Omassa autossa on kahdessa ovessa ruostunut läpireikä. Mitä mahtaa katsastaja sanoa näistä reijistä? Pitääkö ensin paikata?
Saako katsastuksessa olla ovissa reikiä?
15
7290
Vastaukset
- kyllä pitää
Ruostereiät on vaarallisia jalankulkijoille, repivät lihan riekaleiksi.
Jos haluat auton vain katsastuksesta läpi niin, heh, vala oven sisään vaikka kittiä, hehheh. Ei sulla kuitenkaan ole sitä varaa hyvin korjata eikä sitä varmaan edes kannatakaan. Kittiä sisään vaan niin saat vielä kerran ajoaikaa.- Ruostun
Kyllä ne ajattelin korjata, jos ne ei katsastuksessa mene läpi, mutta ajattelinkin kysyä täältä, että kannattaako moista vaivaa nähdä. Itseä kun ei auton ulkonäkö niin kiinnosta. Pääasia, että pääsee halvalla liikkumaan. Tällä hetkellä menee noin 4,5e rahaa 100km kohti, eikä auton arvo laske enää mihinkään.
- Minun mielipiteeni
Ruostun kirjoitti:
Kyllä ne ajattelin korjata, jos ne ei katsastuksessa mene läpi, mutta ajattelinkin kysyä täältä, että kannattaako moista vaivaa nähdä. Itseä kun ei auton ulkonäkö niin kiinnosta. Pääasia, että pääsee halvalla liikkumaan. Tällä hetkellä menee noin 4,5e rahaa 100km kohti, eikä auton arvo laske enää mihinkään.
Minun mielipiteeni (ei siis mikään varma tieto) on, että eivät haittaa. Ovet eivät ole kantavia rakenteita. Joskus ennen lokasuojissa olevat reiät piti peittää vaikkapa tarralla (kura ei saanut tulla läpi), mutta peltikorjauksia ei niihin vaadittu. Luulisi että sama pätee oviinkin; voit varmuuden vuoksi jonkun tarran reiän päälle laittaa.
- Anonyymi
Oli reikä ovessa kun latasin siihen haulikolla. Hylky tuli.⚔️⚔️🧨
- monia mahdollisuuksiahan
Kitti ja maali ei paljoa maksa ja joudut tekemään saman joka vuosi, ellet uusi peltiä tai korjaa asiallisesti koko ruostevauriota. Yksi vaihtoehto on käydä läpi varaosa ovia ja vaihtaa ne. Jos miettii näin niin niitä vanhoja romujahan saa 200 eurolla joka vuosi uuden, eikä ole pakko edes katsastaa.(vie paaliin) yleensä niistä vain joku haluaa niistä eroon siinä vaiheessa, kun korjaukset tulevat maksamaan enempi kuin laki sallii.
- Subarussa
ainakaan vaikka ovipelti oli vasemmalta puolelta alaosastaan irti! Kelpasi jopa kahtena vuonna peräkkäin vaikka pelti sananmukaisesti heilahti ovea kiini laittaessa.En tiedä eikö katsastusmies huomannut vai miksi ei mitään sanomista tullut. Lisätään tähän etten vain yksinkertaisesti kehdannut alkaa ovea korjaamaan vaikka itselläni on siihen välineet ja yllättävää kylläkin..myös jonkunlaista taitoa.Mitäpä suotta vanhaa romua paikkailemaan kun sillä ei pitkään enää kuitenkaan ajettu.
- Ruostevika
Ovet ja luukut on osa korirakennetta, vaikkei sinällään kantavia sellaisia. AKE on ohjeistanut puuttumaan korissa tai korin osissa näkyviin ruostevaurioihin. Läpireikäinen auto ei leimaa tule saamaan. Syystä että korin lujuudella on merkitystä kolaritilanteessa.
Läpireikäisen auton paikka on sulatto, ei yleinen liikennekäyttö. - Ei Ei Saa
No ei sitten varmasti saa olla reikiä. Ei kun korjaamaan. Oli muuten aika hölmö kysymys.
- Ruostun
Miksi kysymykseni oli hölmö?
Tarvii varmaan sitten jotain kittiä ostella, jollei raukka parka hajoa muutenkin ennen katsastusta. - KöyhäMies
Ruostun kirjoitti:
Miksi kysymykseni oli hölmö?
Tarvii varmaan sitten jotain kittiä ostella, jollei raukka parka hajoa muutenkin ennen katsastusta.Teepä ohkasesta pellistä siistit paikat ja kiinnitys popniitein. Kattopelti on parasta, kun ei tarvii taustapuolta tervata. Tai mitä ikinä sopivaa peltiä nurkissa on. Kannattaa huomioida että ulottaa sen paikan reilusti terveeseen peltiin asti, tulee tukevuutta. Tähän voi sitten halutessaan vetäistä ohkasen kitin ja maalin päälle, saa niitinkannat piiloon.
Itse nuorena ja rahattomana miehenä pakon edessä paikkailin 1984 Corollaa tällä tavoin leimalle 7 vuoden ajan. En tiedä miten laillinen tai hyvän tavan mukainen korjaus. Kuitenkaan asia ei itseä häirinnyt ja katsastukseen kelpasi.
- Anonyymi
ei oo kantava osa
- Anonyymi
Niin, ja täytyyhän ovissa muutenkin olla reiät, että henkilöt pääsevät kulkemaan ajoneuvoon ja poiskin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, ja täytyyhän ovissa muutenkin olla reiät, että henkilöt pääsevät kulkemaan ajoneuvoon ja poiskin.
Eli ihmisen mentävä reikä saa olla. Isompaan sitten puututaan? Lasketaanko avonainen ikkuna reiäksi?
- Anonyymi
Ovet saa teipata kun ei oo kantava rakenne..
- Anonyymi
Älytön rumba kun joka vuosi syynätään. Kaksi vuotta riittäisi katsastusväliksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 262584
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo772476Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv692340Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m232040- 841779
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71589Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍301388Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä191287- 41133
Se on siinä
Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna34973