirjoittamasi viestin osoite, kun en ihan heti nähnyt...?
Missä se osoite nyt oli? En osaa tuostakaan sitä kyllä lukea?
Muistan kyllä tuon trolliketjun. Olenko siis mielstäsi trolli tällä perusteella (ote kommentistani ko. ketjussa):
"Tarkoituksetta tulen varmaan trollanneeksi, kun vain perustelen asiallisesti mielipiteeni. Ehkäpä pahin "trollaus" onkin sellainen, kun pystyy osoittamaan toisen argumentin paikkansapitämättömäksi - hermostumatta."
Jos tuo on sinun mielestäsi trollausta, niin ok, olen sitten trolli.
Koetko, että olen trollannut sinua noin?
Postaat linkin, jota minun vajavaisella järjenjuoksulla en saa oikein yhdistettyä edelliseen - etkä selvennä asiaa mitenkään?
Lopetetaanko tämäkin ketju sitten?
kai muutkin.
erään sekopäämummun paskanjauhanta kirjoituksia?
Eikä aloittaja ollut €lmeri, mutta se ei nyt ollut pääasia.
Tässähän tuo aloitus nyt sitten on. Kertooko joku syyn poistamiseen.
_________________
Saivatko somalit
Kirjoittanut: keppiä vai porkkanaa? / Tänään / klo 15:34
Neljä miestä tuomittaa katuryöstöistä
22.12.2005 17:25
Helsingin käräjäoikeus on tuominnut rangaistuksiin neljä 17-19-vuotiasta nuorukaista, jotka riehuivat ja pahoinpitelivät ohikulkijoita kauppakeskus Columbuksen pihalla lokakuun alussa.
Miehet riehuivat Columuksen ostoskeskuksen pihalla. (JARKKO TAPOLA)
Kolme sai ehdollisen vankeustuomion ja yksi ehdottoman tuomion, josta valtaosan hän on jo istunut tutkintavankeudessa. Tuomiot vaihtelevat 45 päivästä kuuteen kuukauteen.
Tuomiot liittyvät katuryöstösarjaan, jossa somalitaustaisia nuoria miehiä epäillään lukuisista rikoksista.
Kihlakunnansyyttäjä Antti Simolan mukaan tuomitut haastoivat riitaa vastaantulijoiden kanssa ja löivät ja potkivat ikäisiään nuoria. Osa uhreista oli alaikäisiä. Lisäksi kaksi porukasta vei olutta huoltoasemalta Itäkeskuksesta. Olutreissu toi tuomion ryöstöstä, koska myyjää yritettiin potkaista päähän.
Helsingin käräjäoikeudessa on käsitelty myös toista kokonaisuutta, jossa on syytteessä osittain samoja miehiä. Syyttäjän mukaan kolme miestä ryösti tytön ja pojan Helsingin Kaisaniemen puistossa syyskuussa. Samalla 14-vuotiaalle tytölle tehtiin seksuaalista väkivaltaa. Tästä osiosta on tulossa ratkaisu myöhemmin.
Poliisi on tutkinut lukuisia katuryöstöjä, joita somalitaustaisen joukkion epäillään tehtailleen kesän ja syksyn aikana pääkaupunkiseudulla. Ryöstöjen takia perustettiin erillinen katuryöstöprojekti, jonka työ alkaa olla loppusuoralla.
Rikoskomisario Tomi Janssonin mukaan joulukuussa on tehty enää pari uutta ryöstöä. Pudotus on suuri verrattuna aiempiin kuukausiin, jolloin epäiltyjä ryöstöjä oli toistakymmentä kuukausittain. Janssonin mukaan määrään on voinut vaikuttaa se, että toistakymmentä epäiltyä on vangittu.
Epäiltyjen ryöstöjen ja muiden rikosten puiminen jatkuu käräjäoikeudessa ensi vuoden puolella.
* Vastaa tähän viestiin
* Kerro kaverille tästä viestistä
* Ilmoita asiattomasta viestistä
*
vastasin tuohon asiallisesti tuoden oman kantani karkotuksiin ja ihmisoikeuksiin esille. Katsoin siltä osin noudattaneeni moverilaista rasismin "upoksiin ampumisen" strategiaa jonka piti olla syy ettei joitain aloituksia poisteta.
Mutta kuten olen niin monesti todennut, tämä periaate ei taida koskea kuin valvojaa itseään.
Sinänsä en ymmärrä miksi tuollaisia 4 vuotta vanhoja rikosuutisia täällä pitäisikään sallia, sillä onhan tuokin täällä nähty jo sadat kerrat, mutta olisi hyvä että palstalla olisi poistojen suhteen jotenkin järjellisesti ymmärettävä linja.
ongelmia ei ole, kun ne salataan, onpa järkevää.
Parempi olisi laittaa elukat kuoppaan ja kivittää.